مزیت های مجازی سازی | کاربردهای مجازی سازی چیست ؟

مزیت های مجازی سازی | کاربردهای مجازی سازی در این مقاله برای شما عزیزان مطرح گردیده است در صورتی که تا به حال با مجازی سازی آشنایی ندارید به شما پیشنهاد می دهیم در ابتدا مقاله زیر را مطالعه کنید و سپس به سراغ این مقاله بروید.  تعریف مجازی سازی یا همان Virtualization

تعاریف و اصطلاحات:

با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی می توان با هزینه کمتر و نیاز کمتر به تجهیزات سخت افزاری  شبکه های بزرگی را طراحی و پیاده سازی کرد. امروزه تکنولوژی مجازی سازی از حوزه آموزش به حوزه‌های اجرایی و عملی نیز کشیده شده است. در محیط های واقعی با استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی هزینه های زیادی را می توان کاهش داد.

به عنوان مثال اگر سازمان شما نیاز به 10 سرور دارد با توجه به اینکه هر سرور حجم زیادی از فضا را اشغال می کند و هزینه زیادی را به دنبال دارد عاقلانه به نظر نمی رسد. اما شما به وسیله تکنولوژی مجازی سازی سرور خواهید توانست تنها یک سرور فیزیکی خریداری کرده و بر روی سرور فیزیکی 10 و یا حتی بیشتر سرور مجازی ایجاد کرده و هزینه را کاهش دهید.

همچنین نگهداری و پشتیبانی از سرورهای مجازی بسیار آسانتر از سرورهای فیزیکی می باشد و باعث افزایش امنیت و عدم خرابی شبکه خواهد شد و درصورت خرابی نیز در مدت زمان کوتاهی میتوان سیستم مجازی را تعمیر کرد. کامپیوترهای مجازی دارای هارد مجازی( VDH)، پردازنده مجازی، رم مجازی، کارت شبکه مجازی و غیره می باشند. به هر کدام از کامپیوترهای مجازی، ماشین مجازی می گویند. به کامپیوتر فیزیکی اصطلاحاً ماشین میزبان یا Host و به ماشین های مجازی که درون آن ایجاد شده اند اصطلاحاً ماشین میهمان یا Guest گفته می شود.

توجه : لازم به ذکر است زمانی می توان بیشترین بهره وری را از ساختار مجازی داشت که این زیر ساخت به صورت استاندارد و حرفه ای توسط متخصصان این حوزه پیاده سازی شده باشد.

مزیت های مجازی سازی | کاربردهای مجازی سازی :

۱ـ با استفاده از ماشین مجازی می توان بر روی یک کامپیوتر چند سیستم عامل از پلتفرمهای مختلف مانند ویندوز ، لینوکس و … نصب کرد.

۲ـ ماشین های مجازی می توانند به صورت همزمان بر روی کامپیوتر اجرا شوند. و چندین ماشین مجازی را با یکدیگر شبکه کنید تا برای تمرینات شبکه دیگر نیازی به کارگاه و چندین کامپیوتر نداشته باشید.

۳ـ فرض کنید نیاز به استفاده از نرم افزاری دارید که فقط برروی ویندوز XP اجرا می‌شود. اما برروی کامپیوتر شما ویندوز ۱۰ نصب شده است. دراین وضعیت دو راه حل پیشرو دارید. اول اینکه ویندوز ۱۰ را پاک کرده و به جای آن ویندوز XP را نصب کنید . راه دوم ایناست که، از مجازی سازی استفاده نمایید و یک نرم افزار مجازی سازی برروی ویندوز ۱۰ خود نصب کرده و با استفاده از این نرم افزار یک ویندوز XP به صورت مجازی ایجاد کنید و نرم افزار مورد نظر را روی آن اجرا نمایید.

۴ـ ماشین های مجازی می توانند به صورت همزمان بر روی کامپیوتر اجرا شوند.

۵ـ ممكن است بخواهيد برنامه‌ی جديدی نصب کنید، اما از سازگاری و تاثیر آن بر تنظیمات و سایر برنامه‌های خود مطمئن نیستید. در اين شرايط شما باید كه يك سیستم عامل دومی برروی پارتیشنی دیگر، در كنار ويندوز اول نصب کرده و نرم افزار خود را روی آن تست نمایید. اما استفاده از نرم افزار مجازی سازی راه حل بسیار ساده  ای برای اینکار است.

۶ـ زمانی که قصد انجام تغییراتی را در سیستم عامل دارید که از نتیجه آن مطلع نیستید و احتمال ایجاد خرابی در سیستم عامل باشد بهتر است از محیط مجازی استفاده کنید تا سیستم عامل اصلی شما دچار نقص نشود.

۷ـ برای ارائه سرویس جدیدی در شبکه نیاز به تهیه سخت افزار می باشد اما سازمان به دلیل کمبود بودجه هزینه سخت افزار را متقبل نمی شود.

نتیجه گیری :

در  شرایط معمول می توان از سرورها و محیط مجازی استفاده کرد. همچنین مجازی سازی در این حالت باعث استفاده بهینه از سخت افزارهای سازمان خواهد شد. بسیاری از مدیران شبکه آگاه هستند که اکثر سرور های فیزیکی شبکه نهایتا با load 30% در حال کار کردن هستند و این به معنی از بین رفتن ۷۰٪ توان آن سرور است. حال آنکه میتواند در بسیاری از قسمت های  دیگر آن سازمان نقش مفیدی را ارایه کند و این به معنای صرفه جویی در هزینه ها و فضا و انرژی (مصرف برق) خواهد بود. در فرصت های بعدی فواید بیشتری از مجازی سازی را خدمت شما ارایه خواهیم کرد.

نظر دهید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0