چگونه کامپیوتر خود را سرهم (اسمبل )کنیم؟

اسمبل کردن کامپیوتر به شما در آشنایی با انواع قطعات و داشتن کامپیوتری متناسب با نیاز و کار و مرتبط با آن کمک خواهد کرد. تنها کافی است مدتی از وقت خود را صرف جستجو قطعات متناسب با کار خود کرده و حتی ممکن است از این طریق کسب درآمد کنید.

انواع سیستم های کامپیوتری :

۱ـ سیستم خانگی ۲ـ سیستم اداری متناسب با کارهای اداری ۳ـ سیستم حرفه ای (صدابردار، آهنگساز، تنظیم کننده،گرافیست، طراح، انیماتور، ادیتور،professional gamers – گیمر های حرفه ای،مهندس، محقق، ریاضیدان، دانشمند)

نکته : سیستم های حرفه ای متناسب با نوع تخصص جمع و هر تخصصی نیازمند نوع خاصی از قطعات کامپیوتری می باشد.

نحوه اسمبل کردن قطعات کامپیوتری:

۱ـ باز کردن در کیس

۲ـ پاور کامپیوتر را باید در قسمت بالا و سمت چپ کیس در جای خود وصل کنید.

دقت کنید که دکمه خاموش / روشن پاور باید بیرون از کیس قرار گرفته و پیچ و مهره ها به راحتی بسته شوند. برخی از کیس ها همراه با پاور فروخته می شوند که دیگر نیازی به بستن آن نیست و کار شما آسان تر می شود.

۳-مادربورد را از جعبه خارج کنید و روی همان جعبه مادربورد قرار دهید.

۴ـ سی پی یو را از جعبه خارج کنید و با ملایمت آن را در دست بگیرید.

به دلیل حساس بودن CPU در این مرحله باید دقت بیشتری به خرج دهید . در روی مادر بورد به دنبال یک سوکت مربعی به اندازه CPU بگردیدو آن را داخل سوکت جا بزنید. در برخی مدل ها درپوش دارد که باید آن را ببندید.

۵ـ روی CPU مقداری خمیر حرارتی قرار دهید.

به اندازه ی یک یا دو دانه برنج و نه بیشتر خمیر حرارتی سیلیکون روی سطح CPU  قرار دهید و به صورت لایه ای بسیار نازک روی تمام سطح پخش کنید. بعضی از پردازنده ها که به همراه سیستم خنک کننده به فروش می رسند، خودشان در محل تماس با CPU از پیش مقداری خمیر حرارتی دارند.

۶ـ سیستم خنک کننده CPU را در محل نصب کنید.

 مدلهای مختلفی سیستم خنک کننده با روشهای نصب متفاوت وجود دارد اما برای اکثر پردازنده های اینتل INTEL کافی است که ۴ پین سیستم خنک کننده را بعد از قرار دادن بر روی CPU در جای صحیح به پایین فشار دهید. و برای پردازنده های AMD کافی است که دو نوار فلزی اطراف سیستم خنک کننده (با ۲ یا ۴ حفره) را روی قلابهای سوکت مادربورد قرار دهید و اهرم را به پایین فشار دهید.

۷ـ نصب کردن رم بر روی مادر بورد.

 برای نصب رمها ابتدا به حفره های سوکت و طول آنها توجه کنید و رم را از طرف صحیح به پایین فشار دهید تا توسط دسته های کوچک در دو طرف سوکت، درجای خود چفت شود. هنگام نصب به دوطرف رم به یک میزان فشار وارد کنید. سوکت هایی که دارای رنگ های متفاوتی هستند به این معنی است که در رم های DUAL و TRIPLE ابتدا باید سوکت های همرنگ پر شوند.

۸ـ پلیت I/O را از پشت کیس جدا کنید و پلیت I/O متعلق به مادربورد خود را از جعبه خارج کنیدو در محل پلیت جدا شده نصب کنید.

 یک قطعه فلزی تقریبا شبیه به آنچیزی که از کیس جدا شد، درون جعبه مادربورد وجود دارد. لبه های اضافی اطراف حفره ها را به سمت خارج فشار دهید. این قطعه فلزی را جلوی محل پورت های مادربورد بگیرید تا طرف صحیح آن را پیدا کنید. پلیت I/IO را از طرف صحیح، در جای پلیت کنده شده روی کیس قرار دهید. هر ۴ طرف این قطعه فلزی را با کمی فشار درون فضای کنده شده قرار دهید تا چفت شود.

۹ـ سطح جانبی بدنه کیس را به پشت قرار دهید و پایه پیچ های اتصال مادر بورد به کیس را نصب کنید ، مادر بورد را درون کیس قرار دهید و آن را به بدنه کیس پیچ کنید.

برای اینکه بتوانید مادر بورد را به بدنه کیس پیچ کنید. ابتدا می بایست پاکت پیچهای مادربورد را از جعبه خارج کنید و پایه پیچ هایی را که برای پیچ کردن مادربورد به کیس در نظر گرفته شده اند را روی بدنه کیس در حفره های مشترک پیچ کنید. مادر بورد را به گونه ای درون کیس قرار دهید تا حفره های موجود برای پیچ کردن با حفره های موجود درون بدنه ی کیس در یک راستا قرار بگیرند.

تعداد حفره های روی بدنه کیس بیشتر از تعداد حفرا های مادربورد می باشند بنابراین باید جای حفره های مشترک و همراستا را به خاطر بسپارید. حالا مادربورد را روی این پایه پیچ ها قرار دهید و به طوری که پورتهای مادربورد با حفره های پلیت فلزی در یک راستا باشند، مادربورد را به بدنه کیس پیچ کنید.

۱۰ـ کارتهای PCI مانند کارت شبکه، کارت صدا و کارت گرافیک را نصب کنید.

سوکت های PCI  با نامها، رنگها واندازه های متفاوت روی مادربورد قرار گرفته اند. در راستای این سوکت ها روی کیس ورقه های فلزی باریکی قرار دارد که برای نصب کارت های مختلف یاید از جای خود کنده شوند. این ورقه های فلزی را جدا کنید و کارت های PCI را درون این سوکت ها فشار دهید تا چفت شوند و محل پیچ روی کارت و بدنه کیس دقیقا روی هم قرار گیرند. حال کافی است که با پیچ گوشتی کارت مورد نظر را به بدنه کیس پیچ کنید تا محکم شود.

۱۱ـ هارد درایو را درون کیس نصب کنید.

 به داخل کیس نگاه کنید در سمت راست مادربورد در قسمت بالا و پایین مکانهایی در نظر گرفته شده اند برای درایوهای نوری و هارد دیسک. پایین این قسمت جای قرار گرفتن هارد درایو است که به صورت کشویی در حالی که پینهای مربوط به کابلها به سمت مادربورد قرار دارد، درون این دهانه ها  قرار می گیرد و پیچ می شود. اگر قصد دارید بیش از یک هارد درایو نصب کنید و کیس بزرگی نیز در اختیار دارید، سعی کنید بین هارد درایوها فاصله باشد.

۱۲ـ درایوهای نوری را نصب کنید.

۱۳ـ کابل های برق رسان منبع تغذیه یا پاور را از هم جدا کنید.

کابلهای خارج شده از منبع تغذیه کابهایی هستند که برق لازم را به تمام قطعات سیستم  می رسانند. کابل های مشابه را از هم جدا کنید و به تفاوت کابلهای متفاوت دقت کنید.

۱۴ـ کابل ۲۴ پین مادربورد.

 این کابل بزرگترین کابل منبع تغذیه شما است که برق لازم را به مادربورد می رساند. سر این کابل  باید دارای ۲۴ پین باشد اما می توانید از ترکیب یک کابل ۲۰ پین به علاوه یک کابل ۴ پین استفاده کنید و در محل مشخص شده کمی فشار دهید تا صدای چفت شدن آن به گوش برسد.

۱۵ـ کابل ۴ پین

روی مادربورد باید جایی برای یک کابل ۴ پین وجود داشته باشد. آن را پیدا کنید و کابل ۴ پین را در محل چفت کنید.

۱۶ـ کابل ۶ پین

 اگر از یک کارت گرافیک قدرتمند استفاده میکنید احتمالا نیاز به برق بیشتر و اتصال به منبع تغذیه دارد. یک کابل ۶ پین پیدا کنید و آن را به انتهای کارت گرافیک خود وصل کنید. اگر محلی برای این کابل ۶ پین روی کارت گرافیک خود پیدا نکردید، پس نیازی به این کابل ندارید. در صورتی که منبع تغزیه کابل ۶ پین نداشته باشد می بایست مطابق شکل از کابل تبدیل استفاده کنید که در تصویر مشاهده می کنید.

۱۷ـ کابل پاور هارد درایو و درایو نوری.

کابل پاور درایوهای IDE به صورت یک کانکتور سفید رنگ با ۴ حفره نسبتا بزرگ در کنار یکدیگر از دیگر کابلها متمایز می شود و MOLEX نام دارد. این کابل را به سوکت ۴ پین در سمت راست درایو خود وصل کنید. درایو های SATA معمولا از کابل MOLEX برای برق رسانی به درایو پشتیبانی می کنند. اما اگر در سمت راست درایو این سوکت وجود نداشت باید در سمت چپ درایو خو از کابل برق مخصوص درایوهای SATA استفاده کنید.

۱۸ـ کابل فن [FAN]

 برای برق رساندن به فن های موجود در کیس باید از کابلهای ۴ پین MOLEX استفاده کنید. برای فن CPU باید کابل باریک متصل به فن را به خود مادر بورد وصل کنید. یک سوکت کوچک روی مادر بورد در اطراف CPU یافت می شود که در کنارش نوشته شده CPU-FAN یا SYS-FAN

۱۹ـ کابل دیتا هارد درایو و درایو نوری

“کابل دیتا” وظیفه انتقال اطلاعات را از هارد درایو و درایوهای نوری به عهده دارد. این کابل در دونوع SATA و IDE بسته به نوع درایو شما در جعبه مادربورد و احتمالا در جعبه هارد-درایو یا درایو نوری خریداری شده موجود می باشد.

اگر درایو شما از نوع IDE باشد، باید یک کابل پهن با ضخامت بسیار کم به نام کابل IDE را از درون جعبه مادربورد خارج کنید و سر آبی رنگ آن را به مادربورد و سر دیگر را از جهت صحیح به هارد درایو یا درایو نوری وصل کنید. اگر درایو شما از نوع SATA باشد، باید یک کابل باریک و رنگی در جعبه مادربورد پیدا کنید و یک سر آن را به مادربورد و سر دیگر آنرا به درایوتان متصل کنید.

۲۰ـ کانکتورهای USB، AUDIO و FIREWIRE در قسمت جلو

بیشتر کیسها در قسمت جلو پورتهایی اضافی دارند که باید از پشت و درون کیس به مادربورد متصل شوند. کابلهای کوچکی با کانکتور ۸ پین از این قسمت از کیس خارج شده اند که باید بر روی مادربورد به دنبال کلماتی مانند USB، AUD و ۱۳۹۴ بگردید و این کانکتورها را در آنجا وصل کنید.

۲۱ـ کلید پاور کیس و چراغهای LED

 در پایان کابلهای دیگری با نامهایی مانند POWER-SW، RESET-SW و HDD LED نیز از کیس خارج شده اند که کلیدهای پاور و ریستارت و چراغهای LED مربوط به کیس را فعال می کنند. این کابلهای کوچک و ریز ۱ پین یا دو پین هستند که مجموعا به یک سوکت ریز ۸۸ پین بر روی مادربورد متصل می شوند. برای نحوه صحیح اتصال این کانکتورها می توانید دفترچه مادربورد را مطالعه کنید.

۲۲ـ کابل پاور را به برق وصل کنید و کامپیوتر را روشن کنید اگر مشکلی وجود نداشت می توانید در کیس را بسته و از کامپیوتر استفاده نمایید.

شرکت فناوران عصر شبکه آترا امیدواراست تا با انتشار مقاله اسمبل کردن کامپیوتر ، گامی مؤثر در راستای شناخت شما عزیزان برداشته و شما را در راستای افزایش دانش IT  خود یاری نماید.
1 نظر
  1. واقعا ازتون ممنونم راهنماییتون کامل بود مخصوصا جایی که من گیر داشتم کابل پاورکیس بود که مشکلمو حل کردین دمتون گرم
    خدا قوت و خسته نباشید

پاسخ دهید

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

شماره تماس: 62913-021                               آدرس ایمیل: info@atranet.org

فناوران عصر شبکه آترا
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0