چکاب دکل و هر آنچه نیاز است درباره آن بدانید

چکاب دکل 

پس از نصب دکل در محل مورد نظر ، این دکل نیازمند رسیدگی و چک کردن می باشد که در این مقاله بررسی و توضیح داده می شود.

منظور از چکاپ دکل چیست و چه زمانی دکل شما به آن نیاز دارد؟

پس از نصب و راه اندازی دکل عواملی مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی سبب می شود تا دکل از حالت استاندارد خارج شده و یا حتی از لحاظ ایمنی نیز پر خطر شده باشد. برای مثال سیم های مهاری در فصل سرما و فصل گرما منبسط و منقبض می شود و همین عامل سبب می شود سیم های مهاری آزاد شده و این عامل می تواند سلامت دکل را تحت تأثیر قرار دهد و یا حتی سبب افتادن دکل شود.

شرگت فناوران عصرشبکه آترا  در همین راستا ویدئویی را جهت نمایش نمونه کارهای بیشتر در کانال یوتیوپ و آپارت شرکت فناوران عصر شبکه آترا قرارداده است که برای  مشاهده نمونه کار نصب دکل در آپارات و همچنین جهت مشاهده نمونه کار در سایت فناوران عصر شبکه آترا می توانید به لینک های قرارداده شده در متن ها مراجعه نمایید.

4 موردی که در چکاپ دکل بررسی می گردد؟

به طور کلی می توان گفت در چکاپ دکل موارد زیر باید بررسی گردند که شامل :

1ـ چک کردن و یا حتی تعویض کابل مهاری :

از این کابل در دکل‌های سه وجهی تا ارتفاع ۴۲ متر با مهارکش نمره ۱۲ و برای دکل‌های چهار وجهی از مهارکش نمره ۱۴ یا ۱۶ استفاده می‌شود. این کابل ها ممکن است بر اثر گرما و سرما کیفیت خود را از دست دهند و نیاز به چکاپ و بررسی پیدا می کنند. البته لازم به ذکر است در این بررسی ها به این نتیجه برسیم که کابل مهاری دیگر قابل استفاده نبوده و نیاز به تعویض دارد.

جهت تعویض کابل مهاری در ابتدا باید کابل های مهاری سه طرف را کمی آزاد کنیم تا حالت کششی بر روی دکل نباشد ، پس از آن کابل مهاری مورد نیاز را کاملا آزاد کرده و همزمان با آزاد کردن کابل با فردی که بالای دکل قرار دارد کابل مهار را تعویض می نماییم.

2ـ تعویض مهارکش:

بر اثر تغییر فصل و یا حتی زمان ممکن است مهار کش ها دچار زنگ زدگی و یا شکستگی شوند که این  عوامل می تواند ناشی از نامرغوب بودن جنس مهارکش باشد که در این حالت مجبور به تعویض آن هستیم.

جهت تعویض مهارکش با استفاده از تیفور باید سیم مهاری را نگه داشت که درواقع تیفور به طور موقت جایگزین مهار کش می شود، در این هنگام مهار کش آزاد شده و باید آن را از صفحه تعادل جدا کرد در این مرحله نوبت به تعویض آن می رسد.

3ـ آچارکشی پیچ های دکل :

این مرحله بسته به میزان خارج شدن دکل از حالت استاندارد شامل شل و سفت شدن کابل مهاری ، کج شدن و به سمتی کشیده شدن دکل می باشد.

جهت انجام این مرحله ابتدا کابل های مهاری را آزاد کرده و به صورت قسمت (section) به قسمت (section) و یا مهاری به مهاری، دکل  تراز می شود و به حالت استاندارد باز می گردد و در آخر تمامی پیچ ها آچارکشی می شود که شامل پیچ های دکل، کرپی ها، مهارکش ها، صفحه تعادل می شود.

4ـ چکاپ چراغ سر دکل:

یکی از مهمترین تجهیزات نصب شده بر روی دکل چراغ سر دکل می باشد. اهمیت آن به این دلیل است که به عنوان یک عامل هشدار دهنده متراژ دکل برای خلبانان می باشد. زیرا اگر چراغ سر دکل وجود نداشته باشد ممکن است در شب هواپیما و یا سایر وسایل حمل و نقل هوایی به آن برخورد کرده و خسارات جبران ناپذیری را ایجاد نماید.

به طور کلی چراغ سر دکل شامل دو نوع برقی و خورشیدی می باشند. که هنگام چکاپ دکل سلامت آن مورد بررسی قرار گرفته و در هنگام خرابی تعویض و یا تعمیر می گردد.

چه زمانی دکل نیاز به چکاپ دارد؟

عموماً با تغییر فصل دکل ها نیاز به چکاپ و آچارکشی دارند. پس از نصب دکل توسط  افراد متخصص شرکت فناورآن عصرشبکه آترا همواره به کارفرما مشاوره در خصوص چکاپ دکل به صورت دوره ای داده خواهد شد که بسیار از شرکتهای نصب دکل چکاپ را انجام نداده و یا حتی اهمیت آن را درک نمی کنند. که البته این کم کاری خود به ضرر آنها می باشد زیرا ممکن است در بسیاری از موارد بتوانند با یک آچارکشی ساده دکل به حالت استاندارد بازگردد اما با گذشت زمان این اقدام باهزینه بیشتری صورت می گیرد.

چکاپ دکل توسط شرکت آترا به چند روش صورت می گیرد؟

1ـ چکاپ به صورت دوره ای:

در این نوع چکاپ بر اساس نوع قرارداد، حداکثر هر شش ماه یکبار باید چکاپ صورت گیرد. که این چکاپ به متراژ دکل و ازدحام تجهیزات دکل بستگی دارد. تیم فنی شرکت فناورآن عصرشبکه آترا با ارائه یک گزارش میزان چکاپ لازم برای هر دکل را در اختیار کارفرما قرار می دهد. در این مرحله انتخاب نوع چکاپ به خود کارفرما بستگی دارد.

2ـ چکاپ به صورت فصلی:

این نوع چکاپ به صورت فصلی و یا سه ماه یکبار صورت می گیرد.

3ـ چکاپ به صورت ماهیانه:

این نوع چکاپ که بهترین نوع آن می باشد، به صورت هر ماه صورت می گیرد. از مزایای آن کاهش هزینه خسارات وارده به تجهیزات می باشد.

آیا چکاپ دکل سبب کاهش هزینه نگهداری خواهد شد؟

به این سوال می توان چنین پاسخ داد که چکاپ به موقع دکل سبب کاهش هزینه های نگهداری خواهد شد. دلیل آن این است که با بازدید دوره ای می توان از بروز بسیاری از مشکلات و هزینه های به وجود آمده جلوگیری کرد. به طور مثال هزینه چکاپ دکل بسیار کم تر از تعویض متعلقات دکل خواهد بود حال تصور کنید پس از مدت طولانی مجبور خواهید بود علاوه بر هزینه چکاپ هزینه تعویض قطعات دکل را نیز متحمل شوید.

تیم فنی شرکت فناوران عصر شبکه آترا:

یکی از مهمترین مزیت های سپردن خدمات به تیم فنی شرکت آترا این است که، در ابتدا می توان کلیه سوالات و مشکلات مد نظر خود را از قسمت تماس با ما از کارشناسان مستقر در شرکت سوال کرده و سپس در صورت تایید نیرویی به محل اعزام خواهد شد. پس از بررسی محل ، دکل ، لینک و سایر شرایط، گزارشی توسط کادر فنی تهیه و به صورت پیش فاکتور به کارفرما عرضه خواهد شد. پس از تأیید کارفرما تیم فنی به محل اعزام و پرژه آغاز می گردد.

شرکت آترا:

شرکت آترا با دارا بودن کادری مجرب در زمینه نصب و راه اندازی دکل، نصب لینک وایرلس، امکان سنجی جهت نصب دکل و یا لینک ، چکاپ دکل و استفاده از تجهیزات با کیفیت در خدمت شما عزیزان می باشد و هموارد در تلاش است تا با ارائه بهترین خدمات بیشترین میزان رضایت مشتری را کسب نماید.

جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به کانال یوتیوپ و آپارت شرکت فناوران عصر شبکه آترا مراجعه نمایید:

شرکت فناوران عصر شبکه آترا  با کادری مجرب و متخصص در زمینه نصب دکل , نصب لینک وایرلس , امکان سنجی وایرلس و مایکرویو آمادگی خود را در زمینه همکاری با تمامی نهاده های دولتی و خصوصی اعلام می دارد.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0