سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه

در این مقاله (سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه) با چند سناریو در زمینه شبکه و تجهیزات شبکه  آشنا خواهید شد که هدف آن ارائه ایده هایی است تا به کمک آنها بتوانید شبکه های مورد نظر خود را طراحی کنید. و پس از طراحی بتوانید به راحتی مشکلات و اختلالات ایجاد شده در آن را تشخیص داده و برطرف نمایید.

شبکه کردن دو کامپیوتر:

اتصال دو کامپیوتر به چندین روش ساده امکان پذیر است:

 

ـ از طریق اتصال کابل مستقیم ( Direct cable connection ) : ارزانترین روش استفاده از کابل مستقیم است. 

سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه

از طریق کارت های واسط شبکه (NICs) : کارت های شبکه به اندازه مودم ها قیمت ندارند و برای اتصال دو کامپیوتر به هم، به هاب نیازی نیست و فقط یک کابل متقاطع لازم است.

سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه

ـ از طریق مودم ها : در اتصال از طریق مودم، سرعت انتقال داده به مراتب پایین تر از بقیه روش ها است ولی برای کامپیوترهایی که فاصله زیادی از هم دارند مناسب می باشد.

سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه

ـ ارتباط بی سیم :

سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه

شبکه کردن یک آزمایشگاه کوچک :

 

جهت ایجاد شبکه در یک آزمایشگاه کوچک به تجهیزاتی مانند: یک یا چند سوئیچ شبکه و کابل شبکه نیاز دارید. علاوه بر سخت افزار، نرم افزارهای شبکه نیز باید به درستی پیکربندی شوند. ماشین هایی که دارای سیستم عامل ویندوز هستند، به صورت خودکار و از طریق پروتکل TCP/IP به تبادل اطلاعات می پردازند. همچنین ممکن است لازم باشد تا به هر ماشین یک آدرس IP ایستا یا پویا اختصاص داد. جهت ایجاد شبکه می توان از یکی از روش های Bus network topology ، Star network topology و Token ring topology استفاده کرد.

 

ایجاد یک شبکه تجاری کوچک :

 

در پروژه هایی که اندازه آن بزرگ است، غالباً از یک شبکه ترکیبی (hybrid network) که با استفاده از سوئیچ، گروه های مختلف کامپیوتر را به هم متصل می کند همچنین از کابل های UTP و یا فیبر که این سوئیچ ها را به هم متصل می نمایند، استفاده می شود.

اگر یک شرکت تجاری به گونه ای باشد که به شدت به داده وابسته باشد، لازم است برای اتصالات طبقات به هم از فیبر نوری و فناوری اترنت سریع یا گیگابیت اترنت استفاده شود. این کار را می توان با استفاده از توپولوژی فیبر سوئیچ یا فیبر حلقوی انجام داد. ایجاد خطوط اصلی سرعت بالا بین طبقات با استفاده از فیبر نوری، دسترسی به پهنای باند طبقه به طبقه را برای کلیه برنامه ها تضمین می کند.

 

شبکه نمودن فضای یک دانشگاه :

 

یک دانشگاه می تواند شامل صدها دانشکده و کارمند و صدها هزار دانشجو باشد. کامپیوتر های دانشجویان ممکن است به صورت آزمایشگاه هایی گروه بندی شوند به طوری که هر ساختمان موجود در فضای کالج شامل چند آزمایشگاه باشد.

شکل زیر نمونه از طرح اولیه شبکه مربوط به یک ساختمان کالج را نشان می دهد. فرستنده / گیرنده فیبر موجود در هر ساختمان، اطلاعات را بین فیبر و کابل که به عنوان کابل اصلی برای توزیع شبکه استفاده شده است، تبدیل و مبادله می نمایند. هر طبقه برای ایزوله کردن ترافیک ، سوئیچ مربوط به خود را داراست. هر چند طرح اولیه این شبکه قابل قبول است اما همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، این شبکه به یک ارتقاء جدی نیاز دارد.

سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه

روش های دسترسی از راه دور:

 

قابلیت دسترسی از راه دور ( Remot Access ) یکی از مؤلفه های بسیار مهم شبکه می باشد. کارکردن انفرادی درخانه، آموزش از راه دور و دروس on-line ، eBay و … بسیاری از موارد هستند که از روش دسترسی راه دور برای دسترسی به شبکه های خصوصی ، عمومی و اینترنت استفاده می کنند.

 

روش های اتصال برای دسترسی راه دور:

سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه

با پیشرفت فناوری ، شبکه های بی سیم نیز عمومیت بیشتری پیدا کرده است. شکل زیر شبکه ی بی سیم را نشان می دهد که در آن چهار کامپیوتر و یا لپ تاپ به صورت بی سیم بین دو اتاق و یک هال با هم شبکه شده اند. نقطه دسترسی بی سیم یا WAP ( Wireless Access Point ) واقع در اتاق سمینار به شبکه کالج متصل شده است و تا 10 اتصال بی سیم همزمان را فراهم می کند.

 

روش های عیب یابی :

 

در این قسمت نکاتی را در رابطه با عیب یابی و مشکلات شبکه های واقعی و راه حل های مربوطه ارائه می کنیم. به خاطر داشته باشید که عیب یابی مشکلات یک شبکه به زمان، صبر و منطقی فکر کردن نیاز دارد. نکاتی که در اینجا بیان شده است می تواند شروع خوبی برای عیب یابی مشکلات یک شبکه باشد.

 

ـ نظارت بر کارکرد درست خط اصلی شبکه :

 

هر شبکه کامپیوتری منحصر به فرد بوده و برای تضمین عملکرد صحیح خود در زمان حال و آینده، با چالش های زیادی همراه می باشد. ناظر شکبه باید بر روی تجهیزات و دستگها های سخت افزاری شبکه نظارت کافی داشته و از درست کار کردن آنها اطمینان حاصل نماید. این همان خط اصلی شبکه است. در مواقعی که مشکلی رخ می دهد ، با استفااده از لامپ های نشانگر ممکن است بتوانید منبع بروز مشکل را تعیین کنید. برای مقال در صورت خاموش بودن لامپ هایی که باید روشن باشد، یا عملکرد غیر عادی و عجیب لامپ دستگاه ها می توانید آنهارا به راحتی تشخیص دهید که ممکن است دستکاه های مربوط منبع بروز مشکل باشند.

 

ـ چک کردن سخت افزار :

 

روی آیکون My Computer راست کلیک کرده و از منوی که ظاهر می شود آیتم Properties را انتخاب کنید تا پنجره Properties نمایان گردد. روی برگه Device Manager کلیک کنید تا فهرست سخت افزار های نصب شده بر روی کامپیوتر ظاهر شود.

اگر در مقابل دستگاه وفق دهنده شبکه علامت تعجب کوچکی وجود دارد بیانگر آن است که مشکلی در ارتباط با کارت واسط شبکه یا درایور آن وجود دارد. معمولاً هنگامی که یک کارت صوتی بخواهد از همان وقفه ای که کارت شبکه استفاده می کند، استفاده کند، تداخل وقفه رخ می دهد. گاهی اوقات می توانید وقفه مربوط به یکی از دستگاه ها را تغییر دهید. همچنین می توانید با جستجو در وب، درایور جدید تر مربوط به کارت شبکه را یافته و نصب کنید.

خود دستگاه های سخت افزاری را نیز باید چک کنید. هرگز چنین تصور نکنید که همه چیز به درستی متصل، تنظیم و روشن شده است.

 

ـ استفاده از تجهیزات آزمایشگر :

 

برای مشکلات واقعاً سخت سخت افزاری مثل اتصالات نوبه ای ، ممکن است به تجهیزات پیچیده آزمایشگر مثل آزمایشگر کابل UTP، TDR یا تحلیل گر شبکه نیاز پیدا کنید. وقتی برای مدت زمان کافی از یک دستگاه آزمایشگر استفاده کرده و به عملکرد درست آن اطمینان پیدا کنید، آن دستگاه آزماینشگر می تواند در عیب یابی و یا شناسایی مشکل به شما کمک فراوانی نماید.

برای مثال ، اگربه تازگی یک کانکتور RJ-45 را به انتهای یک کابل UTP متصل کرده اید و آن را با دستگاه آزمایشگر کابل تست می کنید و دستگاه، اتصال معکوس یک جفت را نشان می دهد. باید به دستگاه اعتماد کنید. ممکن است به صورت ظاهری به کانکتور نگاه و فکر کنید تمامی رنگ های سیم ها در جای درست خود قرار گرفته اند. اما نگاه ظاهری دقیق نبوده و می تواند شما را فریب دهد در حالی که دستگاه آزمایشگر کابل به شما دروغ نمی گوید، پس به آن اعتماد کنید.

 

ـ IP من چیست ؟

 

برای تعیین آدرس های IP یک سیستم کامپیوتری تحت Windows بهتر است وضعیت اتصال شبکه را چک کرد. برای مشاهده مشخصات شبکه در یک سیستم کامپیوتری تحت ویندوز می توان به پنجره Network Connection Details مراجعه کرد.

 

ـ چک کردن همسایگی شبکه :

 

اگر کامپیوتر درست به شبکه متصل شده باشد، باید به راحتی بتوانید پنجره My Network Places را باز کرده و میزابن هایی که منابع خود را در شبکه به اشتراک گذاشته اند را مشاهده کنید. اگر منابعی که دراینجا مشاهده می کنید، همگی به صورت موجی سریع در رفت و برگشت هستند، مشکلی درارتباط با پروتکل TCP/IP یا سایر تجهیزات سطح پایین شبکه وجود دارد.

 

ـ آیا می تونید Ping کنید:

 

تنها اطلاع از این که آیا میزبان دیگری را در شبکه Ping کنید یا خیر، بسیار مفید و با ارزش است. اگر بتوانید میزبان دیگری را درشبکه Ping کنید، انگاه می توانید اطمینان داشته باشید که تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شبکه به درستی کارمی کند.

دقت کنید، فرمان Ping برای پیدا کردن آدرس IP سایت sunybroome.edu از DNS استفاده می کند. اگر بتوانید میزبانی را آدرس IP اش Ping کنید ولی با نام دامنه اش نتوانید، احتمالاً مشکلی در ارتباط با DNS Server وجود دارد. مجدداً وجود داشتن آدرس در پنجره Network Connection Details را چک کنید.

نتیجه گیری :

در این مقاله در رابطه با سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه به طور کامل توضیح داده شد. یکی از اصلی ترین موارد برای کارشناسان IT، شناخت کافی از انواع شبکه و طراحی آن بر اساس نیاز شرکت ، سازمان و یا حتی مراکز آموزشی می باشد.

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدواراست تا با انتشار مقاله سناریوهای طراحی و عیب یابی شبکه ،گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0