مانیتورینگ داده | net monitor | monitoring | مانیتورینگ

مانیتورینگ داده

مانیتورینگ شبکه به معنای پایش بوده و امروزه این فرآیند یکی از مهمترین اقدامات در راستای کنترل و نظارت بر دیتا سنتر توسط تیم فناوری اطلاعات یک سازمان محسوب می شود که به تنهای می تواند باعث بالا رفتن کارایی سرویس ها، کارایی پرسنل، صرفه جویی در هزینه ها و آرامش بخشیدن به مدیران شبکه شود. یک سیستم مانیتورینگ اتاق سرور تمامی شبکه داخلی شما را برای پیدا کردن مشکلات پایش می کند. با استفاده از این سیستم می توانیم از صحت عملکرد شبکه اطمینان حاصل کرده و هنگامی که مشکلی در آن مشاهده شود در کمترین زمان برطرف نماییم. در واقع کنترل عملکرد شبکه مهمترین بخش از مدیریت دیتا سنتر به شمار می رود و می تواند باعث افزایش راندمان کاری مدیر IT شود.

کاربرد مانیتورینگ شبکه :

 

همان طور که گفته شد مانیتوریگ شبکه یکی از پرکاربرد ترین ابزارهایی می باشد که یک مدیر شبکه جهت مدیریت بهتر و بالا بردن Performance شبکه نیاز هست در شبکه تحت مدیریت خود راه اندازی کرده و شبکه خود را مانیتور کند. مانیتورینگ شبکه همان طور که از اسمش پیدا هست به معنی پایش شبکه می باشد که میتواند جهت بالا بردن سرعت سرویس دهی و کم کردن هزینه ها در یک شبکه نیز کمک کند.مانیتورینگ شبکه شامل مانیتور کردن تمامی دیوایس های میشوند که در شبکه قرار دارند  که عبارتند از Server’s(Physical & Virtualization) , Router, Switch, Firewall,UPS و…همچنین میتواند سرویس های موجود درشبکه مثل Domain Controller, SQL Server,File Server, DCHP & DNS Server  و سایر سرویس های موجود در یک شبکه را مانیتور کند.به راحتی  میتوانیم از ابزارهای مانیتوریگ جهت صحت یا عدم صحت کار کرد Device های اعم از Firwall ,server,Router,Switch و حتی Ups و سایر دستگاه های شبکه آگاه شویم .همچنین با پایش CPU,RAM,H.D.D Power و  Network یک دستگاه می توانیم بفهمیم که میزان استفاده از این پردازنده و حافظه در یک سیسم در چه سطحی هست و در صورت بحرانی بودن به وضعیت Device خود رسیدگی کنیم.

ضرورت راه اندازی مانیتورینگ :

 

ضرورت مانیتورینگ شبکه و زیرساخت جزء مهمی از زیرساخت های IT یک شرکت می باشد که استفاده صحیح و به جا از این ابزار نمونه کامل پیشگیری بهتر از درمان است می باشد، لذا به کار گیری مانیتورینگ شبکه و داده در شرکت ها می تواند از بروز بسیاری از مشکلات با صرف هزینه بسیار کمتر جلوگیری نماید .

این سیستم می تواند:

 

۱-میزان دانلود کاربران شبکه و استفاده آنها از اینترنت را بدانید.

۲- فضاهای اشغال شده توسط ایمیل های اسپم و کاربرانی که بیهوده ایمیل ارسال می کنند را شناسایی کنید.

۳- سرورهایی که در حال بروز مشکل هستند یا مشکل ایجاد خواهند کرد را شناسایی کنید.

۴- ترافیک شبکه را مشاهده کنید و موارد غیرعادی را در قالب گزارش ببینید و در کنار همه اینها علاوه بر نرم افزارها سخت افزارهای موجود در شبکه را نیز پایش کنید.

بصورت کلی شما می توانید با داشتن یک سیستم مانیتورینگ قوی در سازمان خود از تمامی اتفاقاتی که در شبکه خود چه از لحاظ نرم افزاری و چه از لحاظ سخت افزاری رخ می دهد آگاه شوید.

چرا سیستم مانیتورینگ سبب کاهش هزینه ها می شود؟

 

با یک مثال ساده می خواهیم نشان دهیم که مانیتورینگ شبکه در چه صورتی می تواند در صرفه جویی هزینه ها به ما کمک نماید. همان طور که گفته شد با استفاده از مانیتورینگ می توان وضعیت پهنای باند شبکه خود را مانیتور کرده و متوجه شویم که چقدر از پهنای باند ما مورد استفاده قرار میگیرد که این امر در صرفه جویی هزینه پهنای باند موثر می باشد که این امر یک امتیاز محسوب می شود. با پایش پردازنده و حافظه سرور ها متوجه این موضوع خواهیم شد که چه مقدار از پردازنده ، حافظه و هارد اختصاص داده شده به سرور مورد استفاده قرار میگیرد که این امر ، بخصوص در شبکه های مبتنی بر زیر ساخت مجازی بسیار مفید بوده و کمک بسیار بزرگی در تصمیم گیری اختصاص پردازنده و حافظه به سرور ها خواهد نمود. از طریق آن می توان ترافیک شبکه را مانیتور کرده و با بررسی ترافیک های هر سرور یا دیوایس در صورت وجود کندی در ارتباط های شبکه آن را بررسی  و در صورت نیاز به رفع آن اقدام نماییم.

تفاوت NMS با IDS & IPS :

 

یکی از مواردی که بعضا مشاهده شده است اشتباه گرفتن سیستم های مانیتورینگ شبکه (Network Monitoring Systems) که به اختصار NMS می گوییم با سیستم های تشخیص نفوذ یا (IDS) و سیستم های جلوگیری از نفوذ (IPS) است. توجه کنید که آنها کاملا با هم متفاوت هستند،درست است که این سیستم ها نیز ترافیک شبکه را مانیتور می کنند اما هدف اصلی آنها شناسایی حملات هکری یا کدهای مخرب و جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز است و با ذات کاری NMS تفاوت دارند.در واقع وظیفه اصلی یک سیستم جامع NMS بررسی کیفیت، وضعیت و کارایی شبکه شما در فعالیت های عادی و روزانه شبکه می باشد و هدف آن به صورت تخصصی امنیت نیست، هر چند که بعضاً از آن با توجه به قوانین CIA و قانون Availability به عنوان یک سیستم امنیتی نیز نام برده می شود .

انواع مانیتورینگ :

مانیتورینگ سرور:

 

امروزه سرورها نقشی کلیدی در شبکه ها ایفا می نمایند ، از این رو اگر یک سرور از کار بیافتد کل شبکه را تحت تأثیر قرار می دهد. به همین دلیل نظارت بر عملکرد آن حیاتی می باشد.

مانیتورینگ منابع سخت افزاری:

مانیتورینگ سرویس ها:

مانیتورینگ پروسه ها:

مانیتورینگ لاگ سرورها:

مانیتورینگ دسترس پذیری و زمان پاسخ:

مانیتورینگ پایگاه داده:

مانیتورینگ اکتیو دایرکتوری:

مانیتورینگ اشتراکات شبکه (Network Shares):

مانیتورینگ برنامه های کاربردی:

مانیتورینگ پورت های TCP:

مانیتورینگ دستگاههای سیسکو:

مانیتورینگ مرکز تماس (Call Center):

شرکت فناوران عصر شبکه آترا دارای کادری مجرب و متخصص در زمینه راه اندازی سیستم مانیتورینگ شبکه می باشد.