اتصال سوئیچ های سیسکو به کامپیوتر برای پیکربندی:

هدف از  مقاله اتصال سوئیچ های سیسکو به کامپیوتر برای پیکربندی ، اتصال سوئیچ از طریق کابل کنسول به یک PC، شناسایی پورت کنسول روی سوئیچ، شناسایی پورت Serial روی PC و شناسایی کابل کنسول و نقشه اتصال آن، اتصال سوئیچ به PC جهت پیکربندی و اتصال به سوئیچ به منظور پیکربندی آن با استفاده از برنامه Putty می باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای این کار یک کامپیوتر که دارای پورت سریال یا Serial interface و همراه با نرم افزار Putty، یک عدد سوئیچ سیسکو مدل 2960 و کابل کنسول یا Rollover Cable می باشد.

 

سوئیچ سیسکو

2ـ کابل برق

3ـ کابل کنسول

در آموزش جهت اتصال سوئیچ های سیسکو به کامپیوتر برای پیکربندی یک سوئیچ به منظور پیکربندی به وسیله کابل کنسول یا Rollover Cable به یک PC متصل خواهد شد. تجهیزات شرکت سیسکو از قبیل سوئیچ، روتر و … از طریق پورت کنسول پیکربندی خواهند شد این تجهیزات همیشه برای بار اول از طریق اتصال با پورت کنسول پیکربندی می شوند. بعد از دسترسی به روش کنسول می توانید دسترسی از طریق سایر روش های دیگر مانند Telnet و SSH را بر روی آنها پیکربندی و فعال کنید.

در حالت دسترسی از طریق پورت کنسول باید تجهیزات شرکت سیسکو را از طریق پورت کنسول و با استفاده از کابل کنسول به کامپیوتر متصل شود همان طور که در تصویر زیر یک سوئیچ را مشاهده می کنید که جهت پیکربندی به وسیله کابل کنسول به یک PC متصل شده است.

 

مرحله 1: شناسایی اینترفیس کنسول بر روی سوئیچ:

شرکت سیسکو در سوئیچ های جدید خود سوئیچ های X Series و S Series خود علاوه بر پشتیبانی از پورت کنسول قدیمی از پورت USB Console نیز پشتیبانی می کند که شما قادر خواهید بود به صورت مستقیم برای اتصال کامپیوتر به سوئیچ سیسکو از اتصال USB و کابل USB استفاده کنید.

 

مرحله 2: شناسایی پورت سریال Serial interface) COM 1 or 2) بر روی PC:

در تصویر زیر یک پورت Serial interface) COM 1 or 2) را در پشت PC که یک کانکتور 9 پایه هست را مشاهده می کنید به محل قرارگیری آن توجه کنید بعضی از PC ها دارای اتصالات سریال 25 پایه می باشند.

در تصاویر زیر محل اتصال سریال 9 پایه را مشاهده می کنید.

 

مرحله 3: شناسایی کابل کنسول و نقشه اتصالی کابل کنسول:

در تصویر زیر یک کابل کنسول USB را برای اتصال روترها یا سوئیچ های جدید سیسکو از طریق USB Console Port به USB کامپیوتر را مشاهده می کنید.

 

در تصویر زیر یک کابل کنسول سریال قدیمی  واتصالات مربوط به آن را مشاهده می کنید.

 

به علت اینکه امروزه از پورت سریال در کامپیوترهای Laptop استفاده نمی شود برای تبدیل این پورت ها به کانکتور USB می توانید از کانورتور یا تبدیل کننده آن که در تصویر زیر مشاهده می کنید استفاده نمایید.

 

مرحله 4: اتصال سوئیچ به PC از طریق کابل کنسول:

کابل کنسول را از طریق پورت سریال به پورت COM کامپیوتر و از طرف کانکتور RJ45 به پورت کنسول پشت سوئیچ متصل کنید همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

 

1ـ سوئیچ سیسکو

2ـ کابل برق

3ـ کابل کنسول

برای اتصال سوئیچ از برنامه HyperTerminal یا نرم افزارهای دیگر مانند Putty استفاده کنید. HyperTerminal یکی از نرم افزارهای می باشد که همراه با سیستم عامل های قدیمی مانند ویندوز XP و در برخی از سیستم عامل های مایکروسافت به صورت پیش فرض نصب می شود. در این مقاله از نرم افزار Putty برای اصتال به روتر استفاده خواهیم کرد.

بعد از اجرای فایل Putty در قسمت Connection Type نوع اصتال را Serial انتخاب نمایید و در مقابل گزینه Serial Line پورت سریال PC که با سوئیچ اتصال دارد را مشخص کنید که در این مثال پورت سریال COM3 می باشد این اتصال بسته به اینکه شما کابل کنسول را به کدام پورت سریال کامپیوتر متصل نموده اید متفاوت می باشد و در بخش سرعت اتصال سریال برای برقراری ارتباط با سوئیچ را مشخص کنید برای تجیهیزات شرکت سیسکو این مقدار باید بر روی 9600 تنظیم شود.

در مرحله بعد برای اتصال از طریق پورت کنسول به سوئیچ بر روی گزینه Open کلیک کنید.

بعد از کلیک بر روی Open در پنجره مشاهده می کنید که سوئیچ متصل شده است.

پس از روشن کردن سوئیچ در اولین قدم برنامه ای موسوم به Post اجرا می گردد که تمامی عناصر سخت افزار سوئیچ نظیر پردازنده، حافظه و اینترفیس ها را بررسی و تست می نماید.

در صورتی که سوئیچ از قبل پیکربندی نشده باشد در زمان Boot شدن برای ورود به مد پیکربندی از شما سوال پرسیده خواهد شد که آیا قصد ورود به مد پیکربندی را داردید یا خیر. در صورتی که گزینه No را انتخاب کنید شما به مد دستوری CLI سوئیچ هدایت می شوید که در این صورت باید به صورت دستی سوئیچ را پیکربندی کنید.

بعد از ورود به مد CLI شما در این مد می تونید به صورت دستی با استفاده از دستورات به صورت کامل سوئیچ را پیکربندی نمایید همانطور که در خط زیر مشاده می کنید سوئیچ شما آماده پیکربندی به صورت دستی در مد CLI می باشد.

Switch>

در صورتی که برای ورود به مد پیکربندی گزینه Yes را انتخاب کنید برای ورود به پیکربندی Basic management setup از شما پرسش خواهد شد در حقیقت مد پیکربندی Basic management setup به صورت کامل یک سوئیچ را پیکربندی نخواهد کرد بلکه پیکربندی های Basic و مقدماتی یک سوئیچ را با سوال و جواب برای افراد مبتدی انجام خواهد داد و برای ورود به مد پیکربندی Basic management setup ازشما پرسش خواهد شد.

بعد از انتخاب گزینه Yes خط بالا به مد پیکربندی Basic management setup وارد خواهید شد. یک نام کاربری برای سوئیچ انتخاب کنید.

در مرحله بعد در مد پیکربندی Basic management setup از شما خواسته می شود یک پسورد برای ورود به Privilege Mode به صورت Secret Password برای سوئیچ انتخاب کنید. در مرحله بعد در مد پیکربندی Basic management setup از شما خواسته می شود یک پسورد برای ورود به Privilege Mode برای سوئیچ تعیین کنید که این پسورد به صورت قابل مشاهده و بدون رمزگزاری بر روی سوئیچ بر روی سوئیچ نگهداری می شود.

در مرحله بعد در مد پیکربندی Basic management setup از شما خواسته می وشد یک پسورد برای دسترسی به صورت Telnet بر روی سوئیچ تعیین کنید.

در مرحله بعد در مد پیکربندی Basic management setup برای پیکربندی Basic management setup برای پیکربندی SNMP پرسش خواهد شد. در مرحله بعد مد پیکربندی Basic management setup از شما نام یک اینترفیس فیزیکی با اینترفیس مجازی مانند VLAN Interface ها را وارد نمایید تا پیکربندی های اولیه بر روی این اینترفیس انجام شود.

در مرحله بعد در مد پیکربندی Basic management setup از شما تنظیمات مربوط به VLAN1 مانند IP Address و Subnet Mask پرسش خواهد شد.

Configuration interface vlan1:

Configure IP on this interface?: yes

IP Address for this interface: 192.168.1.1

Subnet mask for this interface [255.255.255.0]: 255.255.255.0

بعد از کامل کردن کلیه مراحل پیکربندی های انجام شده در مد Basic management setup نمایش داده خواهد شد همانطور که در خروجی زیر مشاهده می کنید.

The following configuration command script  was created:

Hostname Switch1

Enable secret 5 $ 1 $Max7$Qgr9eXBhtcBJw3KK7bc850

Enable Password CCNA

Line vty 0 15

Password my_Password

Snmp – server community Public

!

No ip routing

!

Interface Vlan1

No shutdown

Ip address 192.168.1.1 255.255.255.0

!

Interface Vlan2

Shutdown

No ip address

!

Interface Fastethernet0/1

!

Interface Fastethernet0/2

!

<output abbreviated>

!!!

Interface GigabitEthernet0/1

!

Interface GigabitEthernet0/2

!

End

در پایان مد پیکربندی Basic management setup از شما خواسته می شود یکی از سه گزینه زیر را انتخاب کنید.

[0] Go to the IOS command prompt saving this config

[1] Return back to the setub without saving this config.

[2] Save this configuration to nvram and exit.

Enter your selection [2]:

[0]: انتخاب شماره 0 باعث هدایت شما به مد پیکربندی CLI می شود بدون اینکه پیکربندی های انجام گرفته در مد سوال جواب Basic management setup ذخیره شود.

[1]: انتخاب شماره 1 باعث بازگشت به ابتدای مد پیکربندی Basic management setup خواهد شد بدون اینکه پیکربندی های انجام گرفته ذخیره شود.

[2]: این گزینه باعث ذخیره پیکربندی های انجام گرفته در مد سوال جواب Setup Mode و هدایت شما به مد پیکربندی دستی CLI خواهد شد.

به صورت پیش فرض گزینه شماره 2 انتخاب شده است و زدن کلید Enter معدل انتخاب شماره 2 می باشد.

سایر مقالات پیشنهادی : پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF V3 در IPV6 ، پیکربندی Static Route در IP Ver6.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0