سوئیچ شبکه چیست

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ یکی از عناصر اصلی و مهم در شبکه های کامپیوتری استسوئیچ شبکه، سخت افزاری بسیار کوچک است که قادر به متمرکز سازی ارتباطات صورت گرفته مابین چندین دستگاه و وسیله­ ی ارتباطی در یک شبکه­ ی LAN (Local Area Network) می باشددر واقع با استفاده از سوئیچ می‌توان چندین رایانه را با استفاده از ارتباط LAN به یکدیگر متصل کرد.پس از آنکه اولین بسته ارسال شد، سوئیچ جدولی را تشکیل می‌دهد که ابزارهای متصل در شبکه را با استفاده از جدول مک آدرس به یکدیگر متصل می‌کند.

مزایای سوئیچ :

در زمان ایجاد شبکه‌های کامپیوتری، هاب به علت داشتن قیمت پایین‌تر پیشنهاد می‌شد. اما بهره‌گیری از هاب باعث ایجاد سربار زیاد در شبکه می‌شود که این مشکل با سوئیچ حل می‌شود. در واقع هاب وسیله ای ساده است که  تمام ترافیک ورودی به خود را به سایر پورت ها می فرستد که می تواند منجر به ترافیک غیر ضروری در شبکه و در نتیجه تصادم شود. چرا که سوئیچ با در اختیار داشتن آدرس هر رایانه در شبکه، بسته‌های موجود را به رایانه‌ی یا هر ابزار مبتنی بر شبکه‌ای ارسال می‌کند که مقصد بسته‌ی مورد نظر است.

برای مثال فرض کنید که رایانه‌ی A‌ در پورت یک می‌خواهد در شبکه بسته‌ای را به رایانه‌ی C در پورت چهار ارسال کند. سوئیچ قادر است با اطلاع از آدرس هر یک از رایانه‌ها بدون اشغال پهنای باند بیشتر، بسته‌ی مورد نظر را به مقصد ارسال کند.

انواع سوئیچ های شبکه :

 سوئیچ های شبکه غیر قابل مدیریت :

این سوئیچ ها غالبا درشبکه های خانگی , شرکت های کوچک و کسب و کار استفاده می شوند. این سوئیچ ها اجازه می دهند که دستگاه ها در یک شبکه به یکدیگر متصل شوند ,  بعنوان مثال کامپیوتر به کامپیوتر یا پرینتر به کامپیوتر در یک مکان. یک سوئیچ مدیریت نشده , لزوما به پیکربندی شدن یا مراقبت کردن نیاز ندارد. آنها در راه اندازی , ساده و آسان هستند و تنها به اتصالات کابل کوچک نیازمند هستند.

سوئیچ های شبکه مدیریت شونده :

سوئیچ های مدیریت شونده , می توانند به منظور بهبود عملکرد یک شبکه خاص , سفارشی سازی شوند. این امر با تنظیم یک پروتکل مدیریت ساده یا SNMP بدست می آید. دو نوع از این سوئیچ ها عبارتند از سوئیچ های هوشمند و سوئیچ های مدیریت سازمانی. سوئیچ های هوشمند , مجموعه ای محدود از ویژگی های مدیریت را دارد که ارائه دهنده یک رابط وب و پذیرنده پیکربندی تنظیمات اولیه می باشد , مانند شبکه مجازی و یا VLAN , پورت پهنای باند و دوبلکس. سوئیچ های هوشمند در شبکه های محلی ثابت و سریع جهت استفاده ایده آل می باشند که گیگابیت انتقال داده و اعتبارات را پشتیبانی می کنند.

سوئیچ های مدیریت سازمانی , نیز به عنوان سوئیچ های مدیریت کاملی شناخته شده است. آنها یک محدوده ی گسترده ای از ویژگی های مدیریت را دارند که شامل یک رابط وب عامل SNMP و رابط خط فرمان می باشد . همچنین , ویژگی های آن شامل قابلیت تعمیر , کپی , تبدیل و نمایش تنظیمات شبکه های مختلف می باشد. آنها در کمپانی های بزرگی تآسیس شده اند که شامل تعداد زیادی از اتصالات و نود ها , سوئیچ ها و پورت ها می باشند. سوئیچ های مدیریت سازمانی ویژگی هایی را بیشتر دارا می باشند که می توانند اصلاح شوند یا توسعه یابند و معمولا گرانتر از سوئیچ های هوشمند سنتی هستند.

· سوئیچ های Layer 3:

سوئیچ های شبکه ای معمولی تحت لایه­ ی دوم OSI model  عمل می نمایند. با این حال، بکارگیری سوئیچ هایی موسوم به سوئیچ های Layer 3 که ترکیب یافته ای از منطق سخت افزاری سوئیچ ها و روترها در قالب یک دستگاه هیبریدی واحد است که با توجه به قدرت و کاربرد این دستگاه های و همچنین انجام روت های داخلی شبکه که منجر به ارایه بهتر زیر ساخت VLAN میشود این نوع سوییچ ها روز به روز کاربرد بیستری نسبت به قبل دارند . و با به کارگیری از زیرساخت VLAN این امکان را به ما میدهند که شبکه های بسیار بزرگتر ولی با مشکلات بسیار کمتر داشته باشیم.

سوئیچ شبکه در مقایسه با هاب و روتر:

سوئیچ های شبکه به لحاظ ظاهری شبیه به هاب ها در شبکه هستند؛ اما بر خلاف هاب ها که در زمان دریافت پیغام ها آن را به همه پورت ها خود ارسال می کنند ، سوئیچ ها قادر به بازرسی ِ پیغام های دریافتی و هدایت آنها به سمت پورت ارتباطاتی ویژه می باشند (توجه داشته باشید که به امکان بازرسی پیغام های دریافتی و سپس هدایت آنها، در اصطلاح packet switching گفته می شود). به عبارت بهتر، سوئیچ ها منبع و آدرس مقصد هر کدام از بسته های داده ای را مشخص کرده و سپس داده های مربوطه را تنها صرفاً به مقاصد بخصوصی ـ با هدف حفظ پهنای باند شبکه ـ ارسال می نمایند.

بدینسان می توان گفت که سوئیچ ها از کارآمدی عملکردی بالاتری نسبت به هاب برخوردار هستند. علاوه بر آنچه که گفته شد، سوئیچ ها به روترهای شبکه ای نیز شبیه می باشند. روترها و سوئیچ ها هر دو بر کانکشن سازی دستگاه های محلی (local) متمرکز یافته اند، اما این تنها روترها هستند که از قابلیت اتصال به شبکه های خارج از محدوده (دیگر شبکه های محلی یا شبکه جهانی اینترنت) برخوردار می باشند. البته سوییچ های لایه ۳ هم این قابلیت را دارند ولی با توان و قدرت پردازشی روتر نمی توانند در خارج از شبکه عمل کنند.

منبع : سوئیچ شبکه چیست؟

علاقه مندان می توانند با کمک لینک زیر مقاله روتر چیست و کاربرد های آن را نیز مطالعه کنند.
1 نظر
  1. ممنون از مطلب مفید و کاملتون

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0