راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته ( قسمت دوم ):

راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته

اجزای لازم جهت این کار :

به طور کلی دوربین های مداربسته به تجهیزاتی که سبب انتقال ، نمایش و ذخیره ویدئو است به طور مستقیم متصل می شود. یک سیستم دوربین مداربسته می تواند بسیار ساده نصب راه اندازی شود و در صورتی که در مقیاس بزرگ در نظر گرفته شود شامل اجزای بیشتر و پرسنل حرفه ای تری خواهد شد.

 اجزای دوربین مداربسته:

1ـ دوربین ها

2ـ لنز ها

3ـ محوطه و پایه

4ـ مانیتورها

سوئیچ ها

6ـ دستگاه ضبط ویدئو

بسیاری از ویژگی های موجود در هر یک از این دسته ها می تواند نیازهای عملیاتی سازمان را در محیط تضمین کند.

راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته

بیشتر سیستم های دوربین مدار بسته جدید با استفاده از پایگاه داده الکترونیکی، اجزای مورد نیاز و تکنیک های انتقال بی سیم مزایای استفاده از فناوری های دیجیتال را به حداکثر می رسانند. با جمع آوری داده های بزرگتر، ضروری است که سیستم بتواند داده ها را مطابق با خط مش و روش های سازمان حفظ کند.

1ـ دوربین ها :

دوربین ها جزء اصلی نصب و راه اندازی سیستم دوربین مداربسته می باشند. انتخاب درست آن می تواند در سیستم نقش بسزایی ایفا نماید. برای مثال جهت مطالعه بیشتر کاربردها و ویژگی های دوربین مداربسته می توانید در هنگام خرید به کاتالوگ محصول مراجعه نمایید. البته لازم به ذکر است انتخاب صحیح دوربین مداربسته نیاز به کسب اطلاعات دقیق ازدوربین، نرم افزار، معماری پشتیبانی و محیط میزبان خواهد داشت.

کلیه دوربین های مدار بسته شامل سه عنصر اساسی نظیر:

ـ سنسور تصویر : تبدیل نور (فوتون) به سیگنال های الکترونیکی

ـ لنزها : نور را به اجسام منعکس کرده و بر روی نور تصاویر تمرکز می نماید.

ـ مدار پردازش تصویر : سازماندهی، بهینه سازی و انتقال سیگنال های ویدئویی

انتخاب دوربین مناسب برای نصب نیاز به عوامی چون محیط عملیاتی و نحوه ادغام آن در سیستم دارد.

شاید پاسخ به سوالات زیر بتواند شما را در انتخاب درست دوربین مدارسته مناسب کمک کند:

ـ کیفیت تصویر مد نظر شما چگونه است؟

ـ چه میزان میدان دید مد نظر شما قرار دارد؟

ـ چقدر روشنایی در دسترس شما قرار دارد؟

ـ آیا دوربین در داخل و خارج ساختمان نصب می شود؟

ـ آیا ویدئو ضبط شده توسط دوربین را به طور پیوسته مشاهده می نمایید؟

ـ ویدئو چگونه ضبط خواهد شد؟

ـ آیا دوربین در شرایط نامناسب و یا دور از دسترس قرار می گیرد؟

تنوع دوربین های مداربسته تولید شده توسط کمپانی های مختلف زیاد می باشد اما به طور کلی آنها به دو دسته تقسیم می شوند: ثابت و pan-tilt-zoom)PTZ) . دوربین های ثابت دوربین هایی هستند که به طور ثابت یک محدوده را رصد می کنند. در حالی که دوربین های pan-tilt-zoom) PTZ) دارای موتور بوده و می توانند به چپ یا راست حرکت نمایند. البته در بیشتر موارد از ادغام این دو دوربین استفاده می شود.

2ـ لنز ها :

لنز دوربین CCTV اولین عنصر در زنجیره تصویربرداری بوده که شامل لنز، دوربین، سیستم انتقال، مدیریت تصویر و نرم افزار تجزیه و تحلیل و مانیتور می باشند. لنزها نور و یا IR انرژی را بر روی سنسور تصاویر فوکوس می نماید. نقش لنز این است که تصویر متحرک را به طور دقیق و متمرکز به سنسور تصویربرداری ارائه دهد. عواملی که در انتخاب لنز مناسب تاثیر گذار می باشند شامل فاصله متمرکز بر روی اشیاء،FOV، اندازه حسگر تصویر دوربین و شرایط روشنایی دارد.

لنزها با طول کانونی مشخص می شوند، معمولا به صورت میلی متر بیان می شوند؛ بزرگترین دیافراگم، معمولا به عنوان f-number معروف است و اندازه سنسور تصویر که برای آن طراحی شده است.

3ـ محوطه و پایه :

بخشی دیگر از دوربین مداربسته شامل پایه و محوطه می باشد. انتخاب دوربین مداربسته و تجهیزات سخت افزاری وابسته به آن نیاز به درک مناسب از محوطه نصب و یک طراحی مناسب دارد. در هر پروژه، انتخاب سخت افزار نصب شده بر اساس معیارهای مختلف صورت می گیرد:

ـ شرایط محیطی که شامل رطوبت و شرایط آب و هوایی می باشد.

ـ توجه به ملاحظات زیبایی و طراحی دوربین مداربسته : این عامل می تواند انتخاب دوربین مداربسته و حتی چیدمان آن را تغییر دهد.

ـ نصب و ساير ملاحظات خاص که مطابق تجهیزات نصب شده می باشند.

4ـ مانیتور ها :

راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته

در واقع عملکرد مانیتورها نمایش تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین های مداربسته می باشد. انتخاب مانیتور مناسب نیز به عنوان یکی از مهمترین عوامل در زنجیره نصب دوربین مداربسته می باشد. مانیتورها به دو دسته LED و LCD با اندازه و ویژگی های متفاوت تقسیم می شوند. الزامات مورد نیاز نوع مانیتور را تعیین می کنند.

6ـ سوئیچ ها :

در سیستم های دوربین مدار بسته که دارای تعداد دوربین های زیادی هستند از سوئیچ ها برای ردیابی سیگنال های ویدئویی استفاده می شوند. سوئیچ ها می توانند به صورت دستی یا به صورت اتوماتیک یک ویدیو را به مانیتور یا ضبط کننده ارسال نمایند. در واقع کار سوئیچ ها گرفتن اطلاعات تصاویر از کلیه دوربین ها و ارسال آن به ضبط کننده تصاویر می باشد. انتخاب سوئیچ مناسب به میزان زیادی بستگی به تعداد دوربین ها و مانیتورهای مورد استفاده و نحوه نمایش ویدئو ها دارد. سوئیچ ها وسیله ای برای گسترش سیستم دوربین مدار بسته بوده که به عنوان نیاز های جدید شناسایی می شوند.

به طور کلی می توان گفت هر چه تعداد دوربین های مداربسته نصب شده بیشتر باشد، نیاز به مانیتورها و سوئیچ های قوی تر نمایان تر خواهد شد.

7ـ دستگاه ضبط تصاویر:

یکی از عواملی که سبب نصب سیستم دوربین مداربسته می شود ضبط ویدئو می باشد به همین دلیل بدون آن نصب این سیستم ارزشی نخواهد داشت. قابلیت ضبط برای ارزیابی، تحقیق و جمع آوری مدارک ضروری است. در گذشته برای نصب این ویدئو ها از نوارهای ویدئویی استفاده می شد. اما امروزه خود دستگاه های ضبط دارای هارد جهت ضبط می باشند. به همین دلیل امروزه ضبط توسط نوارهای ویدئویی بسیار نادر است. امروزه بسیاری از انواع ضبط کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما این بخش بر تجهیزات ضبط دیجیتال و همچنین رسانه های قابل جابجایی و برخی از فناوری های در حال ظهور تمرکز خواهد کرد.

امروزه بیشتر از DVR ها برای ضبط تصاویر استفاده می شود.  DVR ها تصویر آنالوگ دریافت می کند و یک تصویر دیجیتالی و فشرده شده را می سازند.

ویژگی های مختلف DVR ها:

ـ وجود نرم افزار، مانند تجزیه و تحلیل ویدئو

ـ حفاظت از تصویر / تکنیک های احراز هویت

ـ پورت برای قابلیت ضبط اضافی

ـ هارد دیسک داخلی برای ذخیره سازی ویدئو

ـ توانایی جستجو و تعیین رویدادها به آسانی

ـ قابلیت ضبط یک یا چند ورودی دوربین هنگام انجام تجزیه و تحلیل ویدئو

ـ هارد دیسک قابل جابجایی برای اهداف بایگانی

ـ توانایی انتقال اطلاعات به سیستم های ذخیره سازی قابل ارتقا

نتیجه گیری:

 در این مقاله در رابطه با اجزای لازم جهت نصب دوربین مداربسته صحبت کردیم .  البته پیشنهاد ما به شما این است که قسمت اول نصب و راه اندازی دوربین مداربسته را جهت آشنایی بیشتر با آن را مطالعه نمایید.

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدوار است تا با انتشار مقاله راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته ( قسمت دوم ) ، گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0