مجازی سازی دستکتاپ

مجازی سازی دستکتاپ (VDI) ساختاری جدید برای مدیریت محیط کاربران ارائه می‏ دهد.در واقع مجازی سازی دستکتاپ این امکان را برای مدیران شبکه فراهم می‏ آورد تا کامپیوتر کاربران را در زیرساختی مجازی، واقع در مرکز داده مدیریت کنند.

این روش، سیستم عامل کامپیوترهای شخصی را از ماشین فیزیکی جدا می ‏کند و ماشین مجازی حاصل را، به جای آنکه روی هارد دیسک کامپیوتر کاربر ذخیره کند، روی یک سرور مرکزی ذخیره می ‏کند. بنابراین وقتی کاربران در حال کار با ماشین خودشان هستند، همه برنامه‏ ها و عملیات پردازشی و داده‏ های استفاده شده توسط آنان روی یک سرور مرکزی اجرا و نگهداری می‏ شود.

کاربران با استفاده از پروتکل‏ های PCoverIP به کامپیوتر خود دسترسی خواهند داشت. و از طرفی با ارائه تمام قابلیت‏ های موجود در یک کامپیوتر، مزایای جدید و قابل قبولی ارائه می‏ دهد که توسط آن می توان قابلیت مدیریت کردن، کارایی و امنیت کامپیوترهای شخصی کاربران را افزایش داد. مجازی سازی دستکتاپ بیش از اینکه یک محصول باشد، یک فن‏آوری است.

اصل و اساس VDI :

مجازی سازی Desktop | مجازی سازی دسکتاپ | مجازی سازیدر گذشته سیستم مدیریت کاربران به گونه ای بود که از تعدادی کاربر و تکنسین کامپیوتر برای ارائه خدمات به کاربران شبکه استفاده می کردند که به آنها Help Desk گفته می شد. استفاده از این روش با بزرگ تر شدن سازمان ها و شرکت ها روز به روز سخت تر و عملیات روزانه مورد نیاز پیچیده تر شد و از طرفی ارتقاء و به روز نگه داشتن سیستم کاربران سبب شده بود که سازمان های جهت مدیریت و به روز رسانی محتوا هزینه های زیادی را متحمل شوند.

از طرفی به دلیل زمان بر بودن این گونه فعالیت ها، عملکرد شرکت ها در طول اجرای آن دچار اختلال و بی نظمی شده که این امر سبب نارضایتی بسیاری از مدیران سازمان ها را به دنبال داشت.پس از ارائه زیر ساخت ها ی مجازی سازی دیتا سنتر کم کم شرکت های ارائه دهنده این خدمات به فکر ایجاد دستکتاپ کاربران در یک محیط مجازی افتادند .

کاهش هزینه های سخت افزاری با استفاده از مجازی سازی دستکتاپ:

مجازی سازی Desktop | مجازی سازی دسکتاپ | مجازی سازیدر واقع با ایجاد این روش که به مجازی سازی دسکتاپ کاربران معروف است عملاً وابستگی مجموعه به سخت افزار قطع خواهد شد. با استفاده از نرم افزار VMware View  شما دیگر دغدغه نگهداری سخت افزار را نداشته و هزینه های نگهداری آن به شدت کاهش خواهد یافت.چرا که در این سیستم در سمت کاربران تنها یک zero client قرار می گیرد که وظیفه این دستگاه رابط کاربری بین کاربر و سرور های مجازی ساز بود. این قابلیت موجب مدیریت متمرکز کلیه سیستم های کاربران شده و بسیاری از مشکلات مدیران شبکه و سازمان را در خصوص ارتقاء و نگه داری سیستم های کامپیوتری در حد زیادی کم کرد و حتی می توان گفت به صفر رساند.

حال مدیران شبکه به راحتی امکان ارتقاء و بروز رسانی سیستم ها را داشته و امکان افزایش تعداد کاربران با کمترین زمان ممکن را خواهند داشت. برای این کار تنها کافیست در سرور های مجازی ساز تنظمات لازم را انجام دهند و این تنظیمات به صورت اتوماتیک بر اساس دستور مدیر شبکه به سیستم های مورد نظر اعمال شود.

حال به سمت دیگری از این موضوع خواهیم پراخت :

همواره واحد های مهندسی و طراحی از قدیم تا به امروز قلب شرکت ها ، سازمان ها و کارخانجات بوده اند نیازها و تجهیزات بیشتری نیز نسبت به سایر واحدها داشته و دارند. برای مثال یکی از مهمترین دغدغه های واحد IT نصب نرم افزار های سنگین مهندسی و حجیم بر روی تعداد زیادی از سیستم کاربران می باشد. که این کار علاوه بر وقت گیر بودن نیاز به ارتقاء سیستم سخت افزاری هم داشت. به همین دلیل یک پروسه طولانی از درخواست تا نصب را در پی داشته و موجب اختلالات زیادی در عملکرد سازمان ها و شرکت ها خواهد شد.

حال سوالی که اینجا مطرح می شود این است که با مجازی سازی Descktop چگونه این مشکلات برطرف شد؟

بله این مشکل به راحتی هر چه تمام تر قابل انجام است چرا که در مجازی سازی دستکتاپ شما می توانید نرم افزار حجیم و سنگین خود را بر روی یک سرور جداگانه با سخت افزار بسیار قوی مورد نیاز خود نصب نمایید و سپس آن را در یک محیط مجازی سازی شده در میان کاربران به اشتراک بگذارید در این صورت شما یکبار این نرم افزار را نصب کرده و به هر تعداد که بر اساس آن سرور خود را پیکربندی کرده اید می توانید به کاربران خود  دسترسی استفاده از آن را بدهید.

آپدیت های سیستم عامل برای کل شبکه:

در گذشته جهت ارتقای سیستم کامپیوتری کاربران می بایست کلیه سیستم ها جمع آوری شده و سیستم عامل آنها ارتقاء پیدا می کرد ولی این کار علاوه بر زمان بر بودن ، مشکلات بسیاری را نیز در بر داشت حال به واسطه پیاده سازی VDI  در سازمان می توانید به راحتی در هر زمانی به سیستم عامل های جدید مثل Windows 7 یا Windows 8 یا Windows10 مهاجرت نمایید.

کلیه مدیران شبکه معتقدند که مجازی سازی دستکتاپ می تواند کلیه معضلات مربوط به نصب و راه اندازی نرم افزاری را کاهش دهد. حال بسیاری از مدیران سازمان ها اغلب در دفتر کار خود نیستند و در ماموریت های طولانی قرار دارند و پاسخ به نامه ها و درخواست های اتوماسیون و دیگر بخش های سازمان برای آنها کاری سخت و طاقت فرساست ولی باز هم در سیستم مجازی سازی دستکتاپ برای این مورد هم راه حل بسیاری عالی قرار داده شده است و آن هم این است که VDI به کاربران امکان دسترسی به کامپیوترهایشان را با هر وسیله ‏ای از قبیل کامپیوترهای شخصی، نوت بوک، Smart Phone یا Thin Client را می‏ دهد.

مجازی سازی دستکتاپ و افزایش بهره وری کاری کاربران:

مجازی سازی دستکتاپ از نظر کاربران بدین صورت است که آنان رضایت بیشتری داشته زیرا به برنامه‏ ها و تنظیماتی که برای کارشان نیاز دارند، دسترسی آسان‏ تری خواهند داشت. ایده این کار بسیار ساده است و به جای اینکه روی کامپیوتر کاربران به صورت محلی، نسخه‏ ای از سیستم عامل ویندوز اجرا شود، شما در مرکز داده خود، نسخه ویندوز را نصب می‏ کنید.

سپس کاربران شما به صورت Remote به کامپیوتر خود واقع در سرور وصل می‏ شوند و سیستم عامل ویندوز ماشین خود (Windows XP ،Vista ،7 و یا هر سیستم عامل دیگر) را اجرا می‏ کنند. با استفاده از این تکنولوژی کاربران می‏ توانند از هر کلاینتی برای دسترسی به کامپیوتر خود استفاده کنند. و این برای مدیران خارج از شرکت یکی از مهمترین و کاربردی ترین ویژگی مجازی سازی دسکتاپ به حساب می آید.مزایای سیستم مجازی سازی دستکتاپ کاربران به حدی زیاد است که تمام این موارد در حوصله این مطلب نمیگنجد ولی هدف ما ارایه تعداد محدودی از آنها که از بقیه مهمتر هستند می باشد .

رفع مشکلات سیستم عامل:

حال به سراغ ویژگی دیگری می رویم که به آن می توان رفع مشکلات در سیستم عامل گفت:

مجازی سازی Desktop | مجازی سازی دسکتاپ | مجازی سازیدر گذشته و در سیستم کلاینت معمولی زمانی که سیستم عامل موجود بر روی سیستم کاربر با مشکل مواجه شده و در ابتدا که این مشکل به وجود می آمد تا برطرف کردن آن مشکل زمان زیادی صرف می شد تا سیستم توسط واحد مربوطه اصلاح و یا تعمیر شود. بعد از مدتی سازمان ها برای رفع این مشکل تعدادی سیستم به صورت Stand By در داخل واحد خود برای مواجه با این مشکل نگه می داشتند ولی باز هم به دلیل آنکه به صورت کامل با سیستم کاربر خوانایی نداشت زمانی بسیار زیادی برای جایگزینی سپری می شد.

اما با ایجاد ماشین مجازی سازی راه اندازی هر کدام از سیستم های کامپیوتری بین 15 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید. البته این هنوز پایان مزایای این بخش نیست بلکه مدیر شبکه می تواند به تعداد نیاز خود برای بخش های مختلف تعدادی لازم ماشین مجازی بیشتر تعریف کند که در زمان خرابی یکی از ماشین های مجازی این ماشین های رزرو به راحتی و در کسری از ثانیه جایگزین ماشین مجازی خراب شوند که این عامل سبب می شود تنها کاربرد یک قطع و وصلی کوتاه را احساس کرده و به راحتی بتواند کار خود را از سر بگیرد.

زیر ساخت مجازی سازی دستکتاپ، ارتقاء و افزایش تعداد سرور ها بسیار آسان بوده و در واقع این زیر ساخت کاملا scalable می باشد پس اصلا نگران ارتقا سیستم نخواهیم بود

آیا برای پیاده سازی این تکنولوژی باید کامپیوترهای فعلی را جمع کنیم و برای این سیستم هزینه کنیم؟

جواب منفی است. در VDI کافی است هنگام نیاز به اضافه نمودن سیستم های جدید به جای خرید یک کامپیوتر یک کلاینت بخرید و یک سرور برای مجازی سازی قرار دهید و سپس در طول زمان، کاربرانی که به سیستم جدید نیاز دارند را بدون هزینه به سرور اضافه نمایید تا اینکه شبکه شما در طول زمان کاملا مجازی گردد. همچنین کاربرانی که نیاز به سیستم جدیدی علاوه بر سیستم خودشان دارند نیز می توانند بدون حتی خرید کلاینت با کامپیوتر فعلی خود به سرور مجازی متصل شوند و چند سیستم عامل کاری را همزمان داشته باشند. این سیستم می‏ تواند در اکثر شرکت‏ها پیاده‏ سازی گردد و باعث کاهش هزینه ‏ها و بهبود کیفیت سرویس شود.

مزایای مجازی سازی دستکتاپ:

مجازی سازی Desktop | مجازی سازی دسکتاپ | مجازی سازی1ـ کاهش هزینه ها پشتیبانی و نگهداری تجهیزات

2ـ افزایش سرعت در ارائه خدمات به کاربران

3ـ صرفه جویی در زمان

4ـ سهولت در ارتقاء نرم افزار و سخت افزار

5ـ قابلیت انعطاف پذیری

6ـ کاهش پهنای باند مورد نیاز شبکه

7ـ امکان اتصال از هر کجا

8ـ افزایش امنیت شبکه

9ـ و …

مجازی سازی دستکتاپ توسط تیم آترا:

شرکت فناوران عصر شبکه آترا دارای کادری مجرب و با تجربه می باشد. کارشناسان این شرکت قبل از انجام هر گونه خدمات نیاز های شرکت مقابل را بررسی کرده و با ارائه گزارش نظرات خود را به طور کامل ارائه خواهد داد. پس از مواقت کارفرما کلیه تجهیزات و نرم افزار های مورد نیاز تهیه شده و کارشناسان جهت آغاز پروژه به محل اعزام خواهند شد.

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0