پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF-قسمت اول

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

هدف از این مقاله:

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

عیب یابی پروتکل OSPF

 

تجهیزات مورد نیاز برای این مقاله:

 • 3 عدد Router
 • 3 عدد Switch مدل 2960 سیسکو
 • 6 عدد PC

شما می توانید برای مشاهده‌ی مشخصات روترهای شبکه به لینک قرارداده شده مراجعه نمایید.

تنظیمات مربوط به اینترفیس های Router1 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات مربوط به اینترفیس های Router2:

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات مربوط به اینترفیس های Router3 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات مربوط به اینترفیس های Switch 1 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

شما می توانید برای مشاهده‌ی مشخصات سوئیچ‌های شبکه به لینک قرارداده شده مراجعه نمایید.

 

تنظیمات مربوط به اینترفیس های Switch 2:

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات مربوط به اینترفیس های Switch 3:

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات کامپیوتر PC1 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

تنظیمات کامپیوتر PC2 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات کامپیوتر PC3 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات کامپیوتر PC4 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات کامپیوتر PC5 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

تنظیمات کامپیوتر PC6 :

پیکربندی پروتکل مسیریابی OSPF

 

 پروتکل (OSPF (Open shortest path First:

پروتکل مسیریابی OSPF یک پروتکل با استاندار باز می باشد که توسط بسیاری از شرکت های تولید کننده تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شبکه مورد استفاده قرار خواهد گرفت در حقیقت این پروتکل برای حل مشکلات پروتکل RIP طراحی شد.

خصوصیات و توانمندی های OSPF آن را به یک پروتکل محبوب برای استفاده در شرکت ها و ISPهای بزرگ و متوسط تبدیل نموده است.

OSPF یک Link State پروتکل  می باشد که از الگوریتمی بنام SPF یا  Shortest Path First استفاده می کند که بهترین مسیر را شناسایی و انتخاب نماید پروتکل مسیریابی OSPF همچنین دارای قابلیت مسیریابی با استفاده از طراحی به صورت سلسه مراتبی یا Hierarchical را دار می باشد و بسیاری از محدودیت های پروتکل مسیریابی Distance Vector در این پروتکل وجود ندارد.

به علت اینکه شبکه های در یک حوزه مسیریابی پروتکل OSPF می تواندد به چندین ناحیه یا Area تقسیم شوند به این پروتکل سلسله مراتبی یا Hierarchical می گویند برخلاف پروتکل RIP یا EIGRP که فقط به صورت تک ناحیه یا Single Area می باشد پروتکل مسیریابی OSPF قابلیت پشتیبانی از Area ها را خواهد داشت.

در محیط های Single Area یا تک ناحیه ای تمام مسیرهای یک ناحیه به تمام مسیرهای همان ناحیه یا Area معرفی خواهد شد و روتر های یک ناحیه به صورت کامل از تمام مسیرهای مطلع می باشند که با افزایش تعدادRouter ها در این Area زمان انتشار و تبلیغ مسیرهای طولانی خواهد شد ولی در پروتکل OSPF با ایجاد ناحیه های خاص هر Router داخل هر Area از وجود مسیرهای موجود در همان Area و خلاصه از مسیرهای داخل Area های دیگر مطلع می باشد که نیازی به وجود در همه مسیرها در داخل جدول مسیریابی یک Router نمی باشد این ورش باعث کاهش جدول مسیریابی و بهینه شدن پروسه Routing می شود.

  • پروتکل OSPF مانند پروتکل  EIGRP خاص یک شرکت نیست و در دسته پروتکل های استاندارد باز می باشد و شرکت های زیادی از این پروتکل در تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خود پشتیبانی نموده اند و تعداد بسیار زیادی Router و تجهیزات لایه 3 از پروتکل OSPF پشتیبانی خواهند کرد.
  • پروتکل OSPF منابع RAM  و CPU را بیشتراز پروتکل های Distance Vector مصرف خواهند نمود.
  • برخی از ویژگی های کلیدی پروتکل مسیریابی OSPF به شرح زیر است:
  • پروتکل مسیریابی OSPF می تواند بر روی چندین مسیر با Metric های مساوی یا Equal-Metric حداکثر تا 6 مسیر، Load Blancing انجام دهد.
  • این پروتکل توانایی کار با IP Ver 4 و همچنین  IP Ver 6 را خواهد داشت.
  • این پروتکل به علت طراحی به صورت ناحیه بندی باعث کاهش ترافیک Update خواهد شد.
  • این پروتکل از توانمندی VLSM پشتیبانی می کند.
  • این پروتکل محدودیتی روی تعداد Hop ندارد.
  • پروتکل مسیریابی OSPF بر روی بسیاری از محصولات شبکه مانند روتر های شرکت های غیر سیسکو پشتیبانی می شود.
  • این پروتکل قابلیت کار در شبکه های بزرگ و گسترده را دارا می باشد.
  • پروتکل مسیریابی OSPF اطلاعات مسیریابی از بین روترها از طریق Multicast ارسال و دریافت خواهد کرد.
  • Router های OSPF در صورت بروز تغییر با استفاده از ارسال پیام های LSA یا Link state Advertisment همسایگان خود را از وجود تغییرات آگاه خواهند کرد.
  • در شبکه های Flat یا تک ناحیه ای معروف به Single Area تغییر در شبکه باعث ایجاد تغییر در همه قسمت های شبکه می شود به علت اینکه کلیه Routerها در یک ناحیه قرار خواهند داشت.
  • در پروتکل مسیریابی OSPFکه دارای طراحی به صورت چندین ناحیه ای (Multi Area) می باشد در صورت ایجاد تغییر، دامنه تغییرات محدود به یک Area خواهد بود.
  • در پروتکل مسیریابی OSPF یک Area بنام Backbone Area وجود دارد که تمامی Area های دیگر باید به Area 0 متصل شوند.
  • پروتکل OSPF از Cost به عنوان Metric استفاده می کنند و هر مسیری که Cost کمتری داشته باشد به عنوان بهترین مسیر انتخاب خواهد شد.
  • OSPF نیاز به یک شماره پردازش یا Process ID خواهد داشت که در این شماره عددی بین 1 تا 65535 می باشد که از این شماره ها جهت تنظیم و پیکربندی چندین پردازش OSPF به صورت مستقل بر روی یک Router استفاده خواهد شد و برخلاف پروتکل مسیریابی EIGRE نیاز به یکسان بودن شماره پردازش بر روی تمام Router نمی باشد.
 • OSPF Area:

در پروتکل های مسیریابی مانند RIP و EIGRP به دلیل Single Area بودن آنها هر تغییری که در شبکه صورت بگیرد این تغییرات سریع بر روی کل شبکه اعمال خواهد شد ولی در شبکه های بزرگ به علت افزایش تعداد Router ها و وجود مسیرها و شبکه های بیشتر اگر این تغییرات به کل شبکه اعمال شود زمان بسیار زیادی صرف همگرایی و یکی شدن اطلاعات مسیریابی کلیه روترهای شبکه خواهد شد و در این زمان که Router ها در حال همگرایی و دریافت اطلاعات تغییرات می باشند قادر به انجام پروسه مسیریابی نمی باشند.

استفاده از پروتکل OSPF باعث کاهش زمان همگرایی (Convergence Time) و افزایش سرعت مسیریابی خواهد شد به علت تقسیم شبکه ها به واحدها کوچکتری به نام Area که باعث افزایش سرعت همگرایی (Convergence)  می شود.

هر کدام از Router های داخل یک Area دارای اطلاعات کاملی از همان Area که در آن قرار دارند.

بسیاری از عملکردهای پروتکل OSPF وابسته به ID یا Router ID می باشد. Router ID یک عدد 32 Bit می باشد که هر روتر در داخل شبکه OSPF دارای Router ID مخصوص به خود می باشد. نحوه تعیین Router ID به این شکل خواهد بود که در صورتی که بر روی روتر فقط اینترفیس های فیزیکی پیکربندی شده باشند بالاترین IP Address اینترفیس فیزیکی به عنوان Router ID آن Router انتخاب خواهد شد و در صورتی که بر روی  روتر اینترفیس های Loopback تعریف شده باشد آدرس اختصاص داده شده به اینترفیس Loopback به عنوان Router ID یک روتر تعیین خواهد شد و اینترفیس Loopback نسبت به اینترفیس های فیزیکی برای تعیین Router ID اولویت خواهند داشت.

در صورت نیاز می توانید به صورت دستی برای روتر Router ID تعیین کنید.دراین حالت تعیین Router ID به صورت دستی نسبت به دو روش تعیین Router ID اولویت خواهد داشت.

 • برقراری رابطه مجاورت و همسایگی در پروتکل مسیریابی OSPF:

زمانی که پروتکل مسیریابی OSPF روی یک Interface فعال می شود Router به صورت پیش فرض هر 10 ثانیه یکبار بسته های Helle Packet را به روترهای همسایه  ارسال خواهد کرد و در صورتی که در زمان حداکثر40 ثانیه هیچ Helle Packet از روتر همسایه دریافت نشود آن Router به عنوان یک روتری که دچار مشکل شده است تشخیص میدهد.

وقتی یک Router یک پیام Hello از روتر همسایه دریافت می کند برخی پارامترها داخل پیام Hello توسط روتر بررسی خواهد شد و در صورتی که این پارامترها با پارامترهای روتر مطابقت داشته باشد روتر اقدام به برقراری رابطه مجاورت با آن روتر خواهد نمود و آن روتر را در جدول Neighbor Table خود ثبت خواهد کرد.

Router های OSPF برای ارسال یک پیام Hello از روتر همسایه دریافت میکند برخی پارامترها داخل پیام Hello توسط روتر بررسی خواهد شد ودر صورتی که این پارامترها با اطلاعات خود اقدام به برقراری رابطه مجاورت با روتر ارسال کننده پیام Hello خواهد کرد:

پارامترهای که در پیام Hello جهت برقراری رابطه مجاورت بررسی خواهد شد به شرح زیر می باشند.

-Hello/dead timers (زمان ارسال و دریافت Hello و زمان انتظار برای دریافت پیام Hello قبل از اینکه فرض بر معیوب بودنن روتر گذاشته شود)

-Area ID (شماره Area که روتر در آن قرار دارد)

-Authentication type and password (اطلاعات مربوط به احراز هویت در صورتی که برای برقراری رابطه مجاورت روترها در پروتکل OSPF کلمه رمز یا پسورد تعیین شده باشد.)

 • جدول های پروتکل OSPF

هر Router در پروتکل مسیریابی OSPF دارای سه عدد جدول به شرح زیر خواهد داشت:

Neighbor Tabale

LSDB همان Topology Table

Routing Table

Neighbor Tabale : لیست روترهای می باشد که اقدام به برقراری رابطه مجاورت با ورت نموده اند.

LSDB همان Topology Table :شامل کلیه مسیرهای شناخته شده توسط پروتکل مسیریابی OSPF می باشد که روتر آنها را از روترهای دیگر دریافت نموده است.

Routing Table : شامل بهترین مسیرها برای هر مقصد که بعد محاسبه SPF بر روی جدول Topology Table محاسبه می شود.

Update جدول مسیریابی Routing

بعد از ارسال و دریافت پیام های Hello بین دو روتر و برقراری رابطه مجاورت بین دو Router آنها با استفاده از پیام های LSA که برگرفته از Link State Advertisements می باشد محتویات LSDB یا همان Topology Table خود را برای  یکدیگر ارسال خواهند کرد.

پیام های LSA جدول Multicast توسط Router برای کلیه Router های همسایه ارسال و هر Router بعد از دریافت چیام های LSA جدول LSDB خود را با اطلاعات جدید رسیده Update میکنند و آن را برای روترهای همسایه خود که در همان Area هستند ارسال میکنند و این عمل باعث خواهد شد که اطلاعات جدول LSDB یا Topology Table کلیه Router های داخل یک Area یکسان شود و هر Router  به صورت مستقل الگوریتم SPF را بر روی جدول LSDB خود اجرا نموده و بهترین مسیرها برای هر مقصد انتخاب خواهند شد و در جدول مسیریابی یا Routing Tabla روتر قرار خواهند گرفت.

 

نکته: LSDB برگرفته از عبارت Link State Databas می باشد و معادل همان Topology Table می باشد.

مقاله مرتبط :

پیکربندی Default Route در پروتکل مسیریابی OSPF

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0