حفظ حریم خصوصی در ویندوز 10

حفظ حریم خصوصی در ویندوز 10 :

آیا می خواهید حریم خصوصی کامپیوتر شما حفظ شود و هیچ چیز حتی ویندوز هم نتواند آن را بر هم بزند؟ شاید برخی از سیاست‌های ویندوز 10 در این زمینه ساده و از نظر امنیتی مطمئن باشد٬ اما هنوز باید یک‌سری تغییرات در آن ایجاد کرد. پس اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید با ما همراه باشید.

 

 1ـ غیرفعال‌ کردن دسترسی‌های خصوصی کورتانا (Cortana)

کورتانا یک دستیار صوتی در ویندوز 10 می باشد. عملکرد این دستیار صوتی به این صورت است که با استفاده از اطلاعات شما در کامپیوتر سعی می کند شما را بشناسد و عملکرد خوبی رائه دهد. برای خاموش‌کردن این دستیار صوتی به این آدرس بروید: Settings > Privacy > Speech, inking & typing. در قسمت « Getting to know you» گزینه‌ «Turn off speech services and typing suggestions» را کلیک کنید. ضمنا کاربر می‌تواند٬ اطلاعات ذخیره‌ شده خود در کورتانا را به‌وسیله اکانت مایکروسافت از روی فضای ابری هم پاک کند.

2ـ خاموش‌ کردن موقعیت مکانی

گاهی اوقات برخی نرم افزارها موقعیت مکانی شما را می خواهند اما در همه موارد نباید از این کار خودداری کرد. همچنن باید توجه داشته باشید که با بستن موقعیت مکانی خود دسترسی برخی نرم افزار ها مانند Maps را هم می بندید. اما هنگامی که موقیعت مکانی خود را روشن می کنید ویندوز 10 اطلاعات موقعیت مکانی شما را تا 24 ساعت نگه‌می‌دارد و این اطلاعات را به‌راحتی در اختیار برنامه‌هایی که اجازه دسترسی به لوکیشن را داشته باشند٬ تقدیم می‌کند.

برای خاموش‌کردن موقعیت مکانی به این مسیر مراجعه کنید:‌ Settings > Privacy > Location. شما می‌توانید دسترسی به لوکیشن را برای همه حساب‌های کاربری (در قسمت: Location for this device is on > Change) منع کنید یا سرویس‌های موقعیت مکانی را برای حساب خود (با عنوان Location service) خاموش نمایید. همچنین می توانید سابقه لوکیشن خود را پاک کنید.

3ـ متوقف‌ کردن همگام‌ سازی (Syncing)

همگام‌ سازی‌های مختلفی در ویندوز 10 صورت می‌گیرد و اگر یک اکانت مایکروسافت داشته باشید٬ دیگر لازم نیست که خودتان به‌صورت دستی گذرواژه یا نام‌کاربری را وارد کنید. برای خاموش‌کردن این همگام‌ سازی به آدرس روبه‌رو سر بزنید: Settings > Accounts > Sync your settings. درضمن شما می‌توانید همه تنظیمات همگام‌سازی دریک زمان یا تنها برای یک فرد را خاموش کنید. برای خاموش‌کردن همگام‌سازی اطلاع‌رسانی‌ها کورتانا را اجرا کنید و مسیر Settings > Send notifications between devices را دنبال کنید

4ـ بستن لاک‌اسکرین

لاک‌اسکرین اولین‌چیزی است که دیگران در دیوایس شما می‌بینند . این صفحه ممکن است٬ اطلاعاتی را به‌همراه داشته باشد که شما زیاد خوش‌تان نیاید که افراد دیگر آن‌ها را مشاهده کنند. در این‌جا 3 مورد برای بستن قفل و ورود شما به سیستم مورد نیاز است:

  • اطمینان حاصل کنید که اعلان‌های شما در لاک‌اسکرین به‌نمایش درنمی‌آیند. به Settings > System > Notifications & actions بروید و از نمایش نوتیفیکیشن‌ها در صفحه‌ قفل جلوگیری کنید. متاسفانه با خاموش‌کردن این قابلیت٬ دیگر نمی‌توانید اعلان‌ها را تا زمانی که دستگاه را روشن کنید٬ ببینید.
  • برای خاموش‌کردن کورتانا در صفحه لاک‌اسکرین کورتانا را راه‌اندازی کنید و مسیر Settings > Use Cortana even when my device is locked را دنبال کنید. با خاموش کردن این ویژگی کورتانا هم قادر به دسترسی در صفحه لاک‌اسکرین نخواهد بود.
  • برای پنهان‌ کردن آدرس ایمیل خود در صفحه‌قفل٬ منوی تنظیمات را باز کنید و بعد به این‌جا بروید: Accounts > Sign-in options > Privacy. لازم به‌ذکر است که از خاموش‌کردن این گزینه ناامید نمی‌شوید٬ مگر این‌که واقعا طرفدار پرپاقرص نمایش آدرس ایمیل‌تان در لاک‌اسکرین باشید!

5ـ خاموش‌ کردن شناسه تبلیغاتی

هرحساب مایکروسافت دارای یک شناسه تبلیغاتی (advertising ID) است که به شرکت مذکور این امکان را می‌دهد تا از آن اطلاعاتی درمورد شما به‌دست بیاورد . این کار موجب این می‌شود تا شما از سیستم‌عامل شخصی بهره ببرید و احساس خاص‌بودن کنید. برای غیرفعال‌کردن این آگهی‌های ظاهرا مفید باید به این آدرس: Settings > Privacy > General مراجعه کنید و گزینه «Let apps use advertising ID to make ads more interesting to you based on your app usage» را خاموش نمایید.

 

نظر شما درباره اقدامات امنیتی در ویندوز 10 چیست؟ آیا آن‌ها را کاربردی می‌دانید؟آیا از آن ها استفاده می کنید؟
شما علاقه مندان می توانید از طریق کانال تلگرام آترا از مطالب جدید سایت به راحتی با خبر شوید و همچنین آموزش ها و اخبار تکنولوژی را دنبال کنید.
لینک های مرتبط : آموزش نصب ویندوز ۱۰
نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0