آموزش word , وظایف تب File (قسمت دوم)

با توجه به بخش اول آموزش که در آن تنظیمات اولیه گفته شد حال به بخش دوم آموزش نرم افزار پر کاربرد Word می پردازیم.

ورود به محیط Word:

طبق ترتیب بندی گفته شده در قسمت اول آموزش وارد محیط تایپ Word شوید.هنگامی که صفحه تایپ Word  شما باز می شود در قسمت بالای صفحه نوار ابزار وجود دارد که هر کدام شامل دستورات مختلفی هستند .

قسمت های مختلف نوار ابزار (Toolbars Tab):

1ـ تب File:

در این تب قسمت هایی نظیر Info ، New ، Open ، Save ، Save As ، Print ، Share، Export ، Close ،Account ، Options قرار گرفته اند که به اختصار در مورد کار هر یک توضیحاتی خواهیم داد.

کلید Info:

توضیحات مختصری در خصوص فایل ورد مورد نظر می دهد و که در شکل زیر قابل مشاهده می باشد و همچنین برخی امکانات نظیر قفل کردن امکان ویرایش فایل و بررسی صحت نوشتار در فایل البته این قابلیت در زبان فارسی کاربرد زیادی ندارد و بیشتر مریوط به زبان انگلیسی است . و دیگر قابلیت کلید Info مربوط میشه به ورژن های مختلف مایکروسافت ورد که در این حالت میتوانید ورژن یک فایل ورد را بر اساس نیاز خود تعیین کنید.

کلید new:

در این قسمت امکان ایجاد فایل جدید را به شما می دهد حال با امکان استفاده از قالب های موجود در نرم افزار یا به صورت یک صفحه خالی (Blank document) که در اختیار شما قرار خواهد داد.

کلید open :

این کلید برای باز کردن یک document در نرم افزار word می باشد حال در این حالت امکان باز کردن فایل مورد نظر به 4 صورت فراهم شده است اولین حالت recent  می باشد که این مورد برای کاربرانی است که قبلا در ورد خود document خاصی را باز کرده باشند در این قسمت نمایش داده می شود.  مورد بعدی بازکردن فایل از داخل one drive می باشد که در واقع محیطی ابری شکل برای مایکروسافت است که به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند فایل های مورد نیاز خود را در این محیط ذخیره کنند تا بر روی همه دستگاه های خود امکان دسترسی به این فایل ها را بدون مشکل داشته باشند. قسمت سوم با نام computer  قرار دارد که در این قسمت امکان جستجو در فایل های موجود بر روی هارد سیستم شما فراهم شده است که این مورد تقریبا پرکاربرد تر از بقیه موارد در این لیست است. قسمت چهارم نیز با نام add a place  در این لیست قرار گرفته است که به شما این امکان را می دهد تا یک محل جدید مورد نظر حود را به این لیست اضافه کنید.

کلید Save و save as :

هر دو این کلید ها در این قسمت کار ذخیره کردن فایل ورد شما را بر عهده دارند تنها تفاوت آنها در استفاده از فرمت ها مختلف مانند pdf,txt.word2003 ,…  در حالت save as  است یعنی در این حالت شما می توانید به فرمت های مختلف فایل خود را ذخیره کنید.

کلید Print:

از این کلید جهت چاپ نوشته تایپ شده استفاده می شود. این قسمت شامل تنظیمات خاصی است که اعمال تغییرات در آن در نتیجه چاپ تاثیر گذار است.در قسمت تنظیمات Printer مدل پرینتر متصل به کامپیوتر را انتخاب می کنید.در قسمت Print All Pages می توانید صفحاتی را که می خواهید از آن چاپ بگیرید مشخص کنید. حال اگر در قسمت Pages آن چیزی تایپ نکنید کلیه صفحات تایپ شده را چاپ می کند.

در قسمت Print One Sided مطابق شکل زیر چهار گزینه وجود دارد.در واقع به طور کلی این قسمت برای پرینتر هایی که قابلیت چاپ دو طرفه Text را دارند استفاده می شود. قسمت Print One Sided  جهت چاپ یک طرفه متن مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که مشاهده می کنید Print on Both Sides یعنی چاپ دو طرفه Text که در دو قسمت موجود است اما تفاوت آنها در نحوه چاپ صفحه پشت است. به وسیله قسمت Manually Print on Both Sides می توانید خودتان به نحوه پرینت پشت صفحه نظارت کنید.

وظیفه قسمت Collated این است که مثلا اگر شما 100 صفحه تایپ شده دارید و می خواهید سه نسخه از آن تهیه کنید این سه نسخه را پشت سر هم برای شما چاپ می کند. اما اگر Uncollated را انتخاب کنید این سه نسخه به این صورت که از صفحه اول سه تا از صفحه دوم سه تا … صفحه 100 سه تا چاپ می نماید و در اخر شما باید کاغذ های چاپ شده را مرتب کنید پس زیاد کاربردی ندارد.

ـ وظیفه این قسمت نحوه چاپ متن بر روی کاغذ است برای مثال شما می خواهید به صورت عمودی و یا افقی متن بر روی کاغذ شما چاپ شود توسط این قسمت تعیین می شود.

با انتخاب Portrait Orientation  به صورت عمودی.

با انتخاب Landscape Orientation به صورت افقی.وظیفه قسمت Letter تعیین سایز کاغد می باشد برای مثال A4 و یا A5 بودن کاغذ در زمان چاپ در اینجا تعیین می شود.وظیفه این قسمت تعیین حاشیه چاپ می باشد. که همان طور که در تصویر می بینید دارای تنظیمات مختلفی می باشد.قسمت One Page Per Sheet زمانی استفاده می شود که شما می خواهید دو الی بیشتر از صفحات خود را درون یک کاغذ چاپ کنید . در غیر این صورت نتظیمات Word به طور خودکار بر روی 1Page Per Sheet قرار  دارد.

کلید Share :

همان طور که از اسم این قسمت مشخص است وظیفه آن به اشتراک گذاری فایل Word  به شکل های مختلف می باشد.

کلید Export :

وظیفه این قسمت گرفتن خروجی به شکل فایل PDF / XPS و غیره می باشد.

کلید Close :

قسمت بعدی Close می باشد که وظیفه آن بستن فایل Word است.

کلید Account :

این قسمت وظایفی همچون تغییر تم و همچنین آنلاین شدن را بر عهده دارد.

کلید Option :

هنگام کلیک بر روی قسمت Option  صفحه ای مطابق شکل زیر باز می شود. در این قسمت کلیه تنظیمات مورد نیاز Word  انجام می شود. Option شامل بخش های مختلفی است که در یک مقاله جدا به توضیح آن می پردازیم.

در اینجا به پایان قسمت دوم آموزش Word رسیدیم در آینده با قسمت های دیگر نرم افزار Word آشنا خواهید شد پس با ما همراه باشید.
نظر شما درباره این مقاله چیست؟ آیا آن‌ها را کاربردی می‌دانید؟آیا از آن ها استفاده می کنید؟
شما علاقه مندان می توانید از طریق کانال تلگرام آترا از مطالب جدید سایت به راحتی با خبر شوید و همچنین آموزش ها و اخبار تکنولوژی را دنبال کنید.
لینک های مرتبط :
تبدیل PDF به Word
آشنایی با Microsoft Outlook
آموزش word (قسمت اول)
نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0