نصب دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یا Closet Circuit Television  که به اختصار CCTV تقریبا مثل چشم انسان عمل می کند و وظیفه نظارت به اماکن داخلی و بیرونی و ارسال تصاویر را دارند که معمولا در جای خود ثابت هستند. کاربرد این دستگاه اولین بار در کشور آلمان بوسیله ارتش در سال 1942 برای نظارت چگونگی پرتاب موشک در ایستگاه نصب گردید سالها بعد در آمریکا برندی از دوربین مداربسته تولید شد که نیاز به مجوز نداشته و مردم عادی می توانستند برای خودشان نصب کنند . بیشترین کاربرد دوربین های مدار بسته در اوایل تولید برای مصارف پایگاهای فضایی و سایتهای پرتاب موشک استفاده می شد که بعد ها توانستند روی خود موشکها دوربین نصب کنند.

کاربردهای نصب دوربین مداربسته چیست؟

 

نصب دوربین مداربستهاصلی ترین وظیفه این دستگاه در سیستم های حفاظتی و نظارتی بوده و در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. جرایم از جرایم رانندگی گرفته تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است. بطور مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن  رمز کارت اعتباری توسط سارقین کاربرد دارد. و همچین به طور مثال در کارخانجاتی که حضور فیزیکی افراد خطر آفرین است می توان از دوربین مدار بسته به جای افراد استفاده کرد.در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

1ـ دوربین های آنالوگ:

از نوع رایج دوربین های مداربسته بوده که این سیستم به صورت مختصر یک سیستم مداربسته ساده و ارزان برای کاربری های غیر حرفه ای می باشد. سیگنال های تصاویر این دوربین ها به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند. این دوربین ها الکترونیکی بوده که برای دریافت تصاویر و تبدیل آنها به سیگنال های الکترونیکی از آن استفاده می شود. این کار به وسیله حسگر الکترونیکی دوربین یا Imaging Sensor صورت می گیرد. این حسگر می تواند یکی از انواع CCD یا CMOS باشد.

2ـ دوربین های IP تحت شبکه:

این نوع شامل تعدادی دوربین مدار بسته است که به شبکه اینترنت متصل هستند. یک دستگاه برای دریافت تصاویر ضبط شده و صفحه نمایشگر تصویر نیز لوازم جانبی سیستم دوربین مدار بسته IP هستند. از جمله مزایای مهم این دوربین ها نصب آسان ، تجهیزات به روز ( زیرا دوربین های آنالوگ به پایان راه خود رسیده اند ) ، صرفه اقتصادی ( تصور غلط گران بودن دستگاه NVR نسبت به دستگاه DVR سبب شده که بیشتر به سمت دستگاه های آنالوگ کشیده شود در صورتی که دستگاه NVR علاوه بر تصاویر می تواند سایر اطلاعات شرکت را نیز دخیره نماید) ، امکان کنترل بیشتر از هر نقطه و وضوح تصویر می باشند.

3ـ دوربین های حرارتی:

این نوع دستگاه ها با دریافت مقادیر متفاوتی از نور مادون قرمز، قادرند دما را یافته و تشخیص دهند. این نور با چشمان غیر مسلح قابل مشاهده نیست، ولی اگر از شدت بالایی برخوردار باشد، می توان آن را احساس کرد. بیشتر از این دوربین ها در مکان هایی با دود و مه غلیظ استفاده می شود و یا در شب زمانی که می خواهید افراد را در تاریکی به راحتی تشخیص دهیم.

4ـ دوربین های دو منظوره:

این دوربین‌ها در واقع دوربین‌های آنالوگی هستند که پورت خروجی شبکه هم در آن‌ها تعبیه شده‌است. کیفیت آن‌ها آنالوگ بوده و امکان استفاده از آن‌ها به صورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد. این دوربین‌ها زمانی استفاده می‌شود که سیستم از نوع آنالوگ بوده، اما اتصال یک یا چند دوربین به صورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

1ـ دوربین های DOM :

نصب دوربین مداربستهکه به معنی گنبد بوده و بیشتر در محیط های داخلی استفاده می شود.

2ـ دوربین های Bullet :

به معنای گلوله بوده و در محیط های بیرونی کاربرد دارند و استاندارد IP66  را شامل میشود.

3ـ دوربینهای مینیاتوری :

در سایزهای بسیار کوچک ساخته می شوند و بیشتر کاربرد های حفاظتی دارند.

4ـ دوربین های Speed Dome :

معروف به دوربین های چرخشی که هم به صورت اتومات و هم به صورت دستی به کلیه جهات حرکت می کند.

لازم به ذکر است برای محیط های بیرونی حتما باید از دوربین های مخصوص ضد آب استفاده کرد بطور مثال برای جاهای مرطوب حتما باید از دوربینی که استاندارد IP66 دارد استفاده کرد و در محیطهای داخلی باید از دوربین های کوچکتر و شکیل تر استفاده کرد چون در نمای شما تاثیر مستقیم دارد.

تفاوت بین دوربین های آنالوگ و دوربین های ip تحت شبکه :

1ـ از لحاظ قیمتی دوربین ای پی گرانتر از دوربین های آنالوگ می باشد.

2ـ از لحاظ کیفیت یا رزولوشن دوربین های ای پی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

3ـ سرعت در گسترش دوربین های تحت شبکه به مراتب بیشتر از آنالوگ می باشد.

4ـ سهولت در نصب و پیاده سازی دوربین های تحت شبکه را می توان به این لیست اضافه کرد.

دوربین های آنالوگ که نسل قدیمی دوربین های مدار بسته می باشند به خاطر نصب راحت و آسان و قیمت پایین هنوز هم طرفداران خاص خود را دارند. دوربین های آنالوگ HD دوربین های با کیفیت تری نسبت به مدل های قبلی هستند که به معنای Heigh Defination معنا می شوند و در بازار به نام های دیگری از قبیل HDVCI – HDTVI – AHD شناخته می شوند که مثل نسلهای قبلی از کابل کواکسیال برای ارتباط دوربین تا دی وی ار استفاده می شود که به کابل RG59 معروف است.

تجهیزات مورد نیاز جهت نصب دوربین مداربسته :

برای نصب و راه اندازی سیستم های حفاظتی به دوربین های مداربسته ، دستگاه DVR یا NVR ، اینترنت ، روتر ، کابل ، دستگاه های ذخیره ساز ، مانیتور ، پایه و کاور

DVR چیست ؟

برای ذخیره و ضبط تصاویر دوربین های مدار بسته به دستگاهی به نام DVR یا Digital Video Recorder نیازمندیم تا تصاویری که از دوربین ها توسط کابل انتقال پیدا می کند را ذخیره و نمایش دهد. DVR ها معمولا از 4 کانال شروع شده ( به این معنی که می توان 4 دوربین به این دستگاه متصل نمود ) و مدلهای دیگر 8 کانال، 16 کانال و 32 کانال می باشد که بسته به نیاز پروژه شما نصب می گردد. شایان ذکر است که دی وی آر های پیشرفته امکان انتقال تصاویر بر روی اینترنت را دارا می باشند که از راه دور می توان تصاویر را مانیتور کرد. این دستگاهها پورتهای متعددی برای انتقال تصاویر دارند که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

1ـ پورت HDMI : که برای انتقال تصویر بر روی مانیتور و تلویزیونهایی که از این پورت بهره می برند استفاده می شود.

2ـ پورت VGA : هم وظیفه hdmi را دارد ولی نسل قدیمی تر می باشد.

3ـ پورت LAN : جهت انتقال تصاویر بر روی اینترنت می باشد.

4ـ پورت USB : هم برای اتصال موس و کیبورد و فلش می باشد.

برخی از وظایف DVR :

1ـ ضبط تصاویر دوربین ها

2ـ مشاهده و مانیتورینگ

3ـ تنظیم تصاویر

4ـ امکان انتقال تصاویر رو بستر اینترنت

5ـ کنترل دوربین ها

برخی از وظایف NVR :

1ـ ضبط تصاویر دوربین ها

2ـ ایجاد امکان مشاهده تصاویر به صورت یکپارچه

3ـ ایجاد امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات ضبط تصاویر

4ـ تغذیه دوربین ها (در صورت POE بودن NVR و دوربین ها)

5ـ ایجاد امکانات مرتبط با پردازش تصویر

 NVR چیست؟

از دستگاه NVR جهت ضبط تصاویر دوربینهای تحت شبکه استفاده می شود. در واقع می توان این دستگاه ها را معادل سرور در سیستم مداربسته شبکه قلمداد کرد. این دستگاه تصاویر را از دوربین ها دریافت کرده و پس از ضبط ، آن را نمایش می دهد. اگر دستگاه شما دارای خروجی های  POE باشد می تواند به عنوان منبع تغذیه نیز عمل نماید که این عامل سبب می شود هزینه به شدت کاهش یابد زیرا دستگاه های POEمعمولا مقداری گران قیمت تر از دستگاه های NVR عادی هستند.

 

برای نصب سیستم دوربین مدار بسته باید به نکات زیر توجه کرد :

1ـ امکان سنجی محل نصب که یکی از مهمترین نکات است که محلی که قرار است دوربین نصب شود به هیچ وجه نقطه کور نداشته باشد به این معنا که همه جای محل مورد نظر شما تحت نظارت دوربینها باشد.

2ـ انتخاب صحیح دوربین که بسته به نیاز مشتری و محل نصب عواملی از قبیل تشخیص چهره – دید در شب و کیفیت تصویر در آن بسیار موثر است.

3ـ انتخاب دی وی ار مناسب که بهتر است با دوربین شما همخوانی داشته باشد و دی وی ار و هم دوربین از یک کارخانه باشد تا شاهد بهترین کارایی از تجهیزات خود شاهد باشید.

4ـ انتخاب کابل مناسب که در کیفیت تصویر شما خیلی موثر می باشد مرسوم ترین کابل برای استفاده در دوربینهای مدار بسته آنالوگ کابل RJ59 می باشد که حتما باید به عواملی مانند مغزی کابل شیلد دور کابل و روکش آن دقت فراوان کرد .

5ـ فیش BNC یا Bnc Connector  را نباید از این لیست فراموش کرد که مخفف Bayonet Neill Concelman Connector  می باشد این فیش در دو نوع 50 و 75 اهم در بازار موجود است و در دو مدل پرسی و پیچی می باشد .

6ـ و آخرین مورد که کمتر اهمیت داده می شود نصاب متخصص می باشد که می تواند تاثیر به سزایی در کیفیت نصب شما ایفا کند یک نصاب حرفه ای می تواند با درایت کامل بهترین نقاط را برای نصب دوربین شما و دی وی ار شما انتخاب کند.

نصب دوربین مداربسته توسط تیم آترا :

تماس با شرکت آترا

2ـ اعزام کارشناس جهت امکان سنجی محل نصب

3ـ برآورد هزینه و اعلام به کارفرما

4ـ تأمین تجهیزات در صورت تایید کارفرما

5ـ اعزام تیم فنی به محل و اجرای پروژه

6ـ تحویل کار به کارفرما

بله می شود اما ترجیحا تمامی دوربین ها و سایر دستگاه ها از یک برند باشند بهتر است البته لازم به ذکر است که باید از مدل ها و برندهای معتبر در بازار استفاده شود زیرا استفاده از برندهای بی اعتبار ممکن است صدمات جبران ناپذیری ایجاد نماید.

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0