راه اندازی سیستم VOIP در 7 مرحله ساده

راه اندازی سیستم VOIP

در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و تولید تلفن هایی با سیستم عامل و مناسب و جدید برای کسب و کار ، زمان بسیار مناسبی است تا استفاده از سوئیچ شبکه را بهبود بخشیده و از آن به عنوان یک ارائه دهنده سیستم VoIP بهره مند شویم.

در بیشتر موارد این تغییرات بسیار به صرفه بوده به طوری که شرکت ها می توانند از قابلیت های بیشتر با صرف هزینه کم تر استفاده نمایند. از جمله محصولات مرتبط می توان به کارت voip، تجهیزات voip ، گیت وی ویپ اشاره کرد.

برای تغییر در کسب و کارتان رعایت این هفت مرحله پیشنهاد می شود:

1ـ قبل از هر کار تعداد کاربران را مشخص نمایید:

اولین گام برای نصب و راه اندازی سیستم VOIP مشخص کردن تعداد کاربرانی می باشند که قرار است از این سیستم استفاده نمایند. در واقع آگاهی از تعداد کاربران شما را در انتخاب تعداد خط یاری می رساند و یا اینکه اینترنت مورد استفاده در دفتر شما جوابگوی تعداد کاربران خواهد بود یا خیر.

شاید برای شما جالب باشد که چگونه تلفن های IP می توانند هزینه های شما را کاهش دهند، یکی از عوامل کاهش دهنده ی هزینه ایجاد شماره های داخلی برای کاربران می باشد. این کار هزینه خرید خطوط تلفن را کاهش می دهد زیرا در غیر این صورت کارفرما مجبور به تهیه ی یک خط برای هر کاربر می شود.

2ـ اطمینان حاصل کنید اینترنت مورد استفاده در شرکت به اندازه کافی سریع است:

بعد از مشخص نمودن تعداد کاربران حال حاضر و پیش بینی آینده ، نوبت به بررسی سرعت اینترنت مصرفی در شرکت است.

در بررسی سرعت اینترنت به دو دلیل مهم است:

1ـ سرعت کم اینترنت موجب می شود تا تماس تلفنی ایجاد شده توسط سیستم ویپ از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد. که این عامل خوب تاثیر بسیار بدی بر روی کسب و کار خواهد گذاشت.

2ـ استفاده از اینترنت پر سرعت می تواند در وقت شما بسیار صرفه جویی نماید. به همین دلیل یا باید شرکت ارائه دهنده اینترنت را تغییر دهید و یا اینترنت مصرفی خود را ارتقاء دهید.

بسیار روشن است که شما نمی خواهید بدون اطلاع از پشتیبانی اینترنت از سیستم تلفنی وویپ ، آن را راه اندازی کنید. پس بهتر است قبل از اقدام آن را بررسی های لازم را انجام دهید  کنید که البته این اقدام ، کاردشواری نمی باشد.

3ـ تخمین بودجه راه اندازی سیستم VOIP :

VoIP طیف وسیعی از ویژگی ها را ارائه می نماید که استفاده از آن بسیار آسان بوده اما ممکن است هزینه اولیه راه اندازی آن کمی زیاد باشد. به همین دلیل است که بودجه شما در اوایل فرآیند بسیار مهم است.

مشاوران ما در شرکت آترا با بررسی تعداد کاربران و همچنین نیاز سیستم گزارشی از تجهیزات مورد نیاز و قیمت آنها در اختیار کارفرما قرار می دهند. پس از بررسی توسط کارفرما و تایید آن، کار توسط تیم فنی شرکت آترا شروع خواهد شد. البته این را در نظر داشته باشید که شاید هزینه راه اندازی VOIP در ابتدا مبلغ قابل توجهی باشد اما بعد از آن خواهید دید که چگونه می تواند سایر هزینه های سیستم تلفنی شما را کاهش دهد.

4ـ تعیین نیازها و انتظارات کارفرما:

این سیستم تلفنی از ویژگی های بسیار زیادی نظیر : شماره تلفن های منحصر به فرد برای هر کارمند،  روتر Autocall، پیام منشی صوتی، کنفرانس تلفنی، اپ های موبایل و غیره برخوردار می باشد. ابتدا باید بدانید که کدام ویژگی های خاص برای کسب و کار شما مفید و قابل استفاده خواهد بود. به عنوان مثال شاید شما بخواهید یک سیستم VOIP home-based را راه اندازی کنید اما این کار شما را دچار مشکلات زیادی می نماید و همچنین نیاز به یک برنامه تلفن همراه مطمئن خواهید داشت. یا شاید شما یک سیستم با بیش از 10 خط نیاز دارید که در این حالت، قوانین مسیریابی تماس عمیق خواهند بود.

به موارد زیر توجه نمایید:

1ـ در ابتدا لیستی از انتظارات خود را از سیستم تلفنی Voip بنویسید و اینکه چرا می خواهید آن را راه اندازی کنید؟ ( تماس تلفنی ، کنفرانس تلفنی، تماس تلفنی در حال حرکت و غیره)

2ـ دررابطه با ویژگی های سیستم تلفن VOIP تحقیق کرده و یا با مشاوران متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

3ـ دو لیست تهیه نمایید : اولی ویژگی هایی که نیاز دارید و باید فراهم شود، دومی ویژگی هایی که در سیستم ویپ وجود دارد اما شما به آن نیازی ندارید.

در واقع تهیه این دو لیست تصمیم گیری شما را در روند راه اندازی سیستم تلفنی VOIP را تسریع می کند.

5ـ انتخاب یک سرویس دهنده VOIP :

اکنون زمان آن است که سرویس دهنده را انتخاب نمایید. قبل از انتخاب به موارد قبل که انتخاب تعداد کاربران ، اینترنت ، تخمین بودجه و تهیه لیست بازگشته و پس از بررسی اقدام به انتخاب سرویس ارائه دهنده نمایید.

ابتدا باید ارائه دهندگان سرویس VOIP را شناسایی و پس از بررسی های لازم یکی از آنها را انتخاب نمایید:

ـ دارای ویژگی هایی باشد که شما نیاز دارید: نیازهای سیستم خود را اولویت بندی کرده و لیستی از آن تهیه نمایید.

ـ خواسته های شما را برآورده می سازد: استفاده از اپ های تلفن همراه خوب است اما اگر قرار باشد تماس های بسیار بدی را برای ما به ارمغان بیاورد اصلا هم کار آمد نخواهد بود.

ـ متناسب با بودجه شما می باشد: بودجه ماهانه خود را بر تعداد کاربران تقسیم کنید. در این حالت متوجه خواهید شد که تا به امروز چه هزینه ای داشته و پس از نصب این سیستم چه تغییراتی خواهید داشت.

ـ استفاده آسان : سادگی استفاده از این سیستم بسیار اهمیت دارد زیرا بر روی سرعت کار تاثیر بسزایی خواهد داشت.

ـ خدمات پس از فروش : خدمات پس از فروش در این زمینه بسیار اهمیت دارد. زیرا پس از نصب ممکن است تا مدتی استفاده از این سیستم برای مشتریان سخت باشد.

6ـ سفارش تلفن های IP و سایر تجیهزات مورد نیاز:

در این مرحله نوبت به خرید تجهیزات سخت افزاری می رسد. اکثر خدمات VoIP را می توان بدون تلفن های ویژه VoIP و با همان تلفن های آنالوگ قدیمی استفاده کرد. برای مثال شما می توانید با خرید یک آداپتور باز هم از تلفن های آنالوگ خود استفاده نمایید و یا حتی از کامپیوتر، موبایل و تبلت خود برای اتصال به این سیستم استفاده نمایید. با این حال اگر می خواهید از ویژگی های سیستم تلفنی VOIP استفاده نمایید نیاز به خرید تجهیزات سخت افزاری مخصوص به voip را خواهید داشت که تلفن های IP مختلفی از لحاظ قیمت گران تا ارزان در بازار موجود است.

برای اطلاع از  مزایای VOIP نسبت به سانترال به لینک قرار داده شده مراجعه فرمایید.

7ـ پیکربندی سیستم تلفنی:

در بیشتر موارد تنها کافی است ، گوشی خود را به سیستم اترنت وصل کنید وتنظیمات خود را بر روی گوشی خود انجام دهید. اگر از فایروال استفاده می کنید بهتر است برای نصب آن از شرکت های مختصص در این زمینه کمک بگیرید. البته اگر خود شما می توانید تنظیمات آن را انجام دهید اقدام نمایید.

در واقع اگر در هر یک از مراحل با مشکل مواجه شدید یا سوالی برایتان پیش آمد ، می توانید با متخصین و مشاورین ما در شرکت آترا تماس بگیرید.

نتیجه گیری:

 در این مقاله سعی بر آن داشتیم که بتوانیم در 7 مرحله به صورت مختصر با راه اندازی سیستم VOIP در 7 مرحله ساده صحبت کردیم.

 شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدوار است تا با انتشار این مقاله ، گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0