اتصال روتر از طریق اینترفیس Serial به یک شبکه WAN

هدف از این مقاله(اتصال روتر از طریق اینترفیس Serial به یک شبکه WAN) ، اتصال دو عدد روتر به صورت مستقیم از طریق اینترفیس های Serial شبیه به یک اتصال WAN می باشد. این روترها می توانند در هر نقطه جغرافیایی قرار داشته باشند در یک نگاه شهر یا حتی یک کشور دیگر که از طریق اتصالات WAN به یکدیگر متصل می شوند. هدف از انجام این کار شناسایی Serial Interfaces بر روی روتر، شناسایی محل مناسب اتصال کابل های سریال بر روی روتر، استفاده از کابل سریال برای اتصال به روتر و شناسایی کابل های سریال Back to Back برای اتصال دو عدد روتر به صورت مستفیم از طریق اینترفیس های Serial می باشد.

نحوه اتصال روتر از طریق اینترفیس Serial به شبکه WAN

تجهیزات مورد نیاز جهت اتصال روتر از طریق اینترفیس Serial به یک شبکه WAN:

2 عدد روتر سیسکو با Serial Interface، 2 عدد کامپیوتر و کابل سریال Back to Back می باشد.

مرحله 1: شناسایی اینترفیس Serial بر روی روتر

بسته به مدل روتر شما، ممکن است روتر دارای Interface Serial نباشد و در صورت نیاز باید ماژول Serial را به روتر اضافه کنید. ممکن است روتر شما یک یا چند Serial Interface داشته باشد. از Interface Serial ها برای اتصال به شبکه WAN استفاده می شود.

در صورتی که روتر شما پورت سریال نداشته باشد یا نیاز به پورت سریال اضافی داشته باشد می توانید از Module سریال استفاده نمایید.در تصویر زیر یک Module سریال را مشاهده می کنید.

نحوه اتصال روتر از طریق اینترفیس Serial به شبکه WAN

برای اتصال به شبکه های WAN و استفاده از خطوط مخابراتی، مانند اتصال به خطوط Leased Line مخابرات، اتصال به مودم های ماهواره و همچنین اتصال به سرویس های مختلف WAN از اینترفیس های Serial استفاده می شود.

CSU/DSU دستگاه سخت افزاری می باشد که نقطه پایانی اتصال WAN Link مخابرات است و عمل Clocking یا به عبارتی تنظیم سرعت را برای اینترفیس سریال روتر انجام می دهد در حقیقت این دستگاه در مرز شبکه LAN  داخلی و اتصال WAN قرار خواهد گرفت.

در تصویر زیر تصویر یک کارت CSU/DSU را مشاده می کنید که به صورت کارت Module بر روی روتر متصل خواهد شد.

نحوه اتصال روتر از طریق اینترفیس Serial به شبکه WAN

در تصویر زیر نحوه اتصال CSU/DSU به روتر را مشاهده می کنید.

نحوه اتصال روتر از طریق اینترفیس Serial به شبکه WAN

در برخی شرایط و محیط های آزمایشگاهی مثلاً کلاس های آموزش دوره های Cisco در زمینه تمرین دو عدد روتر به صورت مستقیم از طریق اینترفیس های Serial توسط کابل های سریال Back to Back می توانند به هم متصل شوند که در این شرایط CSU/DSU وجود ندارند و یک اتصال WAN شبیه سازی می شود.

کابل های Back to Back که از یک طرف اتصال DCE و از طرف دیگر کابل DTE می باشد می توانند دو عدد روتر را به صورت مستقیم بدون نیاز به CSU/DSU بهم متصل نمایند. کانکتور DCE در کابل Back to Back به هر اینتریس سریال باید عمل Clocking را انجام دهد برای انجام این عمل نیاز به استفاده از دستور Clock Rate روی اینترفیس DCE روتر می باشد.

در این مقاله به دلیل اینکه به صورت واقعی به یک سرویس WAN متصل نمی باشیم و می خواهیم یک سرویس WAN را در محیط آزمایشگاهی تست کنیم دو عدد روتر را بدون CSU/DSU به صورت مستقیم از طریق کابل سریال Back to Back به هم متصل کنیم و اینترفیس سریال روتری که کابل DCE Cable به آن متصل می شود باید وظیفه Clocking را برای اینترفیس سریال مقابل که کابل DTE به آن متصل می باشد انجام دهد.

برای اتصال بین دو عدد روتر از طریق اینترفیس Serial به صورت مستقیم از کابل سریال معروف به Back to Back می توانید استفاده کنید که یک طرف کابل DCE و یک طرف دیگر اتصال کابل DTE می باشد.

مقاله مرتبط :

پیکربندی Telnet و ایجاد یک اتصال Telnet با روتر بر روی شبکه

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0