آموزش word آموزش تب File

آموزش word , وظایف تب File (قسمت دوم)

با توجه به بخش اول آموزش که در آن تنظیمات اولیه گفته شد حال به بخش دوم آموزش نرم افزار پر کاربرد Word می پردازیم.

 

ورود به محیط Word:

طبق ترتیب بندی گفته شده در قسمت اول آموزش وارد محیط تایپ Word شوید.هنگامی که صفحه تایپ Word  شما باز می شود در قسمت بالای صفحه نوار ابزار وجود دارد که هر کدام شامل دستورات مختلفی هستند مانند شکل زیر:

آموزش word آموزش تب File

قسمت های مختلف نوار ابزار (Toolbars Tab):

 

۱ـ تب File:

در این تب قسمت هایی نظیر Info ، New ، Open ، Save ، Save As ، Print ، Share، Export ، Close ،Account ، Options قرار گرفته اند که به اختصار در مورد کار هر یک توضیحاتی خواهیم داد.

آموزش word آموزش تب File
کلید Info:

توضیحات مختصری در خصوص فایل ورد مورد نظر می دهد و که در شکل زیر قابل مشاهده می باشد و همچنین برخی امکانات نظیر قفل کردن امکان ویرایش فایل و بررسی صحت نوشتار در فایل البته این قابلیت در زبان فارسی کاربرد زیادی ندارد و بیشتر مریوط به زبان انگلیسی است . و دیگر قابلیت کلید Info مربوط میشه به ورژن های مختلف مایکروسافت ورد که در این حالت میتوانید ورژن یک فایل ورد را بر اساس نیاز خود تعیین کنید.

آموزش word آموزش تب File
کلید new:

در این قسمت امکان ایجاد فایل جدید را به شما می دهد حال با امکان استفاده از قالب های موجود در نرم افزار یا به صورت یک صفحه خالی (Blank document) که در اختیار شما قرار خواهد داد.

آموزش word آموزش تب File
کلید open :

این کلید برای باز کردن یک document در نرم افزار word می باشد حال در این حالت امکان باز کردن فایل مورد نظر به ۴ صورت فراهم شده است اولین حالت recent  می باشد که این مورد برای کاربرانی است که قبلا در ورد خود document خاصی را باز کرده باشند در این قسمت نمایش داده می شود.  مورد بعدی بازکردن فایل از داخل one drive می باشد که در واقع محیطی ابری شکل برای مایکروسافت است که به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند فایل های مورد نیاز خود را در این محیط ذخیره کنند تا بر روی همه دستگاه های خود امکان دسترسی به این فایل ها را بدون مشکل داشته باشند. قسمت سوم با نام computer  قرار دارد که در این قسمت امکان جستجو در فایل های موجود بر روی هارد سیستم شما فراهم شده است که این مورد تقریبا پرکاربرد تر از بقیه موارد در این لیست است. قسمت چهارم نیز با نام add a place  در این لیست قرار گرفته است که به شما این امکان را می دهد تا یک محل جدید مورد نظر حود را به این لیست اضافه کنید.

آموزش word آموزش تب File
کلید Save و save as :

هر دو این کلید ها در این قسمت کار ذخیره کردن فایل ورد شما را بر عهده دارند تنها تفاوت آنها در استفاده از فرمت ها مختلف مانند pdf,txt.word2003 ,…  در حالت save as  است یعنی در این حالت شما می توانید به فرمت های مختلف فایل خود را ذخیره کنید.

آموزش word آموزش تب File
کلید Print:

از این کلید جهت چاپ نوشته تایپ شده استفاده می شود. این قسمت شامل تنظیمات خاصی است که اعمال تغییرات در آن در نتیجه چاپ تاثیر گذار است.

آموزش word آموزش تب File

در قسمت تنظیمات Printer مدل پرینتر متصل به کامپیوتر را انتخاب می کنید.

آموزش word آموزش تب File

در قسمت Print All Pages می توانید صفحاتی را که می خواهید از آن چاپ بگیرید مشخص کنید. حال اگر در قسمت Pages آن چیزی تایپ نکنید کلیه صفحات تایپ شده را چاپ می کند.

آموزش word آموزش تب File

در قسمت Print One Sided مطابق شکل زیر چهار گزینه وجود دارد.در واقع به طور کلی این قسمت برای پرینتر هایی که قابلیت چاپ دو طرفه Text را دارند استفاده می شود. قسمت Print One Sided  جهت چاپ یک طرفه متن مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که مشاهده می کنید Print on Both Sides یعنی چاپ دو طرفه Text که در دو قسمت موجود است اما تفاوت آنها در نحوه چاپ صفحه پشت است. به وسیله قسمت Manually Print on Both Sides می توانید خودتان به نحوه پرینت پشت صفحه نظارت کنید.

آموزش word آموزش تب File

وظیفه قسمت Collated این است که مثلا اگر شما ۱۰۰ صفحه تایپ شده دارید و می خواهید سه نسخه از آن تهیه کنید این سه نسخه را پشت سر هم برای شما چاپ می کند. اما اگر Uncollated را انتخاب کنید این سه نسخه به این صورت که از صفحه اول سه تا از صفحه دوم سه تا … صفحه ۱۰۰ سه تا چاپ می نماید و در اخر شما باید کاغذ های چاپ شده را مرتب کنید پس زیاد کاربردی ندارد.

آموزش word آموزش تب File

ـ وظیفه این قسمت نحوه چاپ متن بر روی کاغذ است برای مثال شما می خواهید به صورت عمودی و یا افقی متن بر روی کاغذ شما چاپ شود توسط این قسمت تعیین می شود.

با انتخاب Portrait Orientation  به صورت عمودی.

با انتخاب Landscape Orientation به صورت افقی.

آموزش word آموزش تب File

وظیفه قسمت Letter تعیین سایز کاغد می باشد برای مثال A4 و یا A5 بودن کاغذ در زمان چاپ در اینجا تعیین می شود.

آموزش word آموزش تب File

وظیفه این قسمت تعیین حاشیه چاپ می باشد. که همان طور که در تصویر می بینید دارای تنظیمات مختلفی می باشد.

آموزش word آموزش تب File

قسمت One Page Per Sheet زمانی استفاده می شود که شما می خواهید دو الی بیشتر از صفحات خود را درون یک کاغذ چاپ کنید . در غیر این صورت نتظیمات Word به طور خودکار بر روی ۱Page Per Sheet قرار  دارد.

آموزش word آموزش تب File
کلید Share :

همان طور که از اسم این قسمت مشخص است وظیفه آن به اشتراک گذاری فایل Word  به شکل های مختلف می باشد.

آموزش word آموزش تب File
کلید Export :

وظیفه این قسمت گرفتن خروجی به شکل فایل PDF / XPS و غیره می باشد.

آموزش word آموزش تب File
کلید Close :

قسمت بعدی Close می باشد که وظیفه آن بستن فایل Word است.

کلید Account :

این قسمت وظایفی همچون تغییر تم و همچنین آنلاین شدن را بر عهده دارد.

آموزش word آموزش تب File
کلید Option :

هنگام کلیک بر روی قسمت Option  صفحه ای مطابق شکل زیر باز می شود. در این قسمت کلیه تنظیمات مورد نیاز Word  انجام می شود. Option شامل بخش های مختلفی است که در یک مقاله جدا به توضیح آن می پردازیم.

آموزش word آموزش تب File
در اینجا به پایان قسمت دوم آموزش Word رسیدیم در آینده با قسمت های دیگر نرم افزار Word آشنا خواهید شد پس با ما همراه باشید.
نظر شما درباره این مقاله چیست؟ آیا آن‌ها را کاربردی می‌دانید؟آیا از آن ها استفاده می کنید؟
شما علاقه مندان می توانید از طریق کانال تلگرام آترا از مطالب جدید سایت به راحتی با خبر شوید و همچنین آموزش ها و اخبار تکنولوژی را دنبال کنید.
لینک های مرتبط :
تبدیل PDF به Word
آشنایی با Microsoft Outlook
آموزش word (قسمت اول)

 

 

روز و روزگارتون خوش.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *