آشنایی با سیسکو : تاریخچه ، دوره ها و محصولات

آشنایی با سیسکو

«شرکت سیسکو سیستمز» (Cisco Systems) شرکت آمریکایی تولیدکنندهٔ تجهیزات مخابراتی است که مرکز آن در شهر سن خوزه در ناحیه معروف به سیلیکان ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و با سه نام تجاری مختلف سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک آتلانتا به فروش می‌رساند. در ابتدا، سیسکو فقط روترهای چند پروتکل تولید می‌کرد ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه می‌توان پیدا کرد. دید سیسکو این است «تغییر روش زندگی، کار، بازی و آموزش».

تاریخچه:

لن بزاک و سندی لرنر (دارای مدرک لیسانس از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، فوق لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد)، زوجی که در بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد کار می‌کردند، سیسکو را در سال ۱۹۸۴ تأسیس کردند. بزاک نرم افزار روتر‌های چند پروتکل را که توسط ویلیام یاگر(یک کارمند دیگر که کار سالها قبل از بزاک شروع کرده بود) نوشته شده بود تکمیل کرد.

با این وجود که سیسکو اولین شرکتی نبود که روتر طراحی و تولید می‌کند، اولین شرکتی بود که یک روتر چند پروتکل موفق تولید می‌کند که اجازهٔ ارتباط بین پروتکل‌های مختلف شبکه را می‌دهد. از زمانی که پروتکل اینترنت (IP) به یک استاندارد تبدیل شد، اهمیت روترهای چند پروتکل کاهش یافت. امروزه بزرگ‌ترین روترهای سیسکو طراحی شده‌اند تا پاکت‌های IP و فریمهای MPLS را هدایت کنند.

در ۱۹۹۰، شرکت به سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورس NASDAQ عرضه شد. بزاک و لرنر با ۱۷۰ میلیون دلار از شرکت خارج شدند و بعد از مدتی جدا شدند. زمان انفجار اینترنت در ۱۹۹۹، سیسکو شرکت Cerent واقع در کالیفرنیا را با قیمت ۷ میلیارد دلار خریداری کرد. این شرکت گرانترین خرید سیسکو در آن زمان بود. تنها خرید گرانتر مربوط به ساینتیفیک آتلانتا می‌باشد. در اواخر مارس ۲۰۰۰، در اوج رشد دات کام، سیسکو با ارزش مالی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت دنیا بود.

در سال ۲۰۰۷، با ارزشی بالغ بر ۱۶۵ میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکتهاست. با خرید شرکت‌های دیگر، توسعهٔ داخلی و همکاری با دیگر شرکت‌ها، سیسکو به بازار بسیاری از قطعات دیگر شبکه (غیر از روتر) راه پیدا کرده‌است، مانند سوییچینگ اترنت، دسترسی از راه دور، روتر‌های شعبه‌ای، شبکهٔ خودپردازهای بانک‌ها، امنیت، دیواره آتش، تلفن اینترنتی و غیره. در ۲۰۰۳، سیسکو شرکت محبوب لینکسیس تولید کنندهٔ سخت افزار شبکه کامپیوتر را خریداری کرد و آن را در صدر تولید کننده‌های قطعات مربوط به کاربران عادی تبدیل کرد.

آموزش سیسکو

سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مرکزهایی آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده‌است. سیسکو مدارکی را برای متخصصین در زمینه‌های مختلف شبکه ارائه می‌کند. که شامل این مدارک می‌شود:

• CCIE – Cisco Certified Internetwork Expert متخصص شبکه بندی سیسکو
• CCNP – Cisco Certified Network Professional حرفه‌ای شبکه سیسکو
• CCDP – Cisco Certified Design Professional حرفه‌ای طراحی سیسکو
• CCIP – Cisco Certified Internetwork Professional حرفه‌ای شبکه بندی سیسکو

• CCSP – Cisco Certified Security Professional حرفه‌ای امنیت سیسکو
• CCVP – Cisco Certified Voice Professional حرفه‌ای تلفن اینترنتی سیسکو
• CCDA – Cisco Certified Design Associate همکار طراحی سیسکو
• CCNA – Cisco Certified Network Associate همکار شبکه سیسکو
• CCSI – Cisco Certified Systems Instructor آموزش دهنده سیستم‌های سیسکو

مدرک CCIE پیشرفته‌ترین و بالاترین مدرک ارایه شده توسط سیسکو در زمینه شبکه‌های کامپیوتری است. در هرم تحصیلی ارایه شده توسط شرکت سیسکو، مدرک CCNA به عنوان مدرک ورود به چرخه تحصیلی و کسب علوم شبکه‌ای در قاعده هرم قرار گرفته و عنوان نصب و پشتیبانی ادوات شبکه‌ای سیسکو را به خود اختصاص داده‌است.

در همین سطح مدرک CCDA که ویژه طراحی مقدماتی شبکه‌های سیسکو می‌باشد نیز وجود دارد. در یک سطح بالاتر سه مدرک CCNP، CCDP و CCIP لایه میانی این هرم را تشکیل داده و عنوان مدیریت شبکه‌های پیشرفته و پیچیده سیسکو را به خود اختصاص داده‌اند و بالاخره این‌که مدرک CCIE با قرار گرفتن در راس این هرم تحصیلی، به عنوان طراح اصلی و مدیریت رده بالای شبکه‌های سیسکو شناخته می‌شود.

 

انتقاد وارده بر سیسکو

یکی از انتقادهایی که به سیسکو وارد می‌شود، همکاری سیسکو با چین برای سانسور اینترنت در آن کشور است. سیسکو تأسیسات زیربنایی لازم را برای بستن وب سایت‌ها برای دولت چین تامین می‌کند. با این وجود، سیسکو ادعا می‌کند که تأسیسات و یا خدمات خاصی برای فیلترینگ وب سایتها به دولت‌ها نمی‌فروشد و فقط تجهیزاتی را به چین فروخته که در تمام دنیا عرضه می‌کند. به طور كلي سيسكو بهترین سازنده محصولات شبکه است.

 

voip

سیسکو به یکی از ارائه دهندگان اصلی تلفن اینترنتی در سطح تجاری تبدیل شده‌است و حالا با خرید دو شرکت ساینتیفیک آتلانتا و لینکسیس می‌خواهد پا به بازار خانگی آن نیز بگذارد. ساینتیفیک آتلانتا تجهیزات لازم برای VoIP را برای سرویس دهنده‌های کابلی مانند تایم وارنر، کابل ویژن، راجرز، UPC و دیگران ارائه می‌کند. در حالی که لینکسیس با شرکتهایی مانند اسکایپی و یاهو برای ارائه خدمات VoIP با استفاده از تجهیزات بیسیم برای کاربران عادی همکاری می‌کند.

 

آشنائی با روترهای سيسکو

سيسکو يکی از معتبرترين توليد کنندگان روتر و سوئيچ در سطح جهان است که از محصولات آن در مراکز شبکه ای متعددی استفاده می گردد. اين شرکت تاکنون مدل های متعددی از روترها را با قابليت های مختلفی توليد نموده است. سری ۱۶۰۰ ، ۲۵۰۰ و ۲۶۰۰ ، متداولترين نمونه در اين زمينه می باشند.

روترهای توليد شده توسط اين شرکت از سری ۶۰۰ شروع و تا سری ۱۲۰۰۰ ادامه می يابد( در حال حاضر )IOS ، هسته روترها و اکثر سوئيچ های توليد شده توسط سيسکو ، محسوب می گردد. اين شرکت با رعايت اصل مهم سازگاری که از آن به عنوان يک استراتژی مهم در توليد و با نام Cisco Fusion ، نام برده می شود ، قصد دارد محصولات خود را بگونه ای توليد نمايد که تمامی دستگاههای سيسکو يک سيستم عامل يکسان را اجراء نمايند.

 

عناصر اصلی در يک روتر سيسکو

 اينترفيس ( Interfacess ) :

با استفاده از اينترفيس ها ، امکان استفاده از روتر فراهم می گردد . اينترفيس ها شامل پورت های سريال و اترنت مختلفی می باشند که از آنان به منظور اتصال روتر به شبکه LAN استفاده می گردد. هر روتر با توجه به پتانسيل های ارائه شده ، دارای اينترفيس های متعددی است. برای هر يک از اينترفيس های روتر از يک نام خاص استفاده می شود . در  زير برخی از اسامی متداول را نوشته شده است:

E0 first Ethernet interface
E1 second Ethernet interface
S0 first Serial interface
S1 second Serial interface
BRI 0 first B channel for Basic ISDN
BRI 1 second B channel for Basic ISDN

پردازنده ( CPU ) :

تمامی روترهای سيسکو دارای يک پردازنده اصلی می باشند که مسئوليت انجام عمليات اصلی در روتر را برعهده دارند . پردازنده با توليد وققه ( IRQ ) با ساير عناصر موجود در روتر ارتباط برقرار می نمايد . روترهای سيسکو از پردازنده های RISC موتورولا استفاده می نمايند. معمولا” درصد استفاده از پردازنده بر روی يک روتر معمولی از بيست تجاوز نمی نمايد.

IOS :

سيستم عامل اصلی اجراء شده بر روی روترها است . IOS بر اساس فرآيند موسوم به Bootupp ، لود و در حافظه مستقر می گردد. حجم IOS معمولا” بين دو تا پنچ مگابايت بوده و اين حجم می تواند با توجه به نوع روتر از ميزان اشاره شده نيز تجاوز نمايد. آخرين نسخه IOS در حال حاضر ، نسخه شماره دوازده است . شرکت سيسکو به صورت مستمر و با هدف برطرف نمودن باگ ها و يا افزودن قابليـت های اضافه ، اقدام به ارائه نسخه های جانبی متعددی در طی هر ماه می نمايد .

( ۱ . ۱۲ ، ۲٫ ۱۲ ). IOS ، قابليت ها و پتانسيل های متعددی را در رابطه با روتر ارائه داده و می توان آن را به نگام و يا به منظور Backup گرفتن آن را از روتر download نمود. در سری ۱۶۰۰۰ به بالا ، IOS بر روی يک حافظه فلش کارت PCMCIA ارائه شده است . حافظه فوق ، در ادامه به يک اسلات موجود در پشت روتر متصل شده و از طريق آن IOS image ، لود می گردد . IOS image ، معمولا” فشرده بوده و روتر می بايست آن را از حالت فشرده خارج نمايد.

IOS يکی از مهمترين عناصر موجود در يک روتر بوده و بدون وجود آن ، امکان استفاده از روتر وجود نخواهد داشت . به منظور استقرار IOS در حافظه ضرورتی به داشتن يک کارت فلش ( همانگونه که در خصوص روترهای سری ۱۶۰۰ اشاره گرديد ) نخواهد بود . بدين منظور می توان پيکربندی اکثر روترهای سيسکو را به منظور لود IOS image از طريق يک سرويس دهنده tftp شبکه و يا روتر ديگری که دارای چندين IOS image برای روترهای متفاوتی است ، انجام داد . در چنين روترهائی از يک فلش کارت حافظه با ظرفيت بالا به منظور ذخيره سازی چندين ISO image ، استفاده می گردد .

 

 RXBoot Image:

که به آن Bootloader نيز گفته می شود ، چيزی بيشتر از يک نسخه کم حجم IOS نبوده که در حافظه ROM روتر مستقر می گردد . در صورتی که يک روتر دارای فلش کارت لازم به منظور لود IOS نباشد، می توان پيکربندی روتر را بگونه ای انجام داد که RXBoot image را لود نمايد . با لود برنامه فوق ، امکان انجام عمليات اوليه نگهداری و فعال نمودن و يا غير فعال کردن اينترفيس های متفاوت آن فراهم می گردد .

حافظه RAM :

محلی است که روتر، IOS و فايل های پيکربندی را در آن لود می نمايد . عملکرد حافظه فوق مشابه حافظه RAM استفاده شده در کامپيوتر است ( استقرار سيستم عامل و برنامه های کاربردی متفاوت ) .

ميزان حافظه RAM مورد نياز يک روتر ، بستگی به اندازه IOS image و فايل های پيکربندی دارد . در اکثر موارد و در روترهای کوچک تر ( سری ۱۶۰۰ ) ، حافظه RAM استفاده شده بين دوازده تا شانزده مگابايت می باشد. اين وضعيت در روترهای بزرگتر که دارای ISO image بيشتری می باشند، بين سی و دو تا شصت و چهار مگابايت خواهد بود . با توجه به استقرار جداول روتينگ در حافظه RAM ، در صورتی که جداول فوق بزرگ و پيچيده می باشند ، می بايست از يک روتر با ميزان حافظه RAM مناسبی استفاده گردد .

 

حافظه ( NVRAM ( Non-Volatile RAM :

روترها از حافظه فوق به منظور ذخيره و نگهداری اطلاعات مربوط به پيکربندی خود استفاده می نمايند. پس از پيکربندی يک روتر ، نتايج و ماحصل عمليات در NVRAM ذخيره می گردد. حجم حافظه فوق در مقايسه با حافظه های RAM ، اندک می باشد. مثلا” در روترهای سری ۱۶۰۰ ، حجم حافظه فوق به هشت کيلوبايت می رسد. در روترهای بزرگتری نظير سری ۲۶۰۰ ، حجم حافظه NVRAM به سی و دو کيلوبايـت می رسد . پس از راه اندازی يک روتر و لود ISO image ، فايل پيکربندی از حافظه NVRAM به منظور انجام پيکربندی روتر ، لود می گردد. اطلاعات موجود در اين نوع از حافظه ها ، پاک نخواهد شد (حتی زمانی که روتر Reload و يا خاموش است ).

 

 حافظه ROM:

از حافظه فوق به منظور راه اندازی و نگهداری روتر استفاده می گردد . حافظه فوق شامل برخی کدها نظير Bootstrap و POST بوده که تسهيلات لازم در خصوص انجام تست های اوليه و راه انداری را برای روتر فراهم می نمايد . محتويات اين حافظه را نمی توان تغيير داد ( فقط خواندنی ). تمامی اطلاعات موجود در حافظه ROM توسط توليد کننده ذخيره شده است .

حافظه فلش:

همان کارتی است که در بخش IOS به آن اشاره گرديد . اين حافظه از نوع( EEPROM (Electrical Eraseable Programmable Read Only Memoryy ، می باشد . کارت فوق از طريق اسلاتی که در پشت يک روتر قرار دارد به روتر متصل می گردد و چيزی بيش از IOS image را در خود ذخيره نمی نمايد . با استفاده از کنسول روتر می توان اطلاعاتی را در اين نوع حافظه نوشت و يا اقدام به حذف برخی اطلاعات موجود نمود . حجم حافظه فوق از ۴ مگابايت در روترهای سری ۱۶۰۰ شروع شده و متناسب با مدل روتر ، افزايش می يابد .

ريجستر پيکربندی ( Configuration Register ):

نقطه شروع فرآيند راه اندازی IOSS را مشخص می نمايد ( فلش کارت ، سرويس دهنده tftp و يا صرفا” لود RXBoot image ) . ريجستر فوق، شانزده بيتی است .

Variable Length Subnet Masking) VLSM):

Subnet mask معمول ،به مديران شبکه اين اجازه را مي دهد که بر مبناي اينکه چطور ميزبان ها بصورت فيزيکي به شبکه متصل هستند به آنها آدرس IP تخصيص دهد، Subnetting يک پيشرفت واقعي براي کساني است که از يک شبکه ip بزرگ نگهداري مي کنند . اگرچه اين ضعف خاص خودش را داراست و هنوز هم جا براي پيشرفت دارد. اصلي ترين ضعف Subnetting معمول در حقيقت اين است که چطور آدرس هاي IP تفسير و قابل استفاده براي مسير يابي شوند.

در شبکه هاي بزرگ نياز است که تمام شبکه را فقط به يک سطح زير شبکه تقسيم کنيم که اين بهترين استفاده از بلاک IP ادرسمان را بيان نمي کند، ما ممکن است دچار مشکلاتي شويم اگر ما زير شبکه هايي با تعداد ميزبان هاي مختلفي در آنها داشته باشيم. براي مثال يک کمپاني کوچک با شبکه کلاس C ، ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۰/۲۴ در نظر بگيريد، آنها داراي ۶ زير شبکه در شبکه خود مي باشند، چهار زيرشبکه اول (S1,S2,S3,S4) نسبتا کوچکند، و هر کدام فقط ۱۰ ميزبان را شامل مي شوند.

به هر حال ، يکي از آنها S5 که براي محصوات آنهاست محتوي ۵۰ ميزبان مي باشد، و سرانجام آخرين S6 براي گروه هاي مهندسي و پيشرفت ميباشد که محتوي ۱۰۰ ميزبان ميباشد. بنابراين مجموع ميزبان هايي که آنها نياز دارند ۱۹۶ عدد ميباشد که بدون subnetting ما به اندازه کافي ميزبان درکلاس C داريم تا تمام آنها را انجام دهيم .

به هر حال زماني که مي خواهيم زير شبکه انجام دهيم با مشکل جدي روبرو هستيم، به منظور داشتن شش زير شبکه ما احتياج به سه بيت براي id زير شبکه داريم و اين کار باعث ميشه فقط ۵ بيت براي ميزبان ها باقي بماند و اين به اين معني است که هر زير شبکه ظرفيت ۳۰ ميزبان را دارد که در شکل زير مشاهده مي کنيد.

اين براي زير شبکه هاي کوچکتر کافي ولي براي بزرگتر از آن کافي نيست، تنها راه حل براي زير شبکه معمول اين است که يک بلاک کلاس C ديگري براي دو زير شبکه بزرگ تهيه کنيم که اين کار گران و باعث به هدر رفتن IP ادرس هاي زيادي ميشود راه حل اين وضعيت بالا بردن طرح آدرس دهي پايه زير شبکه است که VLSM ناميده ميشود، VLSM در ابتدا پيچيده بنظر ميرسد اما فهميدن آن بسيار سادست اگر شما درک خوبي از Subnetting داشته باشيد.

ايده اين است که شما شبکه را Subnet کنيد و شما زيرشبکه را دوباره Subnet کنيد به همان طريقي که شبکه را Subnet کرده ايد، در واقع شما مي توانيد اين کار را چندين بار انجام دهيد، ساختن Subnet ها از Subnet ها و به همان دفعاتي که شما نياز داريد. اين امکان وجود دارد که شما اين تکه تکه کردن را فقط براي بعضي از Subnet ها انجام دهيد. و اين در کمپاني مثال ما به اين معني است که مي تواند شش زير شبکه را براي احتياج شبکه خود ايجاد کنند که در شک زير نشان داده شده است.

VLSM subnetting به همان روش Subnetting معمولي انجام ميشود ، و بخاطر رول هاي اضافي آن کمي پيچيده بنظر مي رسد. شما Subnetting اوليه را در شبکه خود انجام مي دهيد سپس يک يا چند تا از آنها را به اندازه اي که نياز داريد ميشکنيد. شما بيت ها را به Subnet Mask براي هر “sub-subnets” و “sub-sub-subnets”براي رسيدن به اندازه کوچک مورد نظرتا اضافه مي کنيد. در VLSM علامت / که در آخر مي ايد بجاي Subnet Mask باينري است و بيشتر استفاده مي شود .

VLSM از لحاظ کار بسيار شبيه CIDR عمل مي کند براي همين است که استفاده ميشود. اکنون به مثال خود بر مي گرديم و ميبينيم که چطور هر چيزي را مناسب با نياز هاي خود مي توانيم آماده کنيم ما با شبکه کلاس C و آدرس ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۰/۲۴ شروع کرديم سپس ما ۳ زير شبکه را مانند زير انجام داديم:

۱= ابتدا ما subnetting اوليه را با استفاده از ۱ بيت براي Subnet ID انجام داديم، و ۷ بيت براي ميزبان باقي ماند، که اين بما دو زير شبکه ي ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۰/۲۵ , و ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۱۲۸/۲۵ را بوجود آورد، که هر کدام از آنها مي توانند ماگزيمم مقدار ۱۲۶ ميزبان را داشته باشند، ما اولي را براي S6 و ۱۰۰ ميزبان آن تنظيم کرديم.
۲= ما دومين زير شبکه را ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۱۲۸/۲۵ ، به دو زير شبکه ديگر تقسيم کرديم اين کار را با استفاده از يک بيت از هفت بيت باقي مانده براي ميزبان انجام داديم، با اين کار دو زير شبکه ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۱۲۸/۲۶ و ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۱۹۲/۲۶,، براي ما توليد شد که هر کدام از آنها مي توانستند ۶۲ ميزبان را داشته باشند و ما يکي از آنها را براي S5 و ۵۰ ميزبان آن بکار برديم.

۳= ما دومين زير شبکه را ۲۰۱٫۴۵٫۲۲۲٫۱۹۲/۲۶ به دو زير شبکه ديگر تقسيم کرديم اين کار را با استفاده از دو بيت از شش بيت باقي مانده براي ميزبان انجام داديم،با اين کار چهار زير شبکه براي ما بوجود آمد که بترتيب آنها را براي S1,S2,S3,S4 استفاده کرديم.

VLSM پيشرفت هاي زيادي در زمينه انعطاف پذيري و بازده ي Subnetting داشته است ، بمنظور استفاده از آن روتر هايي که پروتکل VLSM-capable routing را پشتي باني مي کنند بايد بکار گرفته شوند.
VLSM به دقت بيشتري در مورد جداول مسير يابي ، براي مطمعن شدن از اينکه هيچ گونه ابهامي در مورد چگونگي تفسير آدرس ها در شبکه، وجود ندارد، نياز دارد.

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدواراست تا با انتشار این مقاله  ،گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.

در ادامه با ما همراه باشید تا مطالب بیشتری را در مورد سیسکو در اختیار شما قرار دهیم.
نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0