مانیتورینگ داده

مانیتورینگ شبکه به معنای پایش بوده و امروزه این فرآیند یکی از مهمترین اقدامات در راستای کنترل و نظارت بر دیتا سنتر توسط تیم فناوری اطلاعات یک سازمان محسوب می شود که به تنهای می تواند باعث بالا رفتن کارایی سرویس ها، کارایی پرسنل، صرفه جویی در هزینه ها و آرامش بخشیدن به مدیران شبکه شود. یک سیستم مانیتورینگ اتاق سرور تمامی شبکه داخلی شما را برای پیدا کردن مشکلات پایش می کند. با استفاده از این سیستم می توانیم از صحت عملکرد شبکه اطمینان حاصل کرده و هنگامی که مشکلی در آن مشاهده شود در کمترین زمان برطرف نماییم. در واقع می توان گفت با استفاده از مانیتورینگ، پشتیبانی شبکه آسان تر خواهد شد و  مهمترین بخش از مدیریت دیتا سنتر به شمار می رود که می تواند باعث افزایش راندمان کاری مدیر IT شود.

کاربرد مانیتورینگ شبکه :

همان طور که گفته شد مانیتوریگ شبکه یکی از پرکاربرد ترین ابزارهایی می باشد که یک مدیر شبکه جهت مدیریت بهتر و بالا بردن Performance شبکه نیاز هست در شبکه تحت مدیریت خود آن را راه اندازی کرده و شبکه خود را مانیتور کند. به طور کلی همان طور که از نامش پیداست به معنی پایش شبکه می باشد که می تواند جهت بالا بردن سرعت سرویس دهی و کم کردن هزینه ها در یک شبکه نیز کمک کند.

مانیتورینگ شبکه شامل مانیتور کردن تمامی دیوایس هایی که در شبکه قرار دارند  بوده که عبارتند از Server’s(Physical & Virtualization) , Router, Switch, Firewall,UPS و…همچنین می تواند سرویس های موجود در شبکه مثل Domain Controller, SQL Server,File Server, DCHP & DNS Server  و سایر سرویس های موجود در یک شبکه را مانیتور کند. به راحتی می توانیم از ابزارهای مانیتوریگ جهت صحت یا عدم صحت کار کرد Device های اعم از Firwall ,server,Router,Switch و حتی UPS و سایر دستگاه های شبکه آگاه شویم.mهمچنین با پایش CPU,RAM,H.D.D Power و  Network یک دستگاه می توانیم بفهمیم که میزان استفاده از این پردازنده و حافظه در یک سیسم در چه سطحی هست و در صورت بحرانی بودن به وضعیت Device خود رسیدگی کنیم.

ضرورت راه اندازی مانیتورینگ :

ضرورت مانیتورینگ شبکه و زیرساخت جزء مهمی از زیرساخت های IT یک شرکت می باشد که استفاده صحیح و به جا از این ابزار نمونه کامل پیشگیری بهتر از درمان است بوده و لذا به کارگیری آن در شرکت ها می تواند از بروز بسیاری از مشکلات با صرف هزینه بسیار کمتر جلوگیری نماید.

هدف از مانتیور کردن شبکه و یا دیتا سنتر چیست؟

جهت پشتیبانی شبکه و مدیریت آن نیاز به مانتیور کردن قسمت های مختلف آن می باشد. اولین قسمتی که می بایست توسط یک مدیر IT بررسی شود، تجهیزات شبکه می باشند. برای مثال یک مدیر IT باید بداند هر کدام از تجهیزات چه عملکردی در سیستم داشته و وظیفه خود را به درستی انجام می دهند.در واقع می توان گفت این کار جهت بررسی عملکرد تجهیزاتی است که حیات شبکه بدون آنها مختل خواهد شد مانند سرورها، سوئیچ ها، روترها، فایروال ها، هاب ها و سایر تجهیزات.

بعد از تجهیزات شبکه نوبت به سیستم عامل ها می رسدکه مانتیور کردن آن به عنوان یک ضرورت به حساب می آید.

با استفاده از این سیستم می توانید:

۱-میزان دانلود کاربران شبکه و استفاده آنها از اینترنت را بدانید.

۲- فضاهای اشغال شده توسط ایمیل های اسپم و کاربرانی که بیهوده ایمیل ارسال می کنند را شناسایی نمایید.

۳- سرورهایی که در حال بروز مشکل هستند یا مشکل ایجاد خواهند کرد را شناسایی کنید.

۴- ترافیک شبکه را مشاهده کرده و موارد غیرعادی را در قالب گزارش ببینید و در کنار همه اینها علاوه بر نرم افزارها، سخت افزارهای موجود در شبکه را نیز پایش کنید.

در واقع شما می توانید با داشتن یک سیستم مانیتورینگ قوی در سازمان خود از تمامی اتفاقاتی که در شبکه خود چه از لحاظ نرم افزاری و چه از لحاظ سخت افزاری رخ می دهد آگاه شوید.

چرا سیستم مانیتورینگ سبب کاهش هزینه ها می شود؟

با یک مثال ساده می خواهیم نشان دهیم که مانیتورینگ شبکه در چه صورتی می تواند در صرفه جویی هزینه ها به ما کمک نماید. همان طور که گفته شد با استفاده از مانیتورینگ می توان وضعیت پهنای باند شبکه خود را مانیتور کرده و متوجه شویم که چقدر از پهنای باند ما مورد استفاده قرار میگیرد که این امر در صرفه جویی هزینه پهنای باند موثر می باشد که این امر یک امتیاز محسوب می شود. با پایش پردازنده و حافظه سرور ها متوجه این موضوع خواهیم شد که چه مقدار از پردازنده ، حافظه و هارد اختصاص داده شده به سرور مورد استفاده قرار میگیرد که این امر ، بخصوص در شبکه های مبتنی بر زیر ساخت مجازی بسیار مفید بوده و کمک بسیار بزرگی در تصمیم گیری اختصاص پردازنده و حافظه به سرور ها خواهد نمود. از طریق آن می توان ترافیک شبکه را مانیتور کرده و با بررسی ترافیک های هر سرور یا دیوایس در صورت وجود کندی در ارتباط های شبکه آن را بررسی  و در صورت نیاز به رفع آن اقدام نماییم.

تفاوت مانیتورینگ در شرکت های بزرگ و کوچک:

مانیتورینگ شرکت های کوچک به مراتب از شرکت های بزرگ ساده تر می باشد. برای مثال تجهیزات لازم جهت مانیتور کردن هر کدام از این شرکت ها متفاوت می باشد و حتی نرم افزار ارائه دهنده مانتیورینگ نیز متفاوت می باشد.

به طور کلی شرکت هایی با کم تر از 500 نود شرکت های کوچک و شرکت هایی با بیش از 500 نود شرکت های بزرگ به حساب می آیند. شاید این مسأله برای شرکت های بزرگ اهمیت بیشتری داشته باشد زیرا مانیتورینگ با جمع آوری اطلاعات و آزمایش کردن آنها از طریق کابل ها ، سرورها ، سویچ ها روتر ها و … به شما گزارش می دهند که سلامت شبکه شما در چه وضعیتی قرار دارد و چه اقداماتی را در راستای جلوگیری از ایجاد اختلال در شبکه می بایست انجام دهید.

تفاوت NMS با IDS & IPS :

یکی از مواردی که بعضاً مشاهده شده است اشتباه گرفتن سیستم های مانیتورینگ شبکه (Network Monitoring Systems) که به اختصار NMS می گوییم با سیستم های تشخیص نفوذ یا (IDS) و سیستم های جلوگیری از نفوذ (IPS) است. توجه کنید که آنها کاملاً با هم متفاوت هستند، درست است که این سیستم ها نیز ترافیک شبکه را مانیتور می کنند اما هدف اصلی آنها شناسایی حملات هکری یا کدهای مخرب و جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز است و با ذات کاری NMS تفاوت دارند. در واقع وظیفه اصلی یک سیستم جامع NMS بررسی کیفیت، وضعیت و کارایی شبکه شما در فعالیت های عادی و روزانه شبکه می باشد و هدف آن به صورت تخصصی امنیت نیست، هر چند که بعضاً از آن با توجه به قوانین CIA و قانون Availability به عنوان یک سیستم امنیتی نیز نام برده می شود.

مانیتورینگ شبکه توسط توسط شرکت آترا:

شاید در ابتدا مانیتورینگ شبکه به عنوان یک هزینه غیر ضروری قلمداد شود به خصوص هنگام نصب اولیه آن، اما بعد از نصب و راه اندازی سیستم مانیتورینگ مشاهده خواهید کرد که هزینه های شرکت به خصوص در رابطه با تجهیزات شبکه به شدت کاهش می یابد.

تیم فنی شرکت آترا این اطمینان را به شما خواهند داد با ایجاد مانتیورینگ شبکه و همچنین مشاهده عملکرد شما، هزینه هایی از قبیل خرید تجهیزات شبکه که سبب اختلال در عملکرد شما خواهد شد به شدت کاهش خواهد یافت. امروزه تجهیزات شبکه بسیار گران بوده و برای بسیاری از شرکت ها جبران خسارت وارد شده به آنها سخت و یا حتی غیر ممکن می باشد. به همین دلیل نظارت بر عملکرد و جلوگیری از آسیب وارده به آنان امری حیاتی می باشد. از طرفی با استفاده از مانتیورینگ شبکه کار پشتیبانی و نگهداری شبکه را بسیار آسان تر خواهد کرد.

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0