حرکت در صفحات کامپیوتر بدون ماوس و کیبورد

در پاره ای از موارد ممکن است ماوس و کیبورد کامپیوتر شما از کار بیافتد. و در شرایط خاصی قرار داشته باشید که حتما می بایست کار خود را به پایان برسانید. در این شرایط شما می توانید بدون ماوس و کیبورد با کامپیوتر خود کار کنید. حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می توانیم بدون ماوس و کیبورد تمامی کارها را انجام دهیم.

 

کاربری قسمت‌های مختلف ویندوز و مک‌او‌اس با استفاده از کیبورد:

1ـکنترل مکان‌نما با کیبورد :

هنگامی که امکان استفاده از ماوس را ندارید، احتمالا با خودتان فکر کرده‌اید چقدر خوب بود اگر می‌شد به‌وسیله‌ کیبورد نیز کلیدهای مکان‌نما را کنترل کرد. خوشبختانه چنین قابلیتی هم در ویندوز و هم در مک‌او‌اس تعبیه شده تا بتوان مکان‌نما را فقط با کلید‌های کیبورد حرکت داد. این قابلیت در ویندوز Mouse Keys شناخته می شود. که در قسمت Ease of Access Center و گزینه‌ Make the mouse easier to use قرار گرفته است. برای دستیابی به این قابلیت کلیدهای Alt+ Shift + Num Lock را گرفته پنجره زیر باز می شود. که شما با زدن دکمه Enter آن را تایید کنید حال کلید های شما فعال می شود.

نحوه استفاده از آن به این صورت است که به کمک هشت کلید اعداد دور عدد 5، مکان‌نمای ماوس را حرکت داده و با عدد 5 عمل کلیک را انجام دهید. با همین ترکیب کلیدها هم می‌توانید قابلیت را غیرفعال کنید. مک‌اواس نیز همین امکان را دقیقا با همین نام در اختیار کاربر گذاشته است. ترکیب میانبر فعالسازی Mouse Keys در این سیستم‌عامل، کلیدهای Option + Command + F5 است که در کیبوردهای دارای اعداد با همان اعداد مثل ویندوز حرکت و کلیک صورت گرفته و در کیبوردهای فاقد اعداد، از کلیدهای اطراف کلید L برای حرکت و از این کلید برای کلیک استفاده می‌شود.

کلیدها و ترکیب‌های حیاتی :

اگر می‌خواهید کارهای مرسومی را که در حالت عادی با ماوس صورت می‌گیرد به کمک کیبورد انجام دهید، ویندوز و مک‌او‌اس ترکیب‌های میانبر گوناگونی را برای کاربری در نظر گرفته‌اند که در اینجا نگاهی به کلیدهای کلیدی و ترکیبات مهم آنها می‌اندازیم.

کلید Tab: هنگامی که می‌خواهید برنامه‌ یا فایلی را از دسکتاپ انتخاب کنید، کافی است یک‌بار کلید Tab را بزنید تا اولین آیکون انتخاب شود و سپس با دکمه‌های جهت، به آیکونی که می‌خواهید برسید.

کلید Tab + Ctrl: در برنامه‌هایی که تب‌های مختلف دارند (مانند مرورگرها یا Task Manager) با ترکیب Ctrl و کلید Tab، می‌توانید میان این تب‌ها حرکت کنید.

کلید Alt + Tab: برای انتخاب میان پنجره‌های باز به کار می‌رود.

کلید Alt: اعمال مربوط به پنجره‌ برنامه‌ها در ویندوز به کمک کلید Alt انجام می‌شود. با زدن این کلید، منوی برنامه‌ها نمایش داده می‌شود که به‌وسیله‌ کلیدهای جهت می‌توانید گزینه‌ها را انتخاب کنید. علاوه بر فعالسازی منو، با ترکیب Alt با حرف اول یک منو (مثلا F برای منوی File)، آن منو باز می‌شود. فعالسازی منوی برنامه‌ها را به‌وسیله‌ کلید F10 هم می‌توانید انجام دهید.

کلید Alt + F4: پنجره‌ فعال را می‌بندد.

کلید Ctrl + Shift + Esc: تسک منیجر ویندوز را باز می کند.

اینها همگی مربوط به ویندوز بودند حال کلیدهای میانبر در سیستم مک:

ـ در مک‌او‌اس مهم‌ترین دکمه‌، کلید Command است که حجم عظیمی از عملکردها با ترکیبی از این کلید صورت می‌گیرد.

ـ با ترکیب Command و F2 می‌توانید نوار منو (نوار بالا) را فعال کرده و با کلیدهای جهت در میان گزینه‌های آن حرکت کنید.

ـ مانند این ترکیب اما با کلید F3 برای انتخاب داک (dock) به کار می‌رود.

که در این حالت هم با کلید‌های جهت، امکان انتخاب برنامه‌های روی آن وجود خواهد داشت.

ـ حرکت میان پنجره‌های فعال با Command + Tab انجام می‌شود و بستن پنجره‌ فعال درون برنامه‌ای هم با Command + W.

ـ میانبرهای ترکیبی با کلید Command فهرست بلندبالایی است که در این مطلب نمی‌گنجد.

ـ اما یکی دیگر از ترکیب‌های مهم که دانستن آن بد نیست:

ترکیب Command + Option و کلید Eject است که مک را به حالت Sleep می‌برد.

3ـ جست‌وجو کنید!

یکی از مهم‌ترین کلیدهایی که باید هنگام استفاده از کیبورد به خاطر داشته باشید، کلید ویندوز است. بسیاری از کاربران این نکته را نمی‌دانند که ویندوز ترکیب میانبری هم برای باز کردن منوی استارت دارد: Ctrl + Esc. معادل این عمل در مک‌او‌اس، برنامه‌ Spotlight است که برای جست‌وجو در تمام قسمت‌های سیستم‌‌عامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب میانبر پیش‌فرض برای باز کردن این قابلیت، Command + Space است که اگر کامپیوتر مک دارید، بسیار به کارتان خواهد آمد.

4ـ تایپ بدون کیبورد:

 

برای تایپ به‌وسیله‌ ماوس، بهترین گزینه کیبورد مجازی است که در ویندوز با نام «کیبورد روی صفحه‌» (On-Screen Keyboard) شناخته می‌شود.با رفتن به قسمت Ease of Access و بخش Keyboard می‌توانید این کیبورد را فعال و به‌وسیله‌ کلیک ماوس روی آن، متنی را که می‌خواهید تایپ کنید.

در صفحه‌ ورود ویندوز هم اگر دقت کنید، در قسمت پایین سمت راست آیکون Ease of Access وجود دارد.

با کلیک روی آن می‌توان کیبورد روی صفحه را نمایش داد.

در مک‌اواس نیز «صفحه‌کلید مجازی» وجود دارد.

برای فعالسازی آن باید به قسمت کیبورد در تنظیمات بروید و تیک Show Keyboad & Character Viewers را بزنید.

سپس از نوار بالا و منوی کیبورد، Show Keyboard Viewer را کلیک کنید تا کیبورد مجازی برای تایپ با ماوس فعال شود.

نظر شما درباره این مقاله چیست؟ آیا آن‌ها را کاربردی می‌دانید؟آیا از آن ها استفاده می کنید؟
شما علاقه مندان می توانید از طریق کانال تلگرام آترا از مطالب جدید سایت به راحتی با خبر شوید و همچنین آموزش ها و اخبار تکنولوژی را دنبال کنید.
لینک های مرتبط : چگونه کامپیوتر خود را سرهم (اسمبل )کنیم؟
نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0