آسیب گرد و خاک بر قطعات کامپیوتری

آسیب گرد و خاک بر قطعات کامپیوتری :

گردو خاک می تواند آسیب جدی بر قطعات کامپیوتری وارد نماید:

کامپیوترها از قطعات الکترونیکی و مکانیکی مثل هارد و فن تشکیل شده اند و همانطور که می دانید گرما می تواند بیشترین آسیب را بر قطعات الکترونیکی وارد نماید. در واقع گردو خاک تاثیر مستقیمی بر روی قطعه مکانیکی فن داشته و می تواند عملکرد آن را دچار مشکل نماید.

فن تقريبا داراي سرعت مشخصي در دماي مشخصي می باشد اما اگر گرد و خاک آن را احاطه نماید با سرعت بيشتري می بایست بچرخد تا گرماي CPU رو دفع کند. و همچینین باعث ایجاد صدای گوش خراش هنگام عملکرد فن می شود در این حالت  احتمال خراب شدن فن بیش از پیش افزایش می یابد. شاید با شنیدن آن به قیمت کم فن فکر کرده و باز هم به اهمیت آن پی نبرید اما لازم به ذکر است فن تاثیر مستقیمی بر روی قطعه گران قیمت مانند CPU داشته و عملکرد آن را مختل می نماید.

 اگر حجم زیادی از گردوخاک بر روی مدارات الکترونیکی قرار بگیرد می‌تواند به‌عنوان عایق حرارتی عمل کرده و جلوی خنک شدن طبیعی قطعات و مدارات را بگیرد و باعث داغ شدن آی سی‌ها و قطعات دیگر شود. احتمال دارد  گرد و خاک واردشده به سیستم حاوی موارد ریز رسانا باشد که ممکن است باعث اتصال کوتاه در سیستم شده خسارات جبران‌ناپذیری به آنها وارد نماید. همچین در مناطق مرطوب هم این ذرات به مواد رسانا تبدیل شده و باعث ایجاد اتصال کوتاه درسیستم می شود.

تا اینجا در مورد نقش گردو خاک در ایجاد اختلال در سیستم های کامپیوتری صحبت شد اما بالا رفتن حجم گرد و خاک در داخل سیستم احتمال پخش شدن آنها در محیط به علت ضربه‌های ناگهانی افزایش یافته و تنفس آن بسیار برای سلامتی دستگاه تنفس انسان خطرناک است.

تمیز کردن گرد و خاک جمع شده بر روی قطعات کامپیوتری:

۱ـ ابتدا سیستم خاموش را خاموش کرده و کابل برق آن را از پریز جدا نمایید.(حتما سیستم خواموش باشد)

۲ـ هنگام جدا کردن قطعات دقت کنید.

۳ـ با بدن خود را با ارت و یا هر چیزی که متصل به زمین می باشد خالی نمایید.

۴ـ  حین تمیزکاری حتماً از ماسک ضد گرد و خاک و دستکش استفاده نمایید.

۵ـ  استفاده ازAir Blower : این دستگاه مانند سشوار است و هوا را با فشار زیادی به بیرون میراند البته این دستگاه ممکن است گرد و خاک رسوب‌کرده را پاک ننماید اما بیشتر گرد و خاک جمع شده بر روی مدارات را به خوبی تمیز می‌کند.

جهت تمیز کردن گرد و خاک رسوب کرده:

۶ـ می‌توانید فن‌ها را از جای خود درآورده و با دستمال مرطوب تمیز نمایید البته باید دقت کنید که بعد از تمیزکاری از خشک شدن همه اجزای آن اطمینان حاصل نمایید.

۷ـ می‌توانید محل رسوب کرده  را با یک مسواک نرم تمیز کنید و مجدداً از Air blower  استفاده نمایید.

۸ـ  دریچه‌های ورود هوای به داخل کیس را نیز با دستمال مرطوب تمیز نمایید تا هوا به خوبی در داخل کیس و لپ‌تاپ به جریان درآید.

 

نکاتی که لازم است رعایت شود تا از تجمع گردو خاک در داخل قطعات کامپیوتری جلوگیری شود:

۱- از قرار دادن کیس در محیط‌های نامساعد مانند محیط‌های کثیف، خیلی گرم، خیلی سرد و خیلی مرطوب پرهیز کنیم.

۲- هرچند مدت یک بار داخل سیستم را بررسی و در صورت نیاز آن را تمیز کنیم.

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدواراست تا با انتشار مقاله آسیب گرد و خاک بر قطعات کامپیوتری ،گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش خود یاری نماید.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0