روتر و کاربرد آن چیست ؟

روتر و کاربرد آن:

از نظر لغوی روتر به معنی مسیر یاب می باشد. این روتر ها در واقع تجهیزات فیزیکی هستند که چندین شبکه بی سیم یا کابلی را به یکدیگر متصل می کنند. روتر یکی از دستگاه های شبکه ای مهم و حیاتی است که از آن در شبکه های LAN و WAN استفاده می گردد . روترها تاکنون در مدل های متفاوت و با معماری مختلف طراحی ، تولید و عرضه شده اند.

در واقع Router یکی از دیوایس های مورد استفاده در شبکه می باشد که در لایه ی سوم OSI (لایه Network) کار می کند. Router بین شبکه های مختلف مسیر یابی می کند و دقیقا به همین دلیل باید حداقل دو عدد اینترفیس داشته باشد که Net ID های آنها حداقل یک بیت با هم فرق داشته باشند. شرکت های زیادی هستند که تجهیزات شبکه مانند Router و دیگر دیوایس های مورد استفاده را تولید می کنند.

به این سبب Router ها نیز برند ها و مدل های مختلفی دارند اما همانطور که همه می دانیم بهترین شرکت تولید کننده تجهیزات شبکه، شرکت Cisco است که نه تنها تجهیزات بلکه صادر کننده علم شبکه به دنیا نیز می باشد. Routing علمی است که Cisco به دنیا معرفی کرد و کاری است که روترها برایمان انجام می دهند. به طور کلی Routing به معنی ارسال بسته از مبدا به مقصد بر اساس پرتکل ها ،آدرس لایه سومی (IP) و Routing Table یک روتر می باشد.

انواع روتر از نظر کارایی:

1ـ روترهاي سخت افزاري :

اين روترها، سخت افزارهایي هستند که نرم افزارهاي خاص توليد شده توسط توليد کنندگان را اجرا مي‌نمايند. اين نرم افزارها ، قابليت روتينگ را براي روترها فراهم نموده تا آنان مهمترين و شايد ساده‌ترين وظيفه خود که ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است را بخوبي انجام دهند. اکثر شرکت‌ها ترجيح مي‌دهند که از روترهاي سخت افزاري استفاده نمايند چراکه آنان در مقايسه با روترهاي نرم افزاري، داراي سرعت و اعتماد پذيري بيشتري هستند.

2ـ روترهاي نرم افزاري :

روترهاي نرم افزاري داراي عملکردي مشابه با روترهاي سخت افزاري بوده و مسئوليت اصلي آنان نيز ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است. در اکثر موارد از روترها به عنوان فايروال و يا gateway اينترنت، استفاده مي‌گردد.

اما روترهاي نرم افزاري و سخت افزاري با هم متفاوتند، در اکثر موارد نمي توان يک روتر نرم افزاري را جايگزين يک روتر سخت افزاري نمود، چراکه روترهاي سخت افزاري داراي سخت افزار لازم و از قبل تعبيه شده‌اي مي باشند که به آن ها امکان اتصال به يک لينک خاص مثل ATM را خواهد داد. يک روتر نرم افزاري ( نظير سرويس دهنده ويندوز ) داراي تعدادي کارت شبکه است که هر يک از آن‌ها به يک شبکه LAN متصل شده و ساير اتصالات به شبکه هاي WAN از طريق روترهاي سخت افزاري، انجام خواهد شد.

تفاوت میان روتر ، مودم ، سوئیچ و هاب:

هاب :

هاب وسیله ای است که چندین سیستم کامپیوتری در یک شبکه را به یکدیگر مرتبط می سازد به طوری که اگر اطلاعاتی در شبکه رد و بدل شود تمام پورت های متصل به هاب که دیگر کاربران به آن متصل هستند آن اطلاعات را دریافت می نمایند. به این معنا که یک هاب توانایی تفکیک ورودی و خروجی را نداشته و نمی تواند اطلاعات را برای فرد مشخصی ارسال نماید.

سوئیچ :

سوئیچ وسیله ای سات که با استفاده از آن می‌توان چندین رایانه را با استفاده از ارتباط LAN به یکدیگر متصل کرد. هنگامی که اطلاعاتی برای ارسال آماده و ارسال می شود سوئیچ جدولی تشکیل داده که ابزارهای متصل در شبکه با استفاده از جدول مک آدرس به یکدیگر متصل خواهند شد. تفاوت سوئیچ و هاب در آن است که سوئیچ می‌تواند بین رایانه‌های مختلف در شبکه فرق قائل شود. سوئیچ‌ها قادرند با استفاده از مک آدرس رایانه‌ها و ابزارهای متصل روی شبکه، مشخص کنند که هر ابزار به چه پورتی متصل شده است.

مودم :

مودم وسیله ایست که ارتباط دستگاه شما با اینترنت را برقرار می سازد.

روتر :

روتر وسیله ای است که بسته های اطلاعاتی را بین شبکه های مختلف دریافت و ارسال می کند و این اطلاعات حاوی آدرس هایی هستند که مقصد را نشان می دهد. البته روتر ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که شبکه داخلی به شبکه گسترده تری متصل باشد. در واقع روترها اتصال اینترنت را بین چند دستگاه پخش می کند.. همچنین بعضی از این روتر ها تعدادی پورت اترنت نیز دارند که امکان اتصال چند دستگاه را به صورت لن ایجاد می‌کنند.

نحوه راه اندازی router ها:

هنگامی که یک روتر را خریداری و برای اولین بار روشن می کنید به صورت پیش فرض کاری انجام نمی دهد یعنی نیاز است که همه کارها و دستورات به آن داده شود. پس ابتدا اینترفیس های روتر را روشن کرده و بر اساس تشخیص مهندس شبکه، IP های مورد نظر به اینترفیس ها داده و Routing Protocol مناسب بروی آن router راه اندازی می شود.

حال زمانی را در نظر بگیرید که بسته ای به روتر می رسد، در این حالت ابتدا روتر به Routing Table خود نگاه می کند چنانچه Route و یا مسیری برای آن مقصد مورد نظر داشته باشد ، بسته را route می کند و اگر مسیری در Routing table نداشته باشد، default gateway را بررسی می کند. در صورتی که set شده باشد ، بسته به آن سمت هدایت می شود در غیر این صورت بسته drop خواهد شد.

 

جهت آشنایی با سیسکو به لینک مجاور مراجعه نمایید: آشنایی با سیسکو : تاریخچه ، دوره ها و محصولات]

منبع: روتر چیست و چگونه کار می کند؟

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0