نصب دکل

نصب دکل :

ارتباطات در قرن بیستم و بیست‌ویکم شامل فن‌آوری‌های الکتریکی و الکترو مغناطیسی مانند تلگراف، تلفن و چاپگر، شبکه‌ها، رادیو.، انتقال مایکرو ویو، فیبرنوری و ماهواره‌های ارتباطی می‌باشد.

در سال 1897 انقلابی در ارتباطات بی‌سیم بوجود آمد که  توسط فردی بنام گولیلمومارکونی ابداع و ارائه شد و همچنین در سال 1985 ارسال ماهواره SCORE  شروع عصر مخابرات ماهواره‌ای را رقم زد. مخابرات بی‌سیم از دهه‌ی 1960 میلادی به‌عنوان رشته‌ای علمی مورد مطالعه بوده، اما از اواسط دهه‌ی 90 میلادی تحقیقات روی آن شدت یافته است.البته این تحقیقات متاثر از دلایل متفاوتی بوده است. اولین دلیل‌ آن افزایش تقاضاهای مردمی برای ارتباطات بی‌سیم می‌باشد. با توجه به افزایش نیاز جامعه امروزی به سمت ارتباطات و افزایش روابط تجاری، نظارتی، سیاسی و…  احساس نیاز بیش از پیش احساس پیدا می‌کنیم که نقاط مختلف را بتوانیم از راه دور کنترل کنیم و یا امکاناتی مانند تلفن، فاکس،اینترنت، دوربین مداربسته و غیره را برای را فراهم آوریم.

دکل مخابراتی چیست ؟

سازه فلزی که بدست انسان ساخته می‌شود، شکل‌های گوناگونی دارد. این دکل‌ها از نظر دسته‌بندی به دکل‌های مهاری ، خود ایستا (سه پایه و چهار پایه) ، مونوپل یا تک پایه ، دکلهای رفلاکتور یا منعکس کننده امواج و روفتاپ ها تقسیم می‌شود.

چرا از دکل استفاده می کنیم ؟

در ارتباط رادیویی بین دو نقطه نیاز است که هر دو آنتن در دید مستقیم باشن تا بتوانند ارتباط برقرار کنند. اما در بعضی از موارد موانعی بین مسیر وجود دارد که استفاده از دکل را ضروری می‌کند. برای نصب دکل با ارتفاع مناسب، حتما باید از قبل امکان سنجی دقیق انجام شده باشد که دکل نه کوتاه باشد و نه بلند باشد؛ البته تجربه نشان داده  که دکل بلند در آینده قابل استفاده است ، چون موانع مصنوعی که در آینده ممکن است ساخته شود‌‌‌، می‌تواند برای شما مشکل ایجاد کند. لازم به‌ذکر است که باید در نظر داشت دکل مناسب بر اساس محل اجرا انتخاب می‌‎شود. به دلیل اینکه در بعضی از موارد نمی‌توان از هر دکلی استفاده کرد؛ بطور مثال در مناطق بیابانی و بادخیز با سرعت بالا معمولا دکل‌های خود ایستای چهار پایه، مناسب‌ترین گزینه می‌باشد. و از دکل‌های تک پایه برای کاربردهای شهری برای نصب دوربین‌های راهنمایی رانندگی استفاده می‌شود  زیرا هم جای کمتری اشغال می‌کند هم دسترسی بهتری نسبت به دکل‌های دیگر دارند.

انواع دکل و کاربرد آن

 

1ـ دکل های خود ایستا :

علت نام‌گذاری  که این سازه بر روی پایه‌های خود ایستاده و استوار می‌باشد. دکل‌های خود ایستا خود به دو دسته سه پایه و چهار پایه تقسیم و با در نظر گرفتن محل نصب و ارتفاع دکل مورد نظر سه پایه و چهار پایه بودن این سازه تعیین می‌گردد که با محاسبات دقیق قبل از نصب سازه در محل زیرسازی مستحکم انجام می‌شود تا در هنگام وزش باد شدید و غیره تکان نخورد. در مرحله بعدی جنس خود دکل بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از مواد درجه یک و مرغوب استفاده شود. شکل سازه دکل‌های خود ایستا معمولا از آهن‌نبشی بوده و از نوع گالوانیزه گرم شده و رنگ دکل که بر اساس نیاز و معمولاً به رنگ سفید و قرمز است که در این دورنگ مرسوم می‌باشد که هر سه‌متر سه‌متر در بعضی موارد شش متر تغییر رنگ صورت می گیرد. در مرحله نصب دکل خود ایستا حتما نیاز به تجهیزاتی مثل جرثقیل طناب و از همه مهمتر نیروی انسانی با تجربه و متخصص وجود دارد زیرا این نوع سازه برای نصب احتیاج به نقشه داشته و کلیه اتصالات آن شماره‌گذاری و مثل پازل بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند. دکل خود ایستای سه پایه که به صورت شبکه‌های ضربدری بوده و پایه‌ها به صورت لوله‌ای و بین پایه‌ها از نبشی قرار دارد. از موارد استفاده این نوع دکل‌ها برای نصب آنتن‌های اپراتورهای موبایل سکتورال ، آنتن‌های ماکروویو و بی سیم و این نوع سازه مقاوت بالایی در برابر بادهای شدید دارد.

نصب دکل

2ـ دکل مهاری :

این نوع دکل توسط سیم مهاری به زمین یا تکیه‌گاه‌های دیگری از جهات مختلف مهار می‌شود. دکل‌های مهاری به دو دسته دکل‌های مهاری سه وجهی و چهار وجهی تقسیم که نسبت به نیاز پروژه شما محاسبه و نصب می‌گردد. مزیت این سازه نسبت به دکل‌های دیگر وزن پایین، نصب آسان، زمان کم برای نصب بوده که بیشترین کاربرد برای این نوع دکل ارتباطات فرا ساختمانی point to point یا نقطه به نقطه که نیازمند به ارتفاع از سطح مورد نظر است. انتخاب نوع سه وجهی و یا چهار وجهی بودن دکل براساس محل نصب و نوع تجهیزات روی آن محاسبه می‌شود که معمولا دکل‌های چهار وجهی مقاوم تر و مستحکم تر از سه وجهی بوده و این نوع سازه را می‌توان روی زمین و هم می‌توان روی پشت‌بام نصب کرد.

دکل‌های مهاری به شکل مثلث بوده که در متراژهای سه‌‎متری ساخته و هر کدام از آن‌هاsection  نام دارند. که در سایزهای G25 ،G35، G45 در بازار موجود می‌باشند. حرف G که در پشت عدد این مدل سازه گذاشته می‌شود نشان دهنده اندازه‌ی قاعده‌ی پایه‌های دکل از هم می‌باشد. بر روی این دکل‌ها به دلیل سبک بودن نمی‌توان تجهیزات سنگینی نصب کرد و همچنین این نوع دکل معمولا در هر نه متر بوسیله سیم ، مهار می‌شود. کلیه اتصالات این نوع دکل با جوش CO2 انجام می‌گیرد که به صورت نر و ماده روی هم قرار می‌گیرند و قبل از نصب برای جلوگیری از زنگ‌زدگی سازه حتما گالوانیزه گرم می‌شود. میلگرد استفاده شده باید حتما نمره 10 باشد قاعده دکل حتما 25 ، 35 یا 45 بوده و لوله استفاده شده یک اینچ و کل بدنه دکل حتما گالوانیزه گرم 90 میکرون باشد. در زمان نصب حتما باید فاصله زوایا دقیق محاسبه گردد زیرا اگر این کار به‌درستی انجام نشود باعث بوجود آمدن خسارات جبران ناپذیری می‌شود . در این نوع سازه نصاب مانند نردبان می تواند از دکل بالا رفته و با درنظر گرفتن کلیه وسایل ایمنی ، تجهیزات مورد نیاز را نصب و پیاده سازی می‌کند.

نصب دکل

نصب دکل

3ـ دکل های تک پایه یا مونوپل :

همانطور که از نام این سازه پیداست به‌روی یک پایه که در مقاطع چند وجهی ساخته شده‌اند روی هم قرار می‌گیرند. نصب این نوع سازه احتیاج به جرثقیل دارد و به خاطر فضای کمی که این نوع سازه اشغال می‌کند برای محیط شهری می‌باشد ولی ارزش این دکل نسبت به دکل‌های دیگر بیشتر است و کاربرد آن برای آنتن‌ها ، رادیوهای اپراتوها بوده و قبل از نصب حتما باید محل نصب مورد بررسی قرار گیرد. دکل های بازتاب کننده Passive یا رفلکتور سازه‌هایی هستند که همانند آینه عمل می‌کنند و وظیفه انعکاس امواج را دارند در مواردی که می‌خواهید مانعی مثل کوه را دور بزنید این سازه بهترین روش برای این کار می‌باشد. این نوع سازه برای موانع طبیعی بیشتر استفاده می‌‍شود تا مصنوعی ( موانع مصنوعی: سازه ساخته شده به دست بشر ) این نوع سازه Billboard Passive Reflector شناخته می شود.

4ـ دکل های روفتاپ :

نوعی دکل تک‌پایه می‌باشد که معمولا ارتفاع آنها بین 3 تا 9 متر بیشتر نمی‌شود و همانند نامش محل نصب این سازه روی پشت بام می‌باشد. که از دو یا سه تکه لوله با قطر استاندارد ساخته می‌شود و سه پایه برای مهار از طرفین دارد. کاربرد این نوعی سازه برای نصب سکتورهای اپراتورهای تلفن همراه بوده و مزیت این دکل به دکل‌های دیگر اشعال فضای کمتر است.

نصب دکل

عوامل موثر در نصب دکل :

 

کلیه دکل‌های مخابراتی قبل از نصب احتیاج به فٌندانسیون داشته که یکی از اصلی‌ترین عوامل استحکام سازه به شمار می‌رود. برای ساخت فندانسیون محاسبات بسیار دقیقی لازم است که بر اساس ارتفاع دکل و محل نصب و همچنین عواملی مانند ابعاد لازم و استاندارد که از پارامترهای مهم به شمار می‌روند بررسی می‌شوند زیرا اگر هر کدام از این پارامترها درست محاسبه نشود فاجعه به بار می‌آورد. این خسارات شامل خسارت جانی و مالی می‌شود. از دیگر عواملی که برای یک دکل استاندارد باید در نظر گرفت سیستم ارتینگ دکل بوده که حتما باید آن را مد نظر قرار داد. برای یک پکیج ارت مناسب بر اساس محل نصب دکل شما به یک چاره ارت استاندار احتیاج دارید که حتما باید با مواد کاهنده مناسب و استاندارد پر شده که بنا به محل حفر، عمق چاه شما که متغییرمی‌باشد، از دیگرعوامل رطوبت است که برای چاه ارت ضرورت دارد. لازم به ذکر است که چاه ارت دکل به هیچ وجه نباید خشک بماند چون زمان برخورد صاعقه اگر صاعقه زده شده در چاه تخلیه نشود به تجهیزات روی آن آسیب می رساند که بسیار خطر ناک است.

تجهیزات مورد نیاز جهت نصب دکل :

1ـ سکشن دکل :

بدنه یک دکل شامل تعدادی سکشن می‌باشد که بسته به ارتفاع مورد نیاز تعداد آن متغیر می‌باشد. ارتفاع استاندارد هر سکشن 3 متر می‌باشد که توسط فلنچ‌های نر و ماده در هر سمت سکشن بر روی یکدیگر نصب و پیچ و مهره می‌شوند.

نصب دکل

2ـ میله انکر بولت و عصایی :

به عنوان پایه جهت ایجاد جهت نصب دکل و متعلقات آن به کار برده می‌شود. جهت نصب دکل بر روی پشت بام از میله انکر و جهت نصب دکل بر روی زمین از میله عصایی استفاده می‌‍شود.

نصب دکل

3ـ بیس پلیت :

یک صفحه آهنی می‌باشد که اولین پایه‌های دکل بر روی آن قرار می‌گیرد.

نصب دکل

4ـ پیچ و مهره :

 

از پیچ و مهره جهت نصب سکشن های دکل و همچنین متعلقات آن استفاده می‌شود.

نصب دکل

5ـ تاج دکل :

 

تاج دکل بر روی بالاترین نقطه قرار گرفته و سایر تجهیزات ارتینگ و سیستم روشنایی بر روی آن نصب می‌گردد.

نصب دکل

6ـ سیستم روشنایی :

سیستم روشنایی یا چراغ خطر جهت اعلام هشدار وجود دکل برای هواپیماها و سایر وسایل نقلیه هوایی بر روی آن نصب می‌گردد که به دو صورت کابلی و سولار در بازار موجود می‌باشد.

نصب دکل

7ـ سیستم ارتینگ :

این سیستم شامل میله برقگیر، سیم ارت تمام مس، کلمپس و بست ارت بوده و از اجزای مهم نصب دکل محسوب می‌شود.

نصب دکل

 

8ـ سیم مهاری :

 

همان‌طور که از نامش پیداست جهت مهار نمودن دکل استفاده می‌شود این سیم از 5 رشته به هم بافته شده فولادی تشکیل شده است.

نصب دکل

9ـ صفحه تعادل :

از صفحه تعادل جهت ایجاد پایه و پل بین انکر و مهارکش استفاده می گردد. این صفحه ذوزنقه شکل بوده و جنس آن از آهن می باشد.

نصب دکل

10ـ کرپی :

از این قطعه به منظور بستن سیم مهاری استفاده می‌شود.

نصب دکل

11ـ مهارکش :

این قطعه از جنس فولاد بوده و به منظور مهار نمودن سیم مهاری بر روی صفحه تعادل استفاده می‌شود. برای دکل‌های سه وجهی تا ارتفاع 42 متر مهارکش نمره 12 و برای دکل‌های چهار وجهی از مهارکش نمره 14 یا 16 استفاده می‌شود.

نصب دکل

12ـ سازه فلزی :

این سازه به‌عنوان پایه اصلی دکل محسوب که در واقع بر روی زمین و یا پشت بام نصب می‌شود. وظیفه اصلی آن تقسیم فشار به سطح بوده و معمولا به اشکال H و یا Y وجود دارد.

نصب دکل

چاه ارت و نحوه اجرای آن

چاه ارت استاندارد به چه چاهی گفته می شود؟

ارت در لغت به معنای محافظت افراد و دستگاه‌ها در برابر ولتاژهای خطرناک می‌باشد زیرا ارت با اتصال به زمین این ولتاژ ها را خنثی می‌نماید. دکل‌ها و ساختمان‌ها همواره در معرض برخورد صاعقه بوده که سبب ایجاد ولتاژ‌های الکتریکی خطرناکی هستند که این امر برای افرادی که در آن منطقه قرار دارند بسیار خطرناک است.

چاه ارت به دو صورت اجرا می شود :

1- عمقی

2- سطحی

در روش اول با کندن چاه اجرا و روش دوم در مواقعی که نمی‌توان حفاری عمیق انجام داد مانند ارتفاع‌ کم از سطح دریا و یا فاصله زیاد بین دکل و سایت که در این حالت در عمق 80 سانتیمتری حفر می‌گردد. عمق چاه با توجه به مقاومت خاک زمین سنجیده می­ شود که حداقل از چهار متر تا هشت متر عمق و قطر چاه شما باید 80 سانتیمتر باشد؛ در زمین‌های سنگلاخی که خاک مقاومت بیشتر دارد نیاز به عمق بیشتر داریم که به رطوبت لازم برسیم؛ در زیر به چند نمونه مقاوت خاک اشاره می‌کنیم :

خاک باغچه‌اي دارای  5 الي 50 ، خاک رسي دارای 8 الي 50 ، خاک مخلوط رسي و ماسه‌اي و شني 25 الي 40 ، شن و ماسه دارای 60 الي 100 ، خاک سنگلاخي و سنگي دارای 200 الي 10000 مقاومت می‌باشد.

مصالح مورد نیاز جهت اجرای پروژه چاه ارت:

سیم مسی نمره 50 ، کابل نمره 50 ، لوله پلی اتیلن ، شينه مسي به ابعاد 3*30*250 ميليمتر ، صفحه مسی 50*50*50 ، بست سیم به صفحه مسی ، بنتونیت اکتیو کیلو

مراحل حفر چاه ارت:

1ـ در ابتدا باید محلول آب و نمک را به میزان 20 لیتر کف چاه بریزید و اجازه دهید 24 ساعت بماند.

2ـ چاه را توسط خاک نرم که عموماً خاک رس می‌باشد به ارتفاع 20 سانتی متر پر می‌کنیم.

3ـ بنتونیت را با آب مخلوط کرده به طوری که دوغاب غلیظی بدست آید ارتفاع 20 سانتی متر چاه را پر می‌کنیم.

4ـ دو سیم مسی را به صفحه مسی از یک طرف و شینه (محل اتصال سیم مسی به تابلو برق) از طرف دیگر جوش می‌دهیم. سپس سیم مسی را به صورت عمودی در مرکز چاه قرار می‌دهیم. بعد از آن بقیه دوغاب را تا بالای صفحه داخل چاه می ریزیم.

5ـ لوله پولیکا را به صورت مورب در مرکز چاه و بالای صفحه مسی قرار می‌دهیم داخل لوله را از شن پر می‌کنیم تا 50 سانتی متر از انتهای لوله پر شود. این لوله برای تامین رطوبت چاه می‌باشد. البته لازم به ذکر است در مناطقی که رطوبت چاه از بالا و یا کف تامین می‌شود نیاز به استفاده از لوله پولیکا نمی‌باشد.

6ـ بعد از قرار دادن لوله پولیکا مجدداً داخل چاه را به ارتفاع 20 سانتی‌متر با دوغاب پر می‌کنیم.

7ـ  چاه را با خاک پر می کنیم و نکته ضروری این است که روی چاه مخصوصاً در مواقعي كه از لوله پوليكا استفاده نمي‌گردد نبايد آسفالت شده و يا با سيمان پر گردد.

8ـ داخل شيارهاي حفاري شده را با خاك سرند شده كشاورزي يا خاك نرم معمولي و يا خاك معمولي مخلوط با بنتونيت پر نمائيد .

نصب دکل

نصب دکل توسط تیم فنی شرکت آترا:

شرکت فناوران عصر شبکه آترا با به کارگیری نیروهای متخصص ، مجرب و متعهد در زمینه نصب و راه‌اندازی دکل و همچنین لینک‌های وایرلس با استفاده از تجهیزات با کیفیت و به روز بر آن است تا بهترین خدمات را در این حوزه ارائه نماید. استفاده از دکل‌های بی کیفیت علاوه بر به خطر انداختن نیروی نصب دوام و پایداری کمی دارد. از این رو شرکت آترا همواره کیفیت را در راستای کار خود قرار می‌دهد.

 

شرکت فناوران عصر شبکه آترا  با کادری مجرب و متخصص در زمینه نصب دکل , نصب لینک وایرلس , امکان سنجی وایرلس و مایکرویو آمادگی خود را در زمینه همکاری با تمامی نهاده های دولتی و خصوصی اعلام می دارد.

10 نظرات
 1. سلام میشه حدود قیمتش رو بگید ممنون

 2. با سلام.
  خواستم بدونم اگر درخواست نصب دکل بر روی پشت نام ساختمان خود داشته باشیم با کجا باید تماس بگیریم و از چه طریق باید پیگیری کنیم؟

  • باسلام شما می توانید در قسمت تماس با ما با شماره تلفن های موجود تماس بگیرید ۶۶۹۵۸۸۴۳ – ۶۶۴۷۶۱۷۴ – ۶۶۴۱۹۵۶۹ – ۶۶۹۵۸۸۴۳

 3. باسلام،لطفا نوع و تعداد کابل های ارتباطی بین دکل و سایت بیسیم رو هم بگید،ممنونم

 4. پاسخ دهید
  فروشگاه اينترنتی 4 آگوست 2019 از 2:34 ب.ظ

  بسیار اطلاعات کامل و دقیقی بیان شده که از بار معنایی قدرتمندی برخوردار است

 5. سلام
  پس از نصب دکل برای اطمینان از دکل نصب شده آیا سازمانی وجود دارد تا بتوان از طریق مکاتبه و بررسی آن سازمان به اصول ایمنی و استاندارد دکل نصب شده پی برد ؟
  اگر هست لطفا معرفی کنید تا از خدماتشان استفاده کنیم.

  • متاسفانه شرکت و سازمانی جهت استاندارد سازی و یا تایید استاندارد در ایران وجود ندارد تنها برخی از سازمان ها خود دارای واحدی به نام HSE هستند که مسئولیت استاندارد سازی بخش های مختلف را بر عهده دارند.

 6. بسیار عالی مرسی و خسته نباشید. کامل و بدون نقص

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0