مقایسه پروتکل های مسیریابی Distance vector و Linkstate

مقایسه پروتکل های مسیریابی Distance vectorو Linkstate

به طور کلی Routing Protocol  ها یا پروتکل های مسیریابی به دو دسته کلی به شرح زیر تقسیم خواهند شد:

1ـ Distance Vector :

از نمونه پروتکل های Distance Vector می توانیم به پروتکل RIP Ver 1 و IGRP اشاره کرد.

یکی از خصوصیات کلیدی پروتکل های Distance Vector ارسال جدول مسیریابی به صورت Broadcast به روتر های همسایه ( منظور از روترهای همسایه روتری که به صورت مستقیم با آن روتر در ارتباط است) به صورت متناوب مثلاً هر 30 ثانیه یکبار کل جدول مسیریابی به صورت Broadcast برای روترهای همسایه ارسال می شود و روتر ها از طریق دریافت مسیرهای ارائه شده توسط روترهای همسایه جدول مسیریابی خود را ایجاد و آپدیت می کنند، این نوع عملکرد به بخش شایعه یا Routing by Rumor هم معروف است.

روترهای Distance Vector از طریق بخش شایعه کار خواهند کرد به عنوان مثال در تصویر زیر Router C اطلاعات مربوط به شبکه های Subnet A، Subnet B، Subnet C و Subnet D که از Router B دریافت کرده است را قبول می کند.

در جدول زیر پروتکل های Distance Vector با یکدیگر مقایسه و بررسی شده اند.

توجه کنید پروتکل های مانند RIP Ver 1 و IGRP از پروتکل های قدیمی Distance Vector می باشند و پروتکل های RIP Ver2 و EIGRP جزء پروتکل های Advanced Distance Vector یا پروتکل های Distance Vector پیشرفته می باشند که در لابراتوارهای آینده پیکربندی آنها به صورت کامل بررسی خواهد شد.

2ـ  Link State:

این پروتکل ها پیشرفته تر از پروتکل های Distance Vector هستند این پروتکل ها به جای ارسال کلیه محتویات جدول مسیریابی به طور متناوب اقدام به ارسال تغییرات به صورت پیام های Incremental می کنند در حقیقت پروتکل های مسیریابی Link State فقط تغییرات را در زمان اعمال ارسال می کنند نه کل جدول مسیریابی را در زمان های متناوب و مانند پروتکل های این پروتکل ها پیشرفته تر از پروتکل های Distance Vector از پیام های Broadcast استفاده نمی کنند بلکه از پیام های Multicast استفاده می کنند.

پروتکل های Link sate بسیار هوشمندتر از پروتکل های Distance Vector هستند.

پروتکل های Link sate با ارسال پیام های Hello برای روترهای همسایه اقدام به شناسایی روتر همسایه و شبکه های متصل شده به آنها می کنند و در صورتی که روتر همسایه، پیام روتر ارسال کننده را دریافت کند با یکدیگر رابطه مجاورت و همسایگی برقرار نخواهند کرد و هر روتر با دریافت پیام های اپدیت از روترهای همسایه اقدام به آپدیت جدول مسیریابی خواهد کرد.

در صورتی که پیام Hello یک روتر برای روتر همسایه ارسال نشود روتر همسایه این روتر را به عنوان یک روتر مرده یا روتری که دچار مشکل شده است فرض خواهد کرد.

در هر زمانی که در شبکه تغییراتی ایجاد شود یک روتر بدون اینکه منتظر ارسال پیام آپدیت بماند اقدام به ارسال تغییرات برای روترهای دیگر می کند که این توانمندی به Tringgered Update هم معروف می باشد.

از پروتکل های Link sate معمولا در شبکه های بزرگ و متوسط استفاده خواهد شد.

جدول زیر پروتکل های Link sate با یکدیگر مقایسه و بررسی خواهند شد.

 

در تصویر زیر یک روتر جدید اضافه شده است مشاهده می کنید فقط تغییرات که شامل 5 و 5 می باشد به جای ارسال کل جدول مسیریابی روتر ها ارسال خواهد شد.

 

مقاله مرتبط :

بررسی خصوصیات مهم پروتکل های مسیریابی

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0