انواع ویروس و چگونگی انتشار آن در سیستم:

انواع ویروس و چگونگی انتشار آن در سیستم :

ویروس چیست و چگونه منتشر می شود:

شاید یکی از مهمترین و بهترین راه جلوگیری از ویروسی و هک شدن کامپیوتر در اینترنت ، داشتن یک آنتی ویروس قوی و به روز باشد. با توجه به پیشرفت روز به روز علم کامپیوتر و دانش اینترنت، تعداد آنتی ویروسها رو به رشد می باشد. ولی آیا هر  آنتی ویروسی قابلیت شناسایی ویروسها و تروجان های جدید را دارد؟ خیر. معمولاً آنتی ویروس ها به طوری تقسیم و طبقه بندی می شوند که هر نرم افزاری که بتواند ویروسهای بیشتر و جدیدتری را شناسایی نماید، در رتبه بالاتری قرار دارد.

تعریفی از ویروس :

ویروس به نرم افزارها و تکه های اطلاعاتی گفته می شوند که توسط افراد باهوش و با تجربه نوشته می شود. و با دو هدف در سطح شبکه و کامپیوترهای شخصی توزیع می شود:

1- تخریب
2- جاسوسی

چگونگی پخش ویروس :

پخش ویروس به دو صورت راکد و جهنده تقسیم می شود:

جهنده :

پخش جهنده بدین صورت است که خود ویروس با بهره گیری از ابراز انتقال اعم از سی دی، فلاپی دیسک، کول دیسک  و … خودبخود توزیع می شود.

راکد :

ویروس های راکد ویروسهایی هستند که در اصل می بایست نسخه ای از آن در سیستم جدید کپی شود و گرنه خود جابجا نمی شود. چگونگی ویروسها در این خصوص باتوجه به طراحی آن ویروس است.

عملکرد ویروسها :

تخریبی:

در ابتدا با همین هدف ویروسها نوشته و توزیع می شد که به کل یا قسمتی از اطلاعات آسیب جزئی یا جدی برساند و در مواردی نادر، کل اطلاعات را از بین ببرد. فرض کنید یک فرد ناآرام ویروسی را در شبکه پلیس شهر پخش می نماید تا کلیه پرونده ها را نابود سازد. هدف وی از این کار، تخریب اطلاعات است ولی چرا تخریب  !!!

جاسوسی:

به مرور این نوع ویروسها هم شیوع پیدا نمود که به شبکه ها و اطلاعات ارزشمند و یا غیر ارزشمند دسترسی پیدا نمایند. نویسنده ویروس یا هکر ، به شبکه بانک شهر ویروس ارسال میکند.

این بار می خواهد که اطلاعات حسابها بانکی را دریافت نموده و بعد آن را به نوع اول تخریب و دستکاری کند !

کسب و کار:

کشور لهستان بالاترین رقم درآمد از ویروس نویسی را داراست. ساده است فردی ویروسی را آماده میکند، کمی هم در شبکه ها توزیع می نماید و به شرکتهای دیگر برای جاسوسی یا خراب کردن شرکت رقیب  می فروشد. البته در برخی موارد ویروس نویس به صورت مستقیم با قربانی معامله می کند. البته در بعضی از کشورهای دنیا، نگارش ویروس ، پخش و هرگونه دخالت در پدید آمدن آن جرم محسوب می شود.

هدف اصلی نگارش و پخش ویروس چیست؟

نمی توان هدف مشخصی را تدوین نمود. در اصل و در نگاه نویسنده ویروس، شاید دو عامل تخریبی و جاسوسی مهم باشد ولی در مواردی هم درآمدزایی در اولویت است. در مجموع پس از طراح ویروس، بیشتر کاربران بدون هدف و بدون آنکه آگاه باشند، ویروس را منتشر می کنند.

ویروسهای ایرانی تا چه حد پیشرفت کرده اند:

ویروسهای ایرانی به جر چند ویروس، مشهور و معروف نشدند و کمتر مورد توجه قرار گرفتند. به خصوص ویروسهای که کل اطلاعات را نابود می نمودند و مورد تنفر قرار گرفتند. در دهه گذشته، اخبار انتشار ویروسهای ایرانی شنیده می شد اما اینک متخصصین آی تی بیشتر به سمت هک سایتها (deface) تمایل نشان می دهند.

نسل جدید ویروسها :

اگر اخبار آی تی را دنبال کنید، هر هفته تعدادی ویروس جدید منتشر و منطقه ای را آلوده می سازند. برخی از کاربران واژه های تروجان و اسب تراوا و کرمها را ویروس می دانند ولی این ها نرم افزارهای جاسوسی اینترنتی بوده گرچه از نوادگان ویروس هستند اما نمی توان در تعاریف ویروس آنها را ذکر نمود.

راه حل مواجهه با ویروسها :

ساده است. راه حل آن آنتی ویروس ها  و برنامه های امنیتی شبکه می باشد. البته اگر شما کامپیوتر شخصی دارید، نصب آنتی ویروس و در نهایت دیوار آتش کافی است. دیوار آتش ( فایروال ) یک برنامه امنیتی است که از نفوذ انواع نرم افزارهای مزاحم جلوگیری می نماید. البته از ویندوز xp به بعد یک دیوار آتش خفیف ! در خود سیستم عامل ویندوز موجود است.

مهمترین نکته خود کاربر است چرا که در صورت رعایت موارد مهم امنیتی احتمال ویروسی شدن سیستم شما بسیار کاهش می یابد.
در این مقاله به شناخت ویروس ها ، عملکرد و چگونگی انتشار آنها پرداخته شد. جهت انتخاب یک آنتی ویروس خوب می توانید به مقاله های زیر مراجعه نمایید.
چگونه یک آنتی ویروس خوب انتخاب کنیم

تفاوت بین آنتی ویروس کرک شده و اورجینال

در صوت تمایل به دریافت آخرین مطالب سایت میتوانید در کانال تلگرام آترا عضو شوید.
نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0