راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته ( قسمت اول ):

راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته:

به طور کلی نصب دوربین مداربسته قابلیت های نظارتی مورد نیاز در حفاظت از مردم را فراهم می کنند. در واقع این روش سبب افزایش سطح ایمنی خواهد شد که توسط کارکنان امنیتی قابل اجرا نخواهد بود زیرا ممکن است برخی نقاط از دید آنها پنهان بماند.

سیستم های دوربین مدار بسته اغلب برای ایجاد امنیت از پوشش تصویری، آلارم های امنیتی تشخیص نفوذ و کنترل دسترسی استفاده می نمایند. سیستم دوربین مدار بسته یک دوربین را به یک مانیتور ویدئویی با استفاده از یک سیستم انتقال مستقیم پیوند می دهد.

سیستم های دوربین مدار بسته دارای اجزای سخت افزری،  ویژگی ها و مشخصات هستند. شاخص های مهم این سیستم شامل دوربین ها، لنزها، توزیع داده، قدرت و نورپردازی می باشند.

فن آوری های CCTV به طور مداوم بهبود می یابند تا بهبود عملکرد در زمینه هایی نظیر گزینه های تجهیزات دیجیتال، ذخیره سازی داده ها، مینیاتور سازی قطعات، ارتباطات بی سیم و تجزیه و تحلیل تصویر اتوماتیک انجام شود. فن آوری های CCTV هر روز در حال به روزرسانی می باشند تا سبب بهبود عملکرد در زمینه تجهیزات دیجیتال، ذخیره سازی داده ها، مینیاتور سازی قطعات، ارتباطات بی سیم شود. در واقع اجزاء، گزینه های پیکربندی و ویژگی های موجود در بازار CCTV سبب شده است که هنگام خرید با قیمت های متفاوتی روبه رو شوید.

طراحی سیستم دوربین مداربسته:

پس ازبررسی نیاز خود، زمان خرید تجهیزات دوربین مداربسته و نصب آن فرا می رسد. همانطور که دوربین مدار بسته بخشی از رویکرد امنیتی چند لایه است، طراحی سیستم باید با ارزیابی جامع نیازها آغاز شود تا اطمینان حاصل شود که خطرات امنیتی و برنامه های کاهش آن شناسایی می شوند. الزامات و بررسی جامع محل نصب، انتخاب تجهیزات با کیفیت و مناسب در هنگام طراحی یک سیستم دوربین مدار بسته ضروری می باشد. به طور کلی موارد زیر در طراحی یک سیستم مداربسته مهم می باشند:

1ـ بررسی نیازمندی :

قبل از شروع پروژه نصب، محل اجرا باید توسط تیم متخصص بررسی و نیازمندی های آن شناسایی شود. این بررسی شامل الزامات عملکردی نظیر سطح نظارت در یک منطقه و اطراف آن می باشد. در واقع این کار سبب می شود که چه اطلاعاتی از یک سیستم دوربین مدار بسته با توجه به شرایط عملیاتی موجود ارائه شود.

ـ گروه طراحي سيستم چند رشته اي:

در واقع شرکت های متخصص در زمینه نصب و راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه، کار خود را با افراد متخصص آغاز می نمایند. کلیه اقدامات نظیر طراحی ، خرید ، نصب و راه اندازی بر عهده تیم طراحی می باشد.

ـ بررسی نیازها:

سازمانها می توانند با توجه به اهداف کلی و الزامات محیطی در محل عملیاتی خود، به طور موثر، امنیت تجهیزات و زیرساخت های حیاتی را به طور موثر افزایش دهند.

ـ نظارت بر دوربین مدار بسته :

کارایی سیستم CCTV می تواند با یکپارچه سازی کنترل دسترسی و تشخیص نفوذ افزایش یابد. ادغام موفقیت آمیز مستلزم یک بررسی جامع سایت است که از بررسی مشخصات دقیق تجهیزات، طراحی نصب و در نهایت یک سیستم کامل پشتیبانی می کند.

ـ ملاحظات طرح بندی سیستم:

در واقع یکی از اقدامات مهمی که می توان به جهت طراحی سیستم دوربین مداربسته انجام داد استفاده از تصاویری است که توسط متخصصان از محل نصب گرفته شده است. البته اگر محیط بسته نباشد و طیف وسیعی را شامل شود استفاده از تصاویر ماهواره ای می توانند کمک نمایند. عکس هوایی می تواند اطلاعات مربوط به فاصله های مورد نیاز و مناطق کور را که در آن ممکن است پوشش تصویری در فضای باز مورد نیاز باشد، ارائه دهد.به همین دلیل عکس های هوایی و نقشه های دقیق می تواند در هنگام طراحی سیستم بسیار مفید باشند.

عکس های هوایی می توانند با نقشه های کوچک و یا نقشه برداری از مرکز جایگزین شود. البته در مواردی نیز از دوربین فیلمبرداری جهت بررسی و تعیین نقاط نصب دوربین مداربسته استفاده می شود. یک عامل مهم در طراحی یک سیستم دوربین مدار بسته، محل سوئیچ ها می باشد. در واقع این سوئیچ ها، داده ها را از دوربین به NVR منتقل می کند و اگر دارای POE باشند نیز می توانند برق مورد نیاز دوربین ها را فراهم نمایند.

2ـ ملاحظات طراحی سیستم CCTV:

از جمله موارد مهم در طراحی یک سیستم مداربسته روشنایی ، قدرت و هزینه می باشد. به غیر از این موارد عواملی چون انواع دوربین ها، لنزها، مانیتورها و سایر اجزاء نیز از جمله این موارد هستند.

ـ روشنایی:

یکی از موارد مهم در انتخاب دوربین و محل نصب روشنایی می باشد که باید روشنایی محلی را که برای نصب در نظر گرفته شده است، توجه کرد. میزان نور، چه به صورت طبیعی و چه مصنوعی، بر سیستم تاثیر می گذارد. دوربین های بیرونی اغلب نیاز به روشنایی دارند .

استفاده از لنزهای با دیافراگم خودکار برای جبران تغییرات در سطوح نور مناسب است. البته در رابطه با دوربین های داخل ساختمان این عامل اهمیت زیادی ندارد اما برای دوربین هایی که در خارج از ساختمان نصب می گردند این عامل اهمیت بیشتری دارد. انواع نور مصنوعی مورد استفاده در دوربین ها شامل : فلورسنت ، لامپ رشته ای ، HID ، اینفرارد، LED می باشند. در واقع تنها عاملی که مورد اهمیت است این است که آیا روشنایی استفاده شده پاسخگوی نیاز می باشد یا نه.

3ـ توزیع قدرت:

بخشی از ملاحظات باید هنگام طراحی سیستم توزیع برق مورد توجه قرار گیرد. قدرت نامناسب یکی از مشکالات رایج در تجهیزات دوربین مدار بسته است و اغلب می تواند منجر به اختلال در عملکرد دستگاه شود و همچنین قدرت نامناسب می تواند بر کیفیت ویدئو در کل سیستم تاثیر بگذارد. به همین دلیل توزیع قدرت یکی از عواملی است که باید در طراحی یک سیستم دوربین مداربسته در نظر گرفته شود.

4ـ انتقال تصویر:

انتخاب تجهیزات پخش ویدئو مانند استفاده از کابل UTP، یکی از مهمترین جنبه های طراحی یک سیستم دوربین مدار بسته با کیفیت است. یک سیستم ممکن است شامل اجزای سخت افزاری با کیفیت بالا باشد اما سیگنال به درستی به دستگاه های ضبط منتقل نشود عملکرد کلی سیستم کاهش می یابد.

با انتخاب تجهیزات انتقال مناسب و استفاده از تکنیک ها و روش های مناسب نصب، می توان از بسیاری از مشکلات رایج در دوربین های مداربسته جلوگیری کرد. البته لازم به ذکر است با گذشت زمان این سیستم پیشرفت های زیادی داشته است به طوری که این فناوری دوربین مداربسته، انتقال ویدئو از آنالوگ به دیجیتال را ایجاد می نماید.

5ـ مقیاس پذیری:

در واقع این مورد به توانایی سیستم جهت جایگزینی تجهیزات اشاره دارد که شامل دوربین مداربسته، تجهیزات ذخیره اطلاعات و مانیتور می باشد. زیرا به دلیل قیمت بالای این تجهیزات و هزینه نصب آن نصب دوربین مداربسته به صورت مرحله ای انجام می شود. به همین دلیل این قابلیت بسیار مفید می باشد.

6ـ قیمت :

جهت محاسبه قیمت تمام شده پروژه نصب دوربین مداربسته عواملی چون عمر سیستم، طراحی ، خرید تجهیزات، نصب و راه اندازی را شامل می شود. از طرفی بعد از راه اندازی نیز می بایست به یک نفر به عنوان نماینده شرکت آموزش داده شود تا بتواند از آن استفاده نماید. البته لازم به ذکر است بعد از مدتی هزینه ارتقای سخت افزار و نرم افزار باید در هزینه در نظر گرفته شود. همچنین استفاده از سیستم های به روز به جای استفاده از سخت افزارهای قدیمی تر می تواند مقرون به صرفه تر باشد.

7ـ زیرساخت:

هر دوربین مستقر در یک سیستم دوربین مدار بسته نیاز به وسیله ای برای انتقال داده های ویدئویی به سیستم های نظارت و ذخیره سازی نیاز دارد. به همین دلیل برای نصب دوربین مداربسته باید به چند سوال پاسخ دهیم:

1ـ سیستم تا چه حد می تواند از زیرساخت موجود استفاده کند؟

2ـ سیستم جدید دوربین مدار بسته تا چه حد می تواند با سیستم های سازمانی موجود سازگار شود؟

3ـ تا چه حد سیستم جدید دوربین مداربسته با دیگر سیستم های کنترل و تشخیص نفوذ موجود یا برنامه ریزی شده ادغام شده یا کامل می شود؟

4ـ تا چه حد سیستم جدید می تواند به موازات سیستم های موجود عمل کند و کدام سیستم بر روند عملیات و واکنش تاثیر می گذارد؟

استفاده از زیرساخت های موجود یک عامل مهم در کنترل تجهیزات و هزینه های نصب است. برای مثال، سیستم های کابلی قدیمی کواکسیال را می توان با استفاده از اترنت با یک مبدل به سیستم های IP تبدیل کرد. ویدئو آنالوگ و اترنت نیز می توانند در خطوط تلفن اجرا شوند.

8ـ اعلام، ارزیابی و پاسخ:

یکی از وظایف مهم دوربین های مداربسته در حفظ امنیت کمک به نیروهای امنیتی می باشد. به عنوان مثال با به صدا در آمدن زنگ امنیتی هیچ گونه تصویری نمایش داده نمی شود. در برخی از مواقع این زنگ هشدار مکان خطر را نیز نمایش می دهد. در این مرحله نیروهای امنیتی به محل اعزام خواهند شد.

9ـ مقررات و مقالات طراحی:

در زیر به نمونه هایی از سوالات ضروری در رابطه با طراحی دوربین مداربسته اشاره شده است:

ـ چه مناطقی نیاز به پوشش دوربین مداربسته دارند؟

ـ ارزش دارایی که باید برای آن دوربین مداربسته نصب شود چیست؟ برای مثال : 1ـ دارایی با ارزش بالا 2ـ زیرساخت 3ـ مکان های مهم 4ـ اطلاعات مهم

ـ آیا زیرساخت فناوری اطلاعات به اندازه کافی از تعداد دوربین ها پشتیبانی می کند؟

ـ سیستم با یک سیستم امنیتی فیزیکی هماهنگ خواهد شد؟

ـ آیا سیستم با یک سیستم کنترل دسترسی الکترونیک موجود ادغام خواهد شد؟

ـ آیا بودجه امنیتی به طور منظم نگهداری، آموزش و ارتقاء به سیستم را پوشش می دهد؟

ـ آیا شرکت نصب کننده آموزش کافی برای استفاده از سیستم را فراهم می کند؟

نتیجه گیری:

در این مقاله در رابطه با کلیات طراحی و نصب دوربین مداربسته صحبت کردیم . در مقالات بعدی در نصب و راه اندازی دوربین مداربسته ( قسمت دوم ) به صورت کاملا تخصصی تر بحث خواهیم کرد.

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدوار است تا با انتشار مقاله راهنمای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته ( قسمت اول ) ، گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0