پیکربندی پیغام بنر بر روی روتر

هدف از مقاله‌ی پیکربندی پیغام بنر بر روی روتر (Banner MOTD)، پیکربندی Banner Login بر روی روتر و پیکربندی Banner Exec بر روی روتر می باشد.

برای مشاهده‌ی مشخصات و قیمت انواع روترها می توانید به لینک قرارداده شده  در متن مراجعه نمایید.

ترتیب پیکربندی پیغام بنر بر روی روتر:

ـ Message of the Day)MOTD) :

به شما اجازه خواهد داد که بتوانید یک پیغام موقت و روزانه را قبل از هر نوع پیام دیگر برای کلیه User هایی که از طریق اتصالات Console، Telnet، SSH و یا AUX به روتر دسترسی پیدا می کنند، نمایش داده شود. به عنوان مثال ممکن است شما برای یک مقطع زمانی خاص، درحال تغییرات بر روی روتر هستید و می خواهید کلیه کاربران را متوجه کنید که در حال پیکربندی یا تغییر پیکربندی بر روی روتر هستید.

 

ـ Banner Login :

به شما اجازه می دهد که یک پیام را بعد از Banner MOTD به کاربران در زمان دسترسی از طریق اتصالات Console، Telnet، SSH و یا AUX به روتر نمایش داده شود. Banner Login  یک پیام همیشگی برای آگاهی می باشد.

به عنوان مثال می خواهید به کاربران اطلاع دهید که افراد غیر مجاز قادر به دسترسی به روتر نیستند.

 

Banner Exec :

این پیام بعد از Banner Login نمایش داده خواهد شد و فقط بعد از ایجاد اتصال از طریق Console، Telnet، SSH و یا AUX به روتر و وارد نمودن کلمه رمز دسترسی کاربر قادر به مشاهده این پیغام خواهد بود از این Banner برای نمایش پیام های که می خواهید از دسترس کاربر غیر مجاز مخفی باشد و فقط کاربرانی که دارامی کلمه رمز دسترسی به روتر می اشند قادر به مشاهده آن هستند، استفاده خواهد شد.

تجهیزات مورد نیاز جهت انجام این کار 1 عدد روتر سیسکو، 1 سیستم کامپیوتری با نرم افزار Putty و کابل کنسول می باشد.

مراحل انجام کار  پیکربندی پیغام بنر بر روی روتر:

مرحله 1: اتصال به روتر:

در این مرحله ابتدا توسط نرم افزار Putty به روتر متصل شوید و وارد مد User Mode شوید. در خط فرمان چه چیزی را مشاهده می کنید؟

در صورتی که در خط فرمان عبارت زیر را مشاده می کنید به درستی وارد User Mode شده اید در غیر این صورت اتصال روتر به PC توسط کابل کنسول را بررسی کنید.

Router>

 

مرحله 2: پیکربندی Message-of-the-day)MOTD) بر روی روتر

برای پیکربندی Message-of-the-day)MOTD) و انتخاب یک پیغام برای کلیه کاربرانی که از طریق اتصالات Console،  Telnet، SSH و یا AUX به روتر دسترسی پیدا می کنند، نمایش داده شود باید پیام را بعد از عبارت Banner motd در داخل علامت # متن مورد نظر # قرار دهید، همانند خط زیر مشاهده می کنید.

Router1#config t

Router1(config)#banner motd#Router is now changing#

در مثال بالا ما عبارت Router is now changing را به عنوان پیغام انتخاب نموده ایم که برای کلیه کاربرانی که از طریق اتصالات Console،  Telnet، SSH و یا AUX به روتر دسترسی پیدا می کنند در اولین مرحله قبل از هر پیغام دیگری نمایش داده خواهد شد.

 

مرحله 3 : پیکربندی Banner Login بر روی روتر

برای پیکربندی Banner Login و انتخاب یک پیغام که بعد از پیام motd برای کلیه کاربرانی که از طریق اتصالات Console،  Telnet، SSH و یا AUX به روتر دسترسی پیدا می کنند، نمایش داده شود باید پیام خود را بعد از عبارت Banner Login در داخل علامت # متن مورد نظر# قرار دهید همان طور که در خط زیر مشاهده می کنید.

Router1#config t

Router1(config)#banner Login# Unauthorized Access is Deny#

 در مثال بالا ما عبارت  Unauthorized Access is Denyرا به عنوان پیغام انتخاب نموده ایم که برای کلیه کاربارنی که از طریق اتصالات Console، Telnet، SSH و یا AUX به روتر دسترسی پیدا می کنند بعد از پیام motd نمایش داده خواهد شد.

در زمان ورود به مد User Mode کلیه کاربرانی که از طریق اتصالات Console،  Telnet، SSH و یا AUX به روتر دسترسی پیدا می کنند، پیغامی که ما در بالا در جلوی دستور Banner Login وارد نموده ایم بعد از پیام motd مشاهده می کنید، این عبارت می تواند شامل یکسری توصیه ها و پیام های هشداری باشد که برای کاربرانی که به روتر دسترسی پیدا می کنند در نظر گرفته شده است.

 

مرحله 4: پیکربندی Banner exec بر روی روتر

از Banner exec برای نمایش پیام های که می خواهید از دسترس کاربران غیر مجاز مخفی باشد و فقط کاربرانی که دارای کلمه رمز دسترسی به اتصالات Console،  Telnet، SSH و یا AUX می باشند قادر به مشاهده آن باشند، استفاده خواهد شد. برای این منظور باید پیام خود را بعد از عبارت banner exec  در داخل علامت # متن مورد نظر # قرار دهید. (همان طور که در خط زیر مشاهده می کنید)

Router1#config t

Router1(config)#banner exe#Admin is (admins name)

Call: ……………….

مقاله مرتبط :

پیکربندی Password بر روی روتر

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0