آرایش رک چرا و چگونه صورت می گیرد

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه:

در ابتدا نیاز است که اطلاعات درباره رک  و مشکلات نصب و راه اندازی شبکه در رک و نحوه برطرف نمودن آن اطلاعات کافی را داشته باشیم.

برای داشتن یک شبکه کامپیوتری، شما به تجهیزاتی نظیر سوئیچ ، سرور، روتر ، یوپی اس و غیره نیاز دارید. برای خرید هر کدام از این دستگاه ها هزینه زیادی صرف می شود، پس وظیفه یک کارشناس و یا یک مدیر IT حفاظت کامل از این تجهیزات در برابر آسیب های احتمالی می باشد که برای این کار از رک استفاده می شود که طبق استاندارد ساخت رک ، این تجهیزات درون جایگاه خود قرار می گیرند و محافظت می شوند.

زمانی که تجهیزات را درون رک قرار می دهیم کابل زیادی در آن قرار می گیرد که نیازمند مرتب کردن می باشد. در ادامه به چند سوالی که در آرایش رک ممکن است برایتان پیش بیاید ، می پردازیم.

چرا پس از کابل کشی شبکه به آرایش رک نیاز داریم؟

عوامل متعددی سبب می شود تا یک رک کابل کشی شده نیاز به مرتب شدن و یا به اصطلاح آرایش نیاز داشته باشد اما مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

1ـ مشخص نمودن کابل های شبکه :

یک شرکت و یا سازمان که دارای تعداد زیاد تجهیزات است ، برای برقراری ارتباط میان این تجهیزات نیازبه کابل شبکه  متفاوت دارد. کابل کشی در شبکه های بزرگ پیچیده بوده و اگر به طور استاندارد و مرتب صورت نگیرد تشخیص مسیرهر کدام از کابل ها در صورت بروز مشکل کار سخت و یا حتی غیر ممکن خواهد بود.از طرفی در صورتی که این کابل ها به صورت منظم در رک به سایر دستگاه ها متصل نگردند رک ظاهری آشفته خواهد داشت. که همین عوامل موجب می شود که پس از کابل کشی با توجه به رنگ هرکدام، آنها را دسته بندی و مرتب نماییم.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

2ـ گردش درست هوا در داخل رک:

کلیه دستگاه های موجود در رک هنگام فعالیت گرمای زیادی تولید می کنند که توسط فن های نصف شده در رک دمای ایجاد شده توسط آنان کنترل خواهد شد. هنگامی که کابل کشی به صورت منظم نباشد، گردش هوا به درستی صورت نگرفته و حتی ممکن است منجر به آتش سوزی گردد. بنابراین هنگام کابل کشی در نظر گرفتن فضای مناسب باعث بهبود جریان هوا و مدیریت تجهیزات شبکه می‌شود.

عوامل تاثیرگذار در آرایش رک کدامند؟

1ـ نوع رک:

رک ها در دو دسته ایستاده و دیواری موجود می باشد که هر کدام از آنها دارای ابعاد مختلفی هستند. مدیران شبکه و یا شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه بر اساس نیاز شرکت و یا سازمان نوع آن را تعیین می نمایند.

2ـ طراحی اولیه رک :

قبل از هر اقدامی در رابطه با نصب تجهیزات شبکه و یا کابل کشی طراحی اولیه آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یکی از دلایل اصلی این اقدام این است که پس از نصب تجهیزات و کابل کشی آن، ایجاد تغییر در آن کار دشواری است. به همین دلیل با در نظر گرفتن این عامل دیگر با مشکل جابه‌جایی تجهیزات پس از قرار گرفتن در جایگاه خود (یا به عبارتی ساده تر پس از سوار شدن تجهیزات بر روی آن) مواجه نخواهید شد.

3ـ نحوه قرار گیری تجهیزات شبکه در درون رک :

جهت استفاده حداکثری از فضای داخل رک، نحوه قرار دادن تجهیزات در درون آن دارای اهمیت است. به طوری که می توانید با قرار گیردادن مناسب تجهیزات، فضای لازم جهت ارتقای شبکه را ایجاد نمایید.نحوه قرار گیری استاندارد تجهیزات شبکه در درون رک به این صورت است که ابتدا تجهیزاتی که دارای وزن سنیگین تری هستند مانند یو پی اس و سرورها در قفسه های پایینی رک قرار می گیرند.

به طور کلی می توان گفت در رک های ایستاده تجهیزاتی نظیر کنسول مانیتور و کیبورد در وسط قرار می گیرند ( البته دلیل قرار گیری آن در مرکز راحتی استفاده از آن می باشد). سایر تجهیزات نیز مانند سوئیچ ها بر اساس وزن در طبقات بالایی قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که دلیل این کار این است که نیمه پایین رک همواره خنک تر از نیمه بالائی آن می باشد و از طرفی سنگینی سرورها به پائین کابینت منتقل می شود و امکان برخورد تصادفی بدلیل عدم دسترسی دست و یا ضربات احتمالی پا به حداقل می رسد. همچنین vibration یا لرزش فن های سرور در پائین کابینت بهتر خنثی می شود. البته در شرایط خاص می توان چیدمان سرورها را تا بالای رک انجام داد اما استفاده از نگهدارنده رک در این حالت لازم است.

4ـ توزیع کابل در داخل رک :

این مرحله که به عنوان عامل پایانی و اصلی در آرایش رک صورت می گیرد، علاوه بر تجهیزات مورد نیاز، نیاز به دانش فنی نیز دارد.

تجهیزات لازم جهت سازماندهی رک:

معمولاً کارشناسان شبکه به دنبال تجهیزاتی هستند که هم سرعت نصب را افزایش داده و هم رک نصب شده ظاهر مناسبی داشته باشد از جمله این تجهیزات به موارد زیر اشاره کرد:

1ـ پچ پنل :

پچ پنل ها به عنوان یکی از تجهیزات ضروری جهت مرتب سازی رک مورد استفاده قرار می گیرند. عموما از پچ پنل های 24 یا 48 پورت استفاده می شود. گاهی ممکن است تعداد کاربران فعلی کم باشد اما در آینده امکان افزایش تعداد آنان وجود داشته باشد، برای این کار متخصصان شبکه هموراه هنگام کابل کشی تعداد زیادی سوکت را به پچ پنل ها متصل می نمایند. با انجام این کار شاید در حال حاضر نیازی به استفاده از آنان نباشد اما در آینده می توان بدون مشکل کاربران بیشتری را به شبکه متصل نمود.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

2ـ مدیریت کننده کابل افقی :

این مدل از مدیریت کننده های کابل بین سوئیچ شبکه و پچ پنل قرار می گیرد. هدف استفاده از آنها ایجاد نظم و مسیر مناسب برای انتقال پچ پنل ها بین سوئیچ ها و پچ پنل های شبکه می باشد. با این کار آسیب وارده به پچ پنل ها کاهش می یابد.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

3ـ مدیریت کننده کابل عمودی:

این مدل از مدیریت کننده ها از سستی کابل ها جلوگیری و محل عبور کابل های قطور می باشد. همچنین در پشت رک نیز جهت سهولت در دسترسی و مرتب سازی فضای آن می توان از آنها استفاده کرد.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

4ـ بست کمربندی:

شاید کمتر کسی از بست های کمربندی جهت مرتب سازی رک استفاده نماید. اما می توان آن را یکی از تجهیزات مهم و ضروری دانست و می توان با استفاده از آن به درستی، کابل های شبکه را مدیریت کرد.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

5ـ لیبل کابل شبکه:

استفاده از لیبل در کابل کشی همواره مدیران شبکه را در راستای برطرف نمودن سریع و درست مشکلات شبکه کمک می نماید و همچنین سرعت انجام آن را بیشتر می کند.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

6ـ پچ کورد:

استفاده از پچ کورد ها علاوه بر ایجاد ظاهری مناسب در رک، از سبب تسریع در خرابی شبکه خواهد شد.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

7ـ بلنک پنل :

برای بخش هایی از رک که به هیچ کدام از تجهیزات شبکه اختصاص داده نشده از پنل خالی (blank panel)  استفاده نمایید. این کار از لحاظ زیبایی رک نیز بسیار تأثرگذار می باشد.

نحوه صحیح آرایش و چیدمان رک شبکه

نکته : برای ایجاد یک دیتا سنتر استاندارد، در هنگام طراحی فضای کابل را فراموش نکنید. معمولا فضای بلا استفاده بالای رک برای سازماندهی کابل ها فضای مناسبی هست. به خصوص در مراکز داده ای که از چندین رک کنار استفاده می نمایند،  فضای بیشتری را برای کابل ها درون رک در نظر بگیرید تا مسیریابی کابل ها ساده تر باشد.

نتیجه گیری:

در این مقاله در رابطه با علت اصلی آرایش رک و تجهیزات مورد نیاز آن صحبت کردیم .

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدوار است تا با انتشار مقاله آرایش رک چرا و چگونه صورت می گیرد، گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.

 

شرکت فناوران عصر شبکه آترا  با کادری مجرب و متخصص در زمینه طراحی، کابل کشی ، نصب داکت ، نصب و راه اندازی دیتا سنتر و آرایش رک آمادگی خود را در زمینه همکاری با تمامی نهاده های دولتی و خصوصی اعلام می دارد.

 

2 نظرات
  1. خیلی عالی ومختصر

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0