مجازی سازی (Virtualization) چیست؟

مجازی سازی یا Virtualization

کامپیوترهای امروزی متشکل از 4 لایه که: 1-سخت افزار 2- سیستم عامل 3- نرم افزار 4- داده هستند. و معمولا این لایه ها به هم وابسته اند بدین مفهوم که اگر در سخت افزار مشکلی ایجاد شد در سیستم عامل هم اشکال ایجاد می گردد مثلا با سوختن هارد اطلاعات و سیستم عامل از بین می رود یا با سوختن پاور کامپیوتر سیستم دیگر روشن نمی شود. در مجازی سازی سعی می کنیم که این مشکلات برطرف شود. چگونه؟ به اینصورت که مشکل وابستگی بین لایه ها را برطرف می کنیم.

تعریف مجازی سازی:

تعریف مجازی سازی یا Virtualization در مفهوم عام چکیده سازی یا تفکیک کردن منابع می باشد. بنا به لایه های مختلف در کامپیوترها لایه های مختلف در مجازی سازی داریم مثلا در لایه نرم افزار می توان نرم افزارهای قابل حمل یا portable را نام برد. شاید با نرم افزار VMware workstation کار کرده باشید.

این نرم افزار به شما این امکان را می دهد که علاوه بر سیستم عامل کنونی یک سیستم عامل دیگر همزمان با آن اجرا کنید بدین شکل که فایل نصب آن را به این نرم افزار (vmware) می دهید و این نرم افزار آن را برای شما نصب می کند.که به این شکل از مجازی سازی Hosted Hyper visor می گویند که اغلب در محیط آزمایشی استفاده میگردد.البته سرعت را هم پایین می آورد و بعضی از اهداف مجازی سازی روی آن قابل اجرا نیست.

نوع دوم از مجازی سازی که به Bare metal Hyper visor است بدین شکل عمل می کند که سیستم عامل مجازی ساز خود را روی سخت افزار نصب کرده و سپس سیستم عامل های خود را روی آن نصب می کنید و همزمان چند سیستم عامل در حین اجرا میباشد و RAM، CPU و … را می توانید به آن ها به مقدار دلخواه بدهید که البته باید در سخت افزارتان این منبع ها وجود داشته باشد ولی بیشتر هم می توانید بدهید ولی منطقا و عملا بیشتر از منبع های موجود صحیح نیست.

شرکت VMware سیستم عامل مجازی سازی به نام ESXI 6.5 ارائه کرده که آخرین ورژن می باشد.در پست های بعدی به مزیت و کاربردهای مجازی سازی می پردازیم.

آشنایی با محصولات و دوره های VMware

قبل از اینکه به کاربردها و مزیت های این تکنولوژی بپردازیم بهتره که با دوره و نرم افزارهای VMware بیشتر آشنا بشویم . دوره VMware دارای سطح های زیادی است که دو نمونه از این دوره ها ICM یا VCP مخفف VMware Certified Professional هست و VDI  مخفف Virtual Desktop Infrastructure هست که از زیر ساخت تا تحویل دسکتاپ به مشتری، توضیح داده می شود.

تا اینجا با مفهوم مجازی سازی آشنا شدیم در این قسمت با مزایای این تکنولوژی آشنا میشیم ، همونطور که میدونید Data center یه محیطی هست با استانداردهای زیادی که برای مجموعه سرورها پیاده سازی میشه که مزایا و معایبی داره ولی با وجود معایب اکثر سازمان های بزرگ از این محیط استفاده می کنند. شرکت VMware یک بسته ای آماده کرده به نام VSphere که ورژن آخر آن ۶٫۵ میباشد که شامل ESXI6.5 , VCenter , Single sign on , …می باشد و در مراکز داده استفاده می شود.

Vcenter یک نرم افزاری است که مدیریت سرورهایی که بر روی آنها ESXI نصب شده است را بر عهده می گیرد. چون با افزایش سرورها مدیریت آنها نیز دشوار می شود که قابلیت های زیادی دارد که در پست های بعدی به صورت مفصل به آنها می پردازیم.

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدواراست تا با انتشار مقاله مجازی سازی یا Virtualization ،گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0